H&M'de 2 bin 800 işçi için TİS imzalandı, grev kararı kalktı

 

İsveçli uluslararası hazır giyim firması ile Türk-iş üyesi sendikalardan Koop-İş arasında 2 bin 800 işçiyi kapsayan toplu iş sözleşmesi imzalandı, sendikanın 4 ekim'de uygulamaya koyacağı grev kararı iptal edildi.

21.09.2019
Yazı Boyutu:  
Hazır giyim sektöründe faaliyet gösteren erkek, kadın, gençler ve çocuklar için giyim eşyası üreten İsveçli uluslararası perakende giyim firması;H & M (Hennes & Mauritz şirketİ)'nde  nisan ayından beri süren toplu iş sözleşmesi (TİS) görüşmelerinde anlaşma sağlandı. H&M mağazalarında örgütlü Türk-İş'e bağlı işçi sendikası Koop-İş, Grev kararının ardından dün bir araya gelen işveren ile sendika temsilcileri TİS imzaladı.

4 Ekim’de tüm mağazalarında greve çıkılacağı ilan edilen H&M’de, TİS imzalandığı ve grev kararının kaldırıldığı açıklandı. 

Türkr-İş'e bağlı Koop-İş’ten yapılan açıklamada, Türkiye’de ilk defa bir giyim mağazasında TİS imzalandığı duyuruldu.

Türkiye’de 2bin 800 civarı çalışanı bulunan H&M giyim mağazaları zincirinin patronu ile Türk İş’e bağlı olan yetkili sendika Kooperatif, Ticaret, Eğitim ve Büro İşçileri Sendikası (Koop-İş) arasında 24 Nisan’da başlayan Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmeleri olumsuz sonuçlanmıştı. 

Bunun ardından Koop-İş, 4 Ekim’de tüm H&M mağazalarında greve çıkılacağını, grev kararının da bugün ve yarın (20-21 Eylül) tüm iş yerlerine asılacağını bugün yapılacak bir basın açıklamasıyla ilan edileceğini duyurmuştu.

Grev kararının ardından dün, H&M patronu ve Koop-İş arasında yapılan görüşmede anlaşma sağlanarak TİS imzalandı. Bu gelişmeyle 4 Ekim’de çıkılacak grev iptal edilirken, Koop-İş’ten yapılan açıklamada, TİS’te talep edilenin alındığı, böylece Türkiye’de ilk defa bir giyim mağazasında TİS imzalandığı vurgulandı.

Koop-İş tarafından yapılan açıklamada, imzalanan TİS’teki şartlar şöyle sıralandı:

TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİNİN SÜRESİ: Toplu iş sözleşmesinin 01.06.2019 – 31.12.2021 tarihleri arasında yürürlükte kalması kabul edildi.

TÜM ÇALIŞANLARA İKİ OFF (HAFTADA İKİ GÜN İZİN): Sözleşmeyle, Sendikamızın daha önce yapı marketlerde almış olduğu ve Türkiye’de ilk olan haftada iki gün izin hakkı (iki off) yine sendikamız tarafından bu kez de bir giyim mağazası zincirinde çalışanlara hak olarak alındı. Toplu iş sözleşmesiyle H&M mağazalarında çalışanların tümüne haftada iki gün tatilin (iki off) verilmesi kabul edildi.

KISMİ SÜRELİ ÇALIŞANLAR(PART-TİME): Kısmi süreli çalışanların çalışma takvimleri en geç bir ay öncesinden belirlenmiş ve duyurulmuş olması gerektiği düzenlendi. İşverenin çalışanların ayın hangi günlerinde çalışacağını hangi günlerinde ise tatil yapacaklarını bilme hakkına saygı duyacağı, çalışanlar için belirlenmiş aylık çalışma planları makul, meşru ve geçerli bir sebep olmaksızın tek taraflı olarak değiştirilemeyeceği düzenlendi.

ÜCRET ZAMMI: Toplu iş sözleşmesiyle ücretin en geç ayın beşinci işgününde ödenmesi kararlaştırıldı ve ücret zammı olarak;
01.06.2019 tarihi itibariyle ücretlere, 2019 yılında ücretlere yapılan zamma ilave olarak yüzde 3 oranında zam yapılacak.

01.01.2020 itibariyle asgari ücretin altında kalan ücretlere asgari ücrete gelen artış uygulandıktan sonra yüzde 3 oranında zam yapılacak.01.01.2020 itibariyle asgari ücretin üzerindeki ücretlere yüzde 8 oranında zam yapılacak.

01.01.2021 itibariyle asgari ücretin altında kalan ücretlere asgari ücret zammı uygulandıktan sonra yüzde 3 oranında zam yapılacak.01.01.2021 itibariyle asgari ücretin üzerindeki ücretlere yüzde 9 oranında zam yapılacak.

YEMEK YARDIMI: Uyuşmazlığın temel sebeplerinden biri olan yemek yardımının tüm çalışanlar için;

01.09.2019 tarihinden itibaren net 27 TL,

01.01.2020 tarihinden itibaren net 29,16 TL,

01.01.2021 tarihinden itibaren net 31,78 TL olması hükme bağlandı.

İKRAMİYE: Tüm çalışanlara ilk defa bu sözleşme ile;

İlk 7 aylık bölümünde (01.06.2019-31.12.2019) 30 günlük,

2020 yılında 35 günlük,

2021 yılında da 40 günlük ücretleri tutarında ikramiyenin aralık ayı ücreti ile beraber verilmesi hükme bağlandı.

SOSYAL YARDIM: Sözleşmeyle ilk defa part-time çalışanlar dahil olmak üzere herkese;

01.06.2019 tarihinden itibaren aylık 120 TL,

01.01.2020 tarihinden itibaren aylık 130 TL,

01.01.2021 tarihinden itibaren aylık 140 TL sosyal yardım ödemesi yapılacak.

ÇOCUK YARDIMI: Sözleşmeyle ilk defa, 01.08.2019 tarihinden geçerli olacak şekilde çocuk sahibi olan işçiye her çocuk için her ay 35 TL çocuk yardımı ödemesi yapılacak. Ücret artış dönemlerinde ücret zammı oranında arttırılacak.

TECRÜBE PRİMİ; Çalışanlara tecrübe primi olarak;

a. Tam Süreli çalışanlar için;

İstanbul ilinde çalışanlar için;

2 yıl (dahil) 5 yıl arasında hizmeti olanlar için 490,00 TL/Ay

5 yıl (dahil) ve üzeri hizmeti olanlar için 910,00 TL/Ay

Adana, Ankara, Antalya, Bursa, İzmir, Muğla illerinde çalışanlar için;

2 yıl (dahil) 5 yıl arasında hizmeti olanlar için 450,00 TL/Ay

5 yıl (dahil) ve üzeri hizmeti olanlar için 800,00 TL/Ay

Diğer illerde çalışanlar için;

2 yıl (dahil) 5 yıl arasında hizmeti olanlar için 290,00 TL/Ay

5 yıl (dahil) ve üzeri hizmeti olanlar için 640,00 TL/Ay

b. Kısmi Süreli çalışanlar için;

İstanbul ilinde çalışanlar için;

2 yıl (dahil) ve üzeri hizmeti olanlar için 2,00 TL/Saat

Adana, Ankara, Antalya, Bursa, İzmir, Muğla illerinde çalışanlar için;

2 yıl (dahil) ve üzeri hizmeti olanlar için 1,75 TL/Saat

Diğer illerde çalışanlar için;

2 yıl (dahil) ve üzeri hizmeti olanlar için 1,25 TL/Saat,

Ödenmesine devam edilmesi kararlaştırıldı.

YABANCI DİL PİRİMİ; Çalışanlara her ay 85,00 TL yabancı dil primi uygulamasına devam edilmesi kararlaştırıldı.

VASITA YARDIMI: İşçilere işyerine fiilen geldikleri her gün için belirlenen tutarlarda vasıta yardımı ödemesi yapılacak Bu tutarlar Toplu İş Sözleşmesi’nin yürürlük süresi boyunca işyerinin bulunduğu ilin ortalama toplu taşıma ücretlerine gelen zam oranında arttırılarak uygulanacak.

EĞİTİM YARDIMI: Sözleşmeyle ilk defa, çocuğu öğrenimde olan her işçiye yılda bir kez eylül ayında; ilköğretim 150 TL, lise ve dengi 200 TL, üniversite ve dengi 250 TL net tutarında Eğitim Yardımı gift card olarak verilecek. Ücret artış dönemlerinde ücret zammı oranında arttırılacak.

BAYRAM HARÇLIĞI:H&M işyerlerinde ilk kez çalışanlara bayram harçlığı verilecek. Buna göre 2020 yılından geçerli olmak üzere Ramazan Bayramı’nda net 165 TL, Kurban Bayramı’nda net 215 TL bayram harçlığı ödenecek. Part time çalışanlarda aynı tutarda bayram harçlığı alacak. Ücret artış dönemlerinde ücret zammı oranında arttırılacak.

KIDEM TAZMİNATI: Kıdem tazminatına esas gün sayısı 40 gün olarak düzenlenmiştir.

ÜCRETLİ SOSYAL İZİNLER: Üyelerimize verilecek ücretli izinler düzenlendi, kadın üyelerimizin doğum öncesi ve sonrası kullandıkları izinler ile süt izinleri arttırıldı.

KOOP-İŞ: H&M’İN MARKA DEĞERİNİN KORUNMASI İÇİN ELİMİZDEN GELEN ÇABAYI ORTAYA KOYACAĞIZ

Koop-İş, bundan sonraki tutumuna dair yaptığı açıklamada ise H&M’in marka değerinin korunması için elinden gelen çabayı ortaya koyacağını belirtirken, yaklaşık 5 ay sonra grev kararıyla TİS imzalamak zorunda kalan H&M patronlarına da teşekkür etti.

O ifadeler şöyle:

“Bundan sonraki süreçte Sendikamız H&M’de çalışan tüm üyeleriyle birlikte işyerinde verimliliğin artması, çalışma barışının sağlanması ve bu büyük kuruluşun marka değerinin korunması için elinden gelen çabayı ortaya koyacaktır. Pastayı büyütecek ve bu büyüyen pastadan hakça payımızı alacağız. Adaletli bir gelir paylaşımı için uğraşacağız.

Koop-İş Sendikası olarak, sosyal diyalog ve uzlaşma kültürüne uygun davranan, masada iyi niyetini ortaya koyan H&M Türkiye yöneticilerine, Sendikamızın bu haklı ve meşru mücadelesinde bizlere desteğini hiç eksiltmeyen H&M çalışanı üyelerimize, mücadelemize destek veren emek dostlarına ve sesimizin kamuoyuna duyurulmasına aracı olan değerli basın emekçilerine teşekkür ediyoruz.”

H&M’DE ÇALIŞMA ŞARTLARI NASILDI?

Koop-İş Sakarya Şubesi’nin, grev ilanlarının işyerlerine asılmasıyla ilgili yapılacak basın açıklamasına çağrı metninde, H&M’deki çalışma şartları şöyle açıklanıyor:

“H&M Türkiye işvereni, çalışanlar arasında ayrımcılık yapmakta, farklı yemek ücretleri, farklı izin uygulamaları ile çifte standart oluşturmakta, kısmı süreli (Part-Time) çalışanlara esnek çalışmanın en kötü biçimini uygulamakta ve kanunlarımıza uygun olmayan şekilde çalışma sürelerini bilme haklarını ellerinden almakta…” ('İleri Haber)

Üye OlÜye Girişi