Gülistan Doku'nun kaybolmasındaki sır 26 gündür çözülemedi!

 

Doku ailesi, 26 gündür kayıp Gülistan'ıh drurumuyla ilgili eski arkadaşı Zainal Abarakov’un ifadelerinin çelişkili olduğuna dikkati çektiler.

30.01.2020
Yazı Boyutu:  
Tunceli'de (Dersim) 26 gündür kendisinden haber alınamayan Munzur Üniversitesi öğrencisi Gülistan Doku’nun bulunması için yapılan arama çalışmaları devam ediyor, ancak herhangi bir gelişme yok. Zainal Abarakov’un ifadelerinin çelişkili olduğunu belirten Doku ailesi, “Eğer Gülistan o suya atlamışsa, intihar nedenlerinin araştırılması gerekiyor. Gülistan’ı suya bunlar atmıştır” diyor.5 Ocak’tan bu yana kendisinden haber alınamayan Munzur Üniversitesi öğrencisi Gülistan Doku’nun bulunması için başlatılan arama çalışmaları devam ederken, Doku ailesi ve Dersim Barosu basın açıklaması yaptı.

'Adli boyutta eksiklikler var'

Tunceli Barosunda yapılan açıklamaya Baro Başkanı Kenan Çetin, siyasi partiler ve sivil toplum örgütleri temsilcileri katıldı.

Açıklamayı yapan Gülistan Doku’nun ablası Aygül Doku, teknik olarak çalışmaların devam ettiğini, ancak adli boyutta eksikliklerin olduğunu belirterek, başsavcıyla görüştüklerini, fakat Zainal Abarakov’un ifadelerinden tatmin olmadıklarını aktardı.

“Başsavcılık Zainal’ın ailesini kendi gözetimi altında olacağını, ifadelerini sadece ‘eve geldik, çay içtik’ değil, ayrıntılı bir şekilde inceleyeceğini dair söz verdi. Aile olarak bu söze güvenmek istiyoruz.

“Bir mevzuda okula geç kaldığı için 5 lira alma meselesi var. Bunun yanlış olduğu söylenerek 2 kere dilekçe sunuluyor. Sudan bu not çıkıyor. Bu hoca da benim kardeşimin o kadar psikolojisini bozmuş ki, notu cebinde taşıyor.“Gülistan intihar etmiştir dediklerinde ben inanmıyordum. Zainal, ailesi ve okulda öğretmeniyle yaşadığı sorun, Gülistan’ın psikolojisinin bozulduğunun göstergesidir. Eğer Gülistan o suya atlamışsa intihar nedenlerinin araştırılması gerekiyor. Gülistan suya atlamamıştır. Gülistan’ı suya bunlar atmıştır.”

Zainal Abarakov’un verdiği ifadelerin eksik olduğunu söyleyen Gülistan’ın ablasının eşi Osman Doku ise Zainal’ın Gülistan ile yaptığı görüşmelerde verdiği ifadelerin yanlış olduğunu vurguladı.

Zainal’ın kısa dediği görüşmelerin 9 ve 3 dakika sürdüğünü belirten Doku, “Çocuğun babasıyla telefonda görüşüyorlar. Çocuğu aradıklarında telefona çıkan kişi Zainal’ı teyit ederiz, ancak bize 5 bin TL vereceksiniz diyor. Bu haberi yapan kişiyle görüştük. Gazeteci arkadaş tehdit edilmiş” dedi.

Kodu, “Bu çocuk hangi çeteye sığındı, hangi çetenin elinin altında? Bu aile hangi çeteye başvurdu?” diye sordu ve ekledi: “Telefonu açan kişi mafya şeklinde konuşuyor.”

Gülistan’ın kaybolduğunu bir gün sonra öğrendiklerini dile getiren Anne Bedriye Doku da “Yurt parasını geciktirdiğimizde her gün arayıp ödenmesi için baskı uyguluyorlardı. Ancak Gülistan kaybolduğunda bir gün sonra bize haber veriliyor. Neden bu hassasiyeti bunun için de göstermediler. Üniversite hocası çocuklarımızdan para istiyor. Çocuklarımız kaybolunca sesleri çıkmıyor. Tüm yetkililere sesleniyoruz. Peşini bırakmayacağız” dedi.

Tunceli Baro Başkanı Kenan Çetin, başsavcıyla görüşmelerin yapıldığını ve bölge barolarıyla birlikte sürecin takipçisi olduklarını belirtti.

(Gazete Karınca/Mezopotamya Ajansı)

Üye OlÜye Girişi