Gülse Birsel Barbie'ye rol model oldu

 

Geçen yıl 8 Mart'ta milli sörfçü Çağla Kubat'ın Barbie bebeğini yapan oyuncak şirketi Mattel bu yıl da 60 başarılı kadın bebeği içinde Gülse Birsel bebeğini tasarladı.

09.03.2019
Yazı Boyutu:  
Barbie bebekleriyle ünlü 60. yılında genç kadınlara örnek olan 60 başarılı kadının bebeğini yapan Barbie, Türkiye'den yalnızca yönetmen ve senarist Gülse Birsel'i seçti. Barbie bebeklerinin üreticisi Mattel, geçen yıl da milli sörgçü Çağla Kubat'ın Barbie bebeğini yapmıştı.

Dünyanın en ünlü oyuncak bebeği 9 Mart'da 60. yaşını kutladı. Barbie ilk olarak 9 Mart 1959'da New York Oyuncak Fuarı'nda çeşitli kılıklarda görülmüştü. O günkü Barbilerin kimisi başkan adayı, kimisi astronot, kimisi rap şarkıcısıydı.

Barbie bebek oluşuyla ilgili Twitter hesabı üzerinden bir açıklama yapan Birsel, "Çok bebeksi biriyim! Barbie bebeğimi yaptılar ama şimdi detay veremiyorum, hafta sonu Hürriyet'e anlatacağım" ifadesini kullandı. Çok bebeksi biriyim! Barbie bebeğimi yaptılar ama şimdi detay veremiyorum, haftasonu Hürriyet’e anlatacağım. Cebren ve hileyle oyuncak firmasına nasıl okul kütüphaneleri yaptırıp bunu sosyal sorumluluk projesine çevirdim şu bu, hepsini öğreneceksiniz.

60 yılda 1 milyardan fazla Barbie bebek satan Mattel oyuncak firması, 60. yıl şerefine 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde, "ilham verici kadınların Barbie versiyonlarını" tasarladı.

Oyuncak bebekleri tasarlanan, alanlarında başarılı kadınlar arasında, yönetmen ve senarist Gülse Birsel de var. Mattel Gülse Birsel'in yanısıra bu yıl Mattel şirketi ayrıca özel olarak 6 Barbie daha üretti.

Şirket bu Barbilerin kadınların temsil oranlarının düşük olduğu sektörler dikkate alınarak üretildiklerini açıkladı. Mattel'e göre dünyada örneğin yeterince kadın astronot ya da itfaiye görevlisi yok.

Eleştirilere rağmen modası hiçbir zaman geçmeyen Barbie bebekle ilgili kendi tasarımına yer verilmesi hakkında görüşlerini Twitter'da paylaşan Gülse Birsel "Cebren ve hileyle oyuncak firmasına nasıl okul kütüphaneleri yaptırıp bunu sosyal sorumluluk projesine çevirdim şu bu, hepsini öğreneceksiniz." dedi.
.Üye OlÜye Girişi