Gülistan Doku'nun  sır kaybında cinayet olasılığı güçleniyor

 

Tunceli'de 128 gündür haber alınamayan üniversite öğrencisi Gülistan Doku'nun, kaybolmadan önce son kez birlikte görüldüğü Rus bir kadınla evli olan erkek arkadaşı Zainal Abarakov yurtdışına kaçtı, üvey babası polis ise görevden alındı.

11.05.2020
Yazı Boyutu:  
Günlerdir haber alınamayan Gülistan Doku’nun evinde Anneler Günü'nde hüzün vardı. Munzur Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölümü 2’nci sınıf öğrencisi Gülistan Doku'nun Ablası Aygül Doku yaşadıkları üzüntüyü  Twitter da "Şimdi ben annemin Anneler Gününü nasıl kutlayacağım 127 gündür kızını bulamadım anneler günün kutlu mu olsun diyeyim" mesajıyla paylaştı.

Bu arada  Gülistan Doku'nun intihar ettiği ya da öldürülmüş olabileceği  ihtimalleri  üzerinde de duruluyor. 

Doku’nun son konuştuğu kişi olan erkek arkadaşı Zainal Abarakov’un yurtdışına kaçtığı ve olay günü Doku’nun Abarakov tarafından darp edildiği bu olasılığı güçlendiriyor.

ARAMALARDAN HİÇ BİR SONUÇ ÇIKMADI

Bugün itibariyle kayboluşunun üzerinden 28 gün geçtiği Gülistan Doku’nun son olarak Uzunçayır Baraj Gölü üzerindeki Dinar Köprüsü yakınlarında görüldüğü ihbarı alınmış, bu noktada arama çalışmaları başlatılmıştı.

Arama çalışmalarında bir ize rastlanmaması ve kamerada tespit edilmemesine rağmen arama çalışmaları birçok ekip tarafından sualtı, kıyı, köpek taraması şeklinde aynı bölgede devam ediyor.

Gülistan Doku’nun ise en son 1 yıldan fazladır ilişkisi olan Rus erkek arkadaşı Zainal Abarakov’un Dersim’de görevli bir polisi memurunun üvey oğlu olduğu belirtildi.ERKEK ARKADAŞI TARAFINDAN DARP EDİLDİ

Gülistan Doku’nun yakın çevresi, Gülistan’ın Zainal Abarakov tarafından darp edildiğini dile getirdi. Abarakov’un Rusya’da evli olduğu da gelen bilgiler arasında.

Öte yandan arkadaşlarından aldığımız bilgide, Zainal’ın Gülistan Doku’ya Kürtçe konuştuğu için tepki verdiği, kavgalarında Abarakov’un polis memuru olan üvey babasının konuya müdahil olduğu biliniyor.

Yetkililer ve birçok kişi, olayı ilk günden bu yana intihar olarak değerlendirdi. Ancak son gelişmelerde Emniyet’ten gelen bilgiler arasında Doku’nun kaybolduğu günün akşamında saat 16.26’da da Zainal Abarakov ile görüştüğü ancak dün akşam saatlerinde tespit edilip bugün kamuoyuyla paylaşıldı.

Aynı zamanda Abarakov’un ifadesinin evinde alındığı belirtiliyor.

“BABA GÖREVDEN ALINDI, ABARAKOV YURTDIŞINA KAÇTI” İDDİASI

Doku’nun Ekim ayında intihara kalkıştığı ve olayın bir gün öncesinde Zainal tarafından darp edildiği iddia edildi. Buna göre,  Zainal tartışmada Doku’yu darp ediyor. Emniyete intikal edilen olayda Doku, şikayetçi olmadığı için gözaltı işlemi yapılmıyor.

‘Dersim’in bütününde yüzlerce kamera varken görüntülerde Doku’nun gittiği yerin tespit edilmemesi ve hala bir ize ulaşılmamasının nedeni ne olabilir soruları akıllara geliyor.

Doku’nun yakın çevresi de bu konuda tedirgin olurken, Zainal Abarakov’un polis memuru babasının görevden alındığı ve Abarakov’un yurtdışına kaçma iddiası gündeme geldi.

İddialarda olay günü Doku’nun Dinar Köprüsü mevkiine gelmek üzere yola çıktığı dakikalarda bölgede zırhlı ve sivil araçların olduğu belirtildi.

ÜNİVERSİTE HOCASINDAN TAZMİNAT DAVASI TEHDİDİ

Erkek arkadaşı ile sorunlar yaşandığı bilinen Doku’nun Munzur Üniversitesi’nde de birçok sorunla karşılaştığı biliniyor.

Geçtiğimiz aylarda Çocuk Gelişimi Bölümü’nde bir öğretim görevlisinin derse katılmayan öğrencilerden para karşılığı yoklamaya geçirmediği gündemdeydi.

İddialara göre, öğretim görevlisinin bu yaklaşımına karşı çıkan Gülistan Doku ve beraberindeki arkadaşları, öğretim görevlisi tarafından 500 bin lira tazminat davası tehdidi ile karşı karşıya kaldı.

Öğrenciler konuyla ilgili rektörlüğe dilekçe verdi. Rektörlük öğretim görevlisi hakkında soruşturma başlattı.

RABİA NAZ'IN ŞÜPHELİ ÖLÜMÜNÜ  DUYARAN GAZETECİYE GÖRE: OLAY CİNAYET!abcgazetesi'nin 15 Ocak 2020 tarihli haberinde Rabia Naz’ın şüpheli ölümünü duyuran gazeteci Metin Cihan, 5 OCak 2020 tarihinden bu yana kendisinden haber alınamayan Gülistan Doku olayının detaylarını anlattı.

Metin Cihan Twitter hesabından yaptığı açıklamalarda Gülistan Doku'nun öldürüldüğü ve cinayet sonrası cesedinin kaybedilmiş olabileceği ihtimaline dikkat çekti.

Metin Cihan’ın paylaşımı şöyle:

”Gülistan 10 gündür kayıp. kaybolmadan önceki gün Zaynal Abakarov onu darp ederek arabaya bindirmeye çalıştı. Gülistan en son Zaynal’ı aradı, en son onunla buluştu. Zaynal şüpheli olmalı değil mi? Gözaltına bile alınmadı! koruyorlar. Neden mi? Çok detay vereceğim. Lütfen okuyun.

“BİR PLANI BOZMAYA ÇALIŞIYORUM”

Twitler arası biraz zaman alabilir. Kusura bakmayın. Önceden hazırlamış değilim. araştırıp ulaştığım ve kaynaklardan edindiğim her bilgiyi paylaşmaya çalışacağım. Niçin? Örtbas çabasının önüne geçmeye çalışıyorum. Bir planı bozmaya çalışıyorum. Herkes her şeyi bilsin istiyorum.
Gülistan 5 Ocak Pazar günü kayboldu. 4 Ocak Cumartesi akşamı birçok tanık önünde sevgilisi Zaynal ile tartışma yaşandı. Zaynal’ın evli olduğunu öğrenmişti. Zaynal’ın annesi C.Y. (rus kimliğinde A.A.) Dağıstanlı Rus vatandaşı. Üvey baba ise Tunceli emniyetinde görevli polis E.Y.

“ZAYNAL ABAKAROV NEDEN ŞÜPHELİ DEĞİL?”

Bu bilgilere uzun süre ulaşamadım. çünkü medyada, TBMM tutanaklarında ve Tunceli Barosu açıklamasında şüphelinin gerçek ismi yokmuş. Belki bilerek yanlış servis edilmiş. Çalıştığı kafenin sosyal medya hesabını kurcalayarak ulaştım. Doğrusu Zaynal Abakarov.
Normalde Gülistan’ı son gören, son konuşan, bir gün önce darp eden, zorla arabasına bindirmeye çalışan, evli olduğunu gizleyip ilişki yaşayan Zaynal’ın sorgulanmasını bekleriz di mi? İşyerinde “babam polis, bana kimse bir şey yapamaz” diyen Zaynal tüyüyor. Kimse peşine düşmüyor.

“TÜM AİLE ORTADAN KAYBOLDU”

Gülistan kaybolduktan sonra Zaynal bir daha işe gitmiyor. İlk günler babası “Diş teli tedavisi için şehir dışına yolladık” diyor. “Telefonla da ulaşamazsınız, telefonu bozuldu” diye ekliyor. Sonra tüm aile ortadan kayboluyor. Komşular aileyi de arabalarını da bir daha görmüyor.

Valiliğin şimdiye kadarki açıklamalarında Gülistan’ın (cansız bedeninin) Munzur nehrinde arandığını öğreniyoruz. araştırmaların titizlikle sürdüğünü anlatıyorlar. sanırsınız Gülistan doğa yürüyüşüne çıkmış da sulara kapılmış. Oysa sadece son iki günü bile derin şüphelerle dolu.

"GÜLİSTAN KAYBOLMADAN BİR GÜN ÖNCE ONUN EVİNDEYDİ”

Şimdi soralım. Tüm bu veriler ışığında Zaynal yerine “arkası sağlam” olmayan biri şüpheli olsaydı emniyetin ve savcılığın tavrı böyle mi olurdu? Gözaltına alınmaz mıydı? Sorgulanmaz mıydı? Ortalıktan kaybolması normal karşılanır mıydı? Adalet niye herkes için aynı işlemiyor?
Zaynal’ın üvey babası e.y. görebildiğim kadarıyla üst rütbeli değil. Önceki görev yerinde uzun yıllar adaletten kaçan bir katili yakaladığı için ödül almış. Fakat bu olayda ortadan kaybolmak yerine soruşturmaya yardımcı olmalıydı. Gülistan kaybolmadan 1 gün önce onun evindeydi.

“ZENGİN, POLİS, SAVCI… YAKINLARI SORUŞTURULMUYOR”

Belki olaya doğrudan dahili yoktur. Zaten bence burada (ve benzer olaylarda) temel problem polis ve savcının şüphelilerin bağlantılarına göre soruşturmaya yön vermesi. Polis e.y.’ye ve şüpheli oğluna “ortalıkta görünmeyin, hallederiz” demiş olabilirler. Buna artık son verilmeli.

Şüpheliler asker polis gibi kamu görevlileri, savcı hakim müdür milletvekili gibi makam sahipleri, ya da zengin kodamanlar (veya yakınları) olunca soruşturmadan muaf tutuluyorlar. Evet hepsi suça meyilli değil ama suç işlemezler mi? Gücün verdiği güvenle belki en çok onlar işler.   (KAZETE/ PİRHA)
 

 
Üye OlÜye Girişi