Hak arayan Tekel işçileri polise havale

 

Üç gündür eylemde olan işçilere İçişleri Bakanı nın talimatının ardından polis müdahale etti

17.12.2009
Yazı Boyutu:  

Üç gündür eylemde olan işçilere İçişleri Bakanı nın talimatının ardından polis 17_orgut_polis_tekel_iscilerini_siddet.jpgmüdahale etti. 12 bin işçi özelleştirme nedeniyle işsiz kalacak. İşçiler özlük haklarının korunmasını istiyor, geçici işçi olmaya karşı çıkıyor.

Ankara da özelleştirmeyle kaybettikleri özlük haklarını almak için toplanan Tekel işçilerine polis biber gazı ve tayzikli su kullanarak müdahale etti.

Üç gündür Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) önünde toplanmaya çalışan işçileri polis engelliyor. Bugün Abdi İpekçi Parkı nda toplanan işçilere saat 15.00 e kadar dağılmaları söylendi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) milletvekilleri de işçilere destek vermek için oraya gitti. Sendika yetkilileri ve milletvekilleri İçişleri Bakanı Beşir Atalay la görüştü fakat bakanın polise "yasalara göre gerekenin yapılması" talimatı verdiği açıklandı. CHP li Çetin Soysal da biber gazından etkilendi.

Polis, parkta toplanan işçilerin AKP önüne gitmesini engelliyordu. Öğle saatlerinde polis barikatını aşarak Atatürk Bulvarı na çıkan 18 işçi gözaltına alındı.Biber gazından etkilenen işçiler parkın içindeki havuza girdi. Ankara da hava sıcaklığı 4 derece.

Türkiye Tütün Müskirat ve Yardımcı İşçileri Sendikası (Tek Gıda-İş) genel sekreteri Mecit Amaç “Eğer taleplerimiz karşılanmazsa yapabileceğimiz bir şey var. Herkes listesini yapsın, ikiden fazla çocuklarımızı Başbakana götüreceğiz. Başbakan baksın onlara” dedi.

17_orgut_polis_tekel_iscilerini_doktu_toplu.jpgÖZELLEŞTİRME
Sendika, özelleştime nedeniyle 12 bin Tekel işçisinin Şubat 2010 da işsiz kalacağını söylüyor. İşçiler "geçici işçi" anlamına gelen ve iş güvencesi, tazminat gibi hakların bulunmadığı 4-C kadrolarına geçmek istemiyor. İşçiler, özlük hakları korunarak Tarım Bakanlığı nda çalışmaya devam etmek istiyor.

Tekel, 2001 de özelleştirme kapsamına alındı. Daha sonra alkollü işçiler ve sigara bölümleri ayrıldı. Alkollü içki bölümünün özelleştirmesi 2008 de tamamlandı ve Mey İçki ye satıldı.

İçki bölümünde özelleştirmeyle 17 fabrikadan sekizi çalışmaz hale geldi. 3 bin 631 işçiden 1700 ü Mey e geçti, diğerleri ayrıldı. 2009 da çalışan işçi sayısı 323 e indi.

Sigara bölümü de 2008 de British American Tobacco ya (BAT) satıldı. 2001 de 477 bin olan tütün üreticisi sayısı 2008 de 194 bine indi. Şimdi yaprak tütün ve tuz işletmeleri özelleştiriliyor. Bu işletmelerde 12 bin işçi kaldı. 2001 de Tekel çalışanı sayısı 31 bindi.

DAYANIŞMA
Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) ve Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) temsilcileri bugün Tekel işçilerini ziyaret ederek destek verdi.

KESK Genel Sekreteri Emirali Şimşek "AKP nin adalet, eşitlik ve demokrasi kavramlarını kullandığını" söyledi. Genel-İş Sendikası Genel Başkanı Erol Ekici de iktidar için söylenecek her şeyin söylendiğini, artık mücadele zamanı olduğunu ifade etti.

Kapatılan DTP üyesiyken bağımsız kalan milletvekilleri Sırrı Sakık, Akın Birdal, Nezir Karakaş, Nuri Yaman, İbrahim Binici, Şerafettin Halis ve DTP MYK üyesi Hatice Çoban da alana gelerek işçilere destek verdi.

Dün de Ankara Tabip Odası üyesi doktorlar işçilere destek vermişti.

Eyleme Adana, Adıyaman, Ankara, Amasya, Aydın, Batman, Bursa Bitlis, Denizli, Diyarbakır, Hatay, İstanbul, İzmir, Malatya, Manisa, Muğla, Muş, Siirt, Samsun, Tokat ve Trabzon dan işçiler katılıyor.


Üye OlÜye Girişi