Haitili çocuklar köle olarak satılıyor

 

Çeteler tarafından kaçırılan depremzede çocuklar 50 dolara köle işçi olarak satılmaya başlandı

29.01.2010
Yazı Boyutu:  

12 Ocak’ta 7 büyüklüğündeki bir depremle yerle bir olan Haiti’de29_dunya_haitili_cocukla2.jpg ebeveynlerinden birini kaybeden çocuklar çeteler tarafından kaçırılarak 50 dolara köle işçi olarak satılmaya başlandı

Yardım için Haiti’de bulunan rahip Noel İsmonin, başkent Port-au-Prince’in 150 km kuzeyindeki Gonaives kentinde bir kişinin kendisine 50 dolar karşılığında bir erkek çocuk satmaya çalıştığını açıkladı.
‘Çocukları Kurtarın’ adlı yardım kuruluşunun sözcüsü Kate Conradt da depremde anne veya babasını kaybeden çocuk sayısının tahminen 1 milyonu bulduğunu ve bunların kaçırılma riski altında olduklarını bildirdi.

HİZMETKAR YAPIYORLAR
Haiti’de depremden önce de çocuk ticareti yaygın işlenen bir suçtu. Satılan çocukların ev işlerinde hizmetkâr olarak çalıştırıldıkları kaydediliyor. AFP’nin konuştuğu çocuk köle işçilerden 13 yaşındaki Magalee, yaşadığı hayatı “sabah, öğle ve gece çalışmak zorundayım. Temizlik, yemek pişirme ve çamaşır yıkama. Yanında kaldığım ailenin bütün üyelerinden dayak yiyorum” sözleriyle anlattı.
BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Navi Pillay, 12 Ocak depreminin ardından hapisten kaçan suçlularla çocuk kaçakçılarının Haiti’deki insan haklarına ciddi bir tehdit oluşturduğunu söyledi.
Kimsesiz çocukların barındığı yetimhaneler de aç kalabalıkların saldırı tehdidi altında. 


Üye OlÜye Girişi