Gündemi değiştiren Erken Seçim nasıl yankılandı!

 

MHP lideri Devlet Bahçeli'nin “Türkiye’nin 3 Kasım 2019’a kadar dayanması kolay değil” diyerek 26 Ağustos 2018 tarihinde erken seçim yapılması istemesi gündeme bomba gibi düştü.

17.04.2018
Yazı Boyutu:  
MHP Genel Başkanı Devlet  Bahçeli’nin  erken seçim çağrısını bazı AKP'li milletvekilleri ile görüşerek yapması ve AKP Meclis grubunu karıştırdı. Seçimin Cumhurbaşkanlığı süresinin dolacağı 2019 Kasım'ında yapılacağını defalarca açıklayan  AKP Genel Başkanı ve  Cumhurbaşkanı konuyu Başbakan Binali Yıldırım ile görüştükten sonra milletvekilleriyle de istişarede bulundu. Erdoğan yarın teklifin sahibi MHP Genel Başkanı Bahçeli ile başbaşa görüşecek.


Ankara kulisleri Bahçeli'nin danışıklı döğüş olarak yaptığını ileri sürdüğü erken seçim çağrısından artık geri dönüşün olmayacağı, Erken Seçimin, Bahçeli'nin önerdiği  Kurban Bayramı'nın son gününe rastlayan Malazgirt Zaferi ve 30  Ağustos Zafer Bayramıyla sonuçlanan Başkomutanlık Meydan Muharebesinin yıldönümü  olan 26 Ağustos'un uygun bulunmaması halinde 15 Temmuz Darbe Girişiminin yıldönümü  kutlamalarının akabinde yada  ya da Eylül ayında yapılmasının gündeme geleceği konuşuluyor.Bahçeli'nin erken seçimi dillendirmesinden sonra finans piyasalarında hareketlenme göze çarparken, akşam saatlerinde dolar/TL'nin 4.100'ü aşarak yeni bir rekor kırması dikkati çekti. Güne 4.08 TL düzeylerinden başlayan dolar, Bahçeli’nin erken seçim açıklamasının ardından 4.12 TL’ye kadar yükseldi. Dolar daha sonra 4.11’den işlem gördü, Euro da 5.11 TL’ye kadar yükselmesinin ardından 5.10 düzeylerine indi. BİST 100 endeksi de yüzde 1’in üzerinde kayıpla işlem görüyor.

ERKEN SEÇİMİ KİM NASIL KARŞILADI

AKP ile Cumhurbaşkanlığı  seçimlerinde Milli İttifak oluşturan Bahçeli'nin  partisinin ve  AKP'li milletvekillerinin bilgisi dahilinde ortaya attığı erken seçimle ilgili muhalefetin yanısıra iş dünyası da hareketlendi:

Erken seçimle ilgili siyasi partilerin temsilcilerinin yanısıra iş dünyasının görüşleri şöyle:CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, MHP lideri Devlet Bahçeli’nin ‘erken seçim çağrısı’nı değerlendirdi.

Habertürk TV yayınında CHP olarak seçime hazır olduklarını belirten Özgür  Özel, “CHP olarak ilk kararımızın arkasındayız. Devlet Bahçeli’yi buna ne zorladı, bunu bulmak lazım” dedi.

CHP’li Özel, 26 Ağustos 2018’de seçimin gerçekleşmesi durumunda İYİ Parti’nin seçime giremeyeceğini öne sürdü.

Özel, şu ifadeleri kullandı:

“Seçim kanunu diyor ki, bir partinin seçime girebilmesi için en az 41 ilde örgütlenmiş olması lazım. Daha sonra büyük kurultayını yapmış olması lazım. Ve büyük kurultayından en az 6 ay geçmiş olması lazım. İYİ Parti, 6 ayı 1 Eylül’de dolduruyor. Seçimler 26 Ağustos’ta gerçekleşirse İYİ Parti seçime katılamaz. Devlet Bahçeli ‘Biz İYİ Parti olmadan seçime girmek istiyoruz’ diyor.”İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ise, MHP lideri Bahçeli’nin bugün yaptığı erken seçim açıklamasıyla ilgili, “Erken seçim, zamanında seçim, şu seçim, bu seçim bizim açımızdan telaşlanacak ve problem olacak herhangi bir durum yoktur” dedi.

Bu arada Sözcü’ye konuşan İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Lütfü Türkkan, şunları kaydetti:

“Erken seçim senaryosu bugüne kadar AKP dışından gelişti. Nitekim erken seçimi de iktidarın küçük ortağı açıkladı. Erken seçim bu iktidarının hezimetinin daha erken olmasının önünü açacaktır. Türk milletinin mevcut iktidardan kurtulmasını sağlayacaktır. Milletimize hayırlı olsun, İYİ Parti olarak bizi de mutlu etmiştir.”

Türkkan, partisinin seçime katılmasıyla ilgili soruya da, “Seçime katılmamızla ilgili hiçbir sıkıntı yok. Biz hazırız” yanıtını verdi.Kılıçdaroğlu: Seçim olacak inşallah, bunları göndereceğiz

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında MHP lideri Devlet Bahçeli’nin ‘erken seçim’ çağrısı hakkında konuştu.

‘Seçim atmosferine’ girildiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, “Seçim diyorlar ya olacak inşallah ve bunları göndereceğiz. Vatandaş gönderecek, bıktık artık” dedi.MHP'li Yalçın: Erdoğan’ın haberi yoktu; teklif bizim, karar onların

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin ‘erken seçim’ çağrısına ilişkin konuşan partinin Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, Bahçeli’nin erken seçim çağrısı yapacağından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın haberi olmadığını söyledi.

CNN Türk’e konuşan Yalçın, “Genel başkanımızın erken seçim açıklamasından önce AKP ile MHP arasında bir görüşme kesinlikle olmadı. Biz teklifi yaptık. Kararı verecek olan onlar” ifadelerini kullandı.Ekonomi Bakanı Zeybekci: Ekonomik anlamda olumlu bir adım

MHP lideri Bahçeli’nin cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinin 26 Ağustos 2018’de yapılması çağrısına ilişkin hükümet cephesinden bir değerlendirme de Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’den geldi.

AKP grup toplantısı öncesi konuşan Zeybekci, gazetecilerin, Bahçeli’nin çağrısıyla erken seçime gidilmesi halinde ekonominin nasıl etkileneceğinin sorulması üzerine, bir an önce bu adımın atılması ve belirsizlik ortamının ortadan kaldırılması gerektiğini söyledi.

Zeybekci, “Yeni sistemi kurup Türkiye’nin gelecekle ilgili o uzun yolculuğa çıkması lazım. Ekonomik anlamda da son derece öngörülebilirlik ve sürdürülebilirlik anlamında olumlu bir adım” dedi.TÜSİAD: İş dünyası olarak erken seçimi doğru bulmuyoruz

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik, iş dünyası olarak erken seçimi doğru bulmadıklarını söyledi.

Bloomberg HT'ye konuşan Bilecik, “2018 yılının yapısal reformlar ve enflasyonla mücadele yılı olmasını bekliyorduk” dedi.

“Erken seçim yapmak yapısal reform ve enflasyonla mücadele sürecini tamamen ortadan kaldırır” diye konuşan TÜSİAD Başkanı, sözlerini şöyle sürdürdü:

“OHAL sürecinde seçim, Türkiye’yi dış dünyada zorda bırakır. Bugüne kadar cumhurbaşkanı, başbakan ve diğer siyasi liderlerden seçimlerin zamanında yapılacağına dair aldığımız mesajları tamamen desteklemiştik.” HDP’den ‘erken seçim’ tartışmasına yanıt

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, partisinin Meclis grup toplantısında MHP lideri Devlet Bahçeli’nin ‘erken seçim’ çağrısına değindi.

İki hafta önce yaptığı değerlendirmesini hatırlatan Buldan, “Bahçeli 26 Ağustos’ta erken seçim yapılacağını söyledi. Kimse Bahçeli’nin açıklamasını kendi açıklaması olarak görmesin. Erdoğan tükürdüğünü yalamamak için kendi yapmak istemediği şeyleri kankası Bahçeli’ye yaptırtıyor” dedi ve ekledi:

“Afrin’e giderken Osmanlı tokadı atacağız dediler ya şimdi onlara buradan cevap veriyoruz: Seçimlerde Kürt tokadı yemeye hazır olun. Öyle bir tokat yiyeceksiniz ki Afrin’e giderken söylediğiniz türküler boğazınıza takılacak.”Erdoğan: Anayasa değişikliği 2019 Kasım seçimlerinde yürürlüğe girecek

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Meclis grup toplantısında konuştu.

Erdoğan, ‘erken seçim’ çağrısı yapan Bahçeli’nin açıklamasına değinmeden anayasa değişikliği düzenlemelerinin 2019 Kasım seçimleriyle tamamen yürürlüğe gireceğini söyledi.

Erdoğan, şunları kaydetti:

“AK Parti olarak MHP ile 7 Ağustos sürecine bizler sadık kaldık. Ama sözde anamuhalefet akşam başka sabah başka. Bu süreç MHP ile AK Parti’yi cumhurun ittifakına taşıdı. Cumhurun ittifakıyla yeni bir dönem başlayacak. Bu ittifakı 2019 cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerine de taşıyoruz.”

Erdoğan, partisinin grup toplantısı öncesinde ise Bahçeli’nin erken seçim çağrısına ilişkin, “Erken seçimle ilgili konuşmak istemiyorum, yarın görüşeceğiz” ifadelerini kullandı.CHP SÖZCÜSÜ BÜLENT TERCAN: HODRİ MEYDAN

DW Türkçe Ankara Temsilcisi Hilal Köylü'nün "Muhalefet erken seçime hazır mı" sorusunu yanıtlayan CHP Sözcüsü ve Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan "Biz de AKP-MHP ittifakına hodri meydan diyoruz. Biz seçime hazırız" diye konuştu. Hükümete "Buyurun, OHAL'i kaldırın" çağrısı yapan Tezcan, OHAL'in kaldırılmasını bir koşul olarak ortaya sürmediklerini ancak adaleti ve güvenliği tartışılmayacak bir seçim için OHAL'in kaldırılması gerektiği görüşünü savunduklarını söyledi. Tezcan, Bahçeli'nin neden erken seçim çağrısı yaptığını da "Türkiye bir sıkışmışlık içinde. Tek adam rejimiyle ülke yönetilemiyor. Ülkede ekonomik, siyasi ve hukuki problemler gün geçtikçe artıyor. Adalet işlemiyor. Geldiğimiz nokta budur" sözleriyle değerlendirdi. Hükümetin OHAL koşullarında seçime gitmesi ihtimaline karşı CHP'nin her türlü önlemi aldığını söyleyen Tezcan, "Sandık güvenliği için her şeyi yapacağız. Sandıkların başından ayrılmayacağız" dedi. Tezcan, erken seçim olasılığının muhalefetteki seçim ittifakı çalışmalarını da sekteye uğratmayacağını belirtti ve "AKP-MHP ne kadar hızlı davranıyorsa, muhalefet de hızlı davranacaktır" dedi.HDP'li Sancar: Ne yaparlarsa yapsınlar kazanamayacaklar

HDP'li Mithat Sancar da muhalefetin erken seçime hazır olduğu görüşünü savunuyor. Sancar, "Erken seçim senaryosuna göre biz de hazırlığımızı yaptık" derken DW Türkçe'nin "Nasıl bir strateji izleyeceksiniz" sorusunu "Bütün teşkilatlarımız hazır. AKP-MHP ittifakı erken seçimde anlaşmış görünüyor. Muhalefeti hiçbir şekilde yıldıramayacaklar" sözleriyle yanıtladı. Sancar, "Türkiye'de özgür seçim ilkesi tamamen kaldırıldı. Seçim güvenliği konusunda ciddi kaygılarımız var. Ve OHAL'in kaldırılması temel önceliğimiz. Bu konunun, asıl gündemin dikkatlerden kaçmaması için de gerekeni yapacağız" dedi. Sancar, halkın da erken seçime tepki göstereceğini ve tepkinin kendisini sandıkta ortaya koyacağını düşünüyor. Sancar, "AKP-MHP ittifakı bütün manipülasyonuna, çabasına, demokrasiyi askıya alan tavrına rağmen gidecektir, kazanamayacaktır, yenilecektir" çıkışında bulunuyor.HALAÇOGLU: DANIŞIKLI DÖVÜŞÜYORLAR

İYİ Partili Yusuf Halaçoğlu da erken seçim konusunda Erdoğan ile Bahçeli'nin anlaştığını düşünüyor. Bugüne kadar erken seçime 'hayır' diyen Erdoğan'ın, Bahçeli'yi konuşturduğunu söyleyen Halaçoğlu, "Danışıklı dövüşüyorlar ama biz de yutmuyoruz" çıkışında bulundu. Halaçoğlu, Türkiye'de yaşanan ekonomik sıkıntıların Erdoğan-Bahçeli ittifakına 'erken seçim' çıkışı yaptırdığını söyledi. Halaçoğlu, "26 Ağustos 2018'e kadar bile nasıl dayanacaklar. Döviz her gün fırlıyor. Biz, 15 Temmuz'da yaparlar seçimi diye düşünmüştük ama artık kafalarına göre hareket edecekler. Nasıl hareket ederlerse etsinler, biz seçime hazırız" dedi. Halaçoğlu, "Türkiye'de OHAL koşullarında seçime gidileceğinin, seçim güvenliği olmadığının halk tarafından çok iyi izlenmesi gerekiyor. Biz, atmaca gibi sandıkların başında olacağız ama halkımız da çok dikkatli davranmalı" diyen Halaçoğlu, AKP-MHP ittifakının OHAL'i kaldırmayarak seçimlerde avantajlı çıkmaya çalışacağını öne sürdü.
Halaçoğlu, Cumhurbaşkanlığı seçiminde muhalefet partilerinin ilk turda ayrı adaylar çıkaracağını, işin renginin ikinci turda değişeceğini söyledi. Halaçoğlu, "Bu seçim cumhuriyetin var olma mücadelesine dönüşecek. Çünkü tüm muhalefet, parlamenter sistemin korunmasını, AKP-MHP ittifakı ise cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini istiyor. Muhalefet, Erdoğan'a yeniden cumhurbaşkanı olma şansı tanımayacak" değerlendirmesini yaptı.BASKIN ORAN: ERKEN SEÇİMİ ERDOĞAN SÖYLETTİ

Siyaset Bilimci Baskın Oran, Bahçeli'nin 'erken seçim' çıkışı için "Erdoğan'a sormadan böyle bir şey yapamaz. Erken seçim olmayacağı konusunda aylardır açıklama yapan Erdoğan, tükürdüğünü yalamamak için Bahçeli'yi konuşturdu" yorumu yapıyor. Oran DW Türkçe'nin, "Neden erken seçim istedi Bahçeli?" sorusunu da "Çünkü hesap yapıyorlar. Çünkü Türkiye'de her şey hızla kötüye gidiyor. Türkiye'de hukukun üstünlüğü yok sayılırken, adalet işlemezken, ekonomi patlamışken hiçbir sorun yokmuş gibi davranan bir hükümet var. Bahçeli de o hükümetin en açık ortağı. Seçim gündemiyle Türkiye'nin temel sorunlarının üstünü kapatmaya çalışıyorlar" sözleriyle yanıtlıyor. Oran, Erdoğan'ın bugün bir şey söylememesi için de "Çünkü; benim koalisyon ortağım istedi erken seçimi diyecek. O istedi ben de yapmak durumundayım diyecek. Türkiye'de tam bir kaos siyaseti, çıkmaz sokak siyaseti işliyor" değerlendirmesi yapıyor.PROF.DR. AYŞE AYATA: YAPILMAK İSTENEN ESAS GÜNDEMİ OYNATMAK

ODTÜ Siyaset Bilimi öğretim üyesi Prof. Ayşe Ayata ise Bahçeli'nin erken seçim çıkışının başka bir boyutu olabileceğine dikkat çekiyor. Ayata, DW Türkçe'nin "Neden Bahçeli seçim istedi?" sorusunu yanıtlarken, 2002'de de seçim isteyenin Bahçeli olduğunu ve MHP'nin baraj altında kaldığını hatırlatıyor. "Şimdi Bahçeli'nin seçim isteğinden Erdoğan'ın haberi olmayabilir. Bahçeli, partisi eridiği için kendini kurtarmaya çalışıyor olabilir. Bütün anketlerde Erdoğan yüzde 51'i göremiyorken neden erken seçime gitsin. AKP'nin, Bahçeli kadar seçime hazır olduğunu düşünmüyorum ama tabii ki erken seçim gündemiyle esas sorunların üzerini kapatmaya çalışacaklar" diyor. Türkiye'de kimsenin Erdoğan ile Bahçeli arasındaki iletişimin boyutunu bilmediğini söyleyen Ayata, "Seçime gitmek hiç kolay değil. Temmuz ortasında kongresini yapacak AKP, hemen ardından nasıl seçime gidecek" diye soruyor. Ayata, "Yine de her türlü karışıklık ve karmaşa siyasetin esas sorunlarını, ülkenin esas gündemini altüst edecek. Yani erken seçim su üstüne çıkacak. Burada amaç seçim yapmaktan çok gündemi oynatmak" değerlendirmesinde bulundu.Hükümet Sözcüsü Bozdağ’dan ilk değerlendirme

MHP lideri Devlet Bahçeli’nin erken seçim çağrısına ilişkin ilk açıklama Başbakan Yardımcısı Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ’dan geldi.
Bozdağ, “Devlet Bahçeli’nin açıklamasını dinledim. Yetkili organlarda değerlendirilir, gereği yapılır” dedi.

BAHÇELİ GRUPTA NE DEMİŞTİ

Bahçeli , partisinin Meclis grup toplantısında erken seçim çağrısıyla ilgili  seçimlerin Erdoğan'ın açıkladığı 3 Kasım 2019'u beklenmesinin mümkün olmadığını Cumhur İttifakıyla ilgili uyum  yasalarının tamamlanır tamamlanmaz seçime gidilmesi gerektiğini savunarak  “Teklifimiz, 26 Ağustos 2018 Pazar günü, Malazgirt zaferiyle Büyük Taarruzun yıldönümünde, Türk milletinin yeni bir zafer ruhuyla sandığa gidip, hem cumhurbaşkanı hem de milletvekili seçimlerinde Türk düşmanlarına hak ettikleri dersi vermesidir” demişti.

Üye OlÜye Girişi