Hak savunucusu İlknur Üstün ve Nalan Erkem de tutuklandı

 

İstanbul Büyükada'da gözaltına alınıp adli kontrol şyartıyla salıverilen Kadın Koalisyonu'ndan Ka.Der eski Ankara Şube Başkanı İlknur Üstün ile Yurttaşlar Derneği'nden Nalan Erkem , dün tekrar gözaltına alınmışlardı.

23.07.2017
Yazı Boyutu:  
İstanbul Büyükada'da gözaltına alınıp adli kontrol şartıyla serbest bırakılan insan hakları savunucularından Nalan Erkem ve İlknur Üstün tutuklandı. Böylece Büyükada'da bir otelde terör örgütüyle bağlantılı toplantı yaptıkları gerekçesiyle tutuklanan hak savunucularının sayısı 8'e çıktı.Büyükada'da gözaltına 10 kişi ile birlikte gözaltına alındıktan sonra önceki gün çıkarıldığı adliyede serbest bırakılan 4 kişi arasında bulunan Helsinki Yurttaşlar Derneği'nden Nalan Erkem İstanbul'da, İlknur Üstün de Ankara'da gözaltına alındılar.

 ERKEM VE ÜSTÜN TUTUKLANDI

Cumhuriyetin haberine göre, Serbest bırakılan 4 kişi arasında bulunan Nalan Erkem, emniyet işlemlerinin ardından dün öğleden sonra İstanbul Adalet Sarayı'na getirildi. Savcılık sorgusunun ardından Erkem, tutuklama talebiyle Nöbetçi 9. Sulh Ceza Hakimliği'ne çıkarıldı. Mahkeme Erkem'in tutuklanmasına karar verdi.

 İlknur Üstün de emniyet işlemlerinin ardından Ankara Adliyesi'ne götürülerek SEGBİS sistemi ile bağlandı. Üstün de savcılık sorgusunun ardından tutuklama talebiyle Nöbetçi 9. Sulh Ceza Hakimliği'ne sevlk edildi. Sorgusunun ardından Üstün de tutuklandı.

NE OLMUŞTU?

Çeşitli insan hakları kuruluşlarından temsilciler, insan hakları savunuculuğu çalışmalarını daha güvenilir, sağlıklı, güvenli ve etkin hale getirmek için bilgi ve  deneyimlerini paylaşmak üzere 2 Temmuz 2017 Pazar günü beş günlük bir çalışma için İstanbul Büyükada’da bir araya gelmişti.

5 Temmuz Çarşamba günü, sabah saat 10 sularında bir ihbar olduğu iddiasıyla hak savunucularının toplantısına polis tarafından baskın yapıllarak gözaltına alınmışlardı. 

10 insan hakları savunucusu yaklaşık iki hafta sonra mahkemeye çıkarılmışlardı. Uuslararası Af Örgütü Türkiye Direktörü İdil Eser, İnsan Hakları Gündemi Derneği'den Günal Kurşun, Özlem Dalkıran, Veli Acu, Ali Garavi, Peter Steudtner, Nalan Ekmen, Şeyhmuz Özbekli, Nejat Taştan ve İlknur Üstün 5 gün önce adliyeye sevk edilmişti. Tutuklanmaları talebiyle mahkemeye sevk edilenlerden Hak savuncularından İdil Eser, Ali Ghavari, Peter Steudtner, Veli Acu, Günal Kurşun ve Özlem Dalkıran “Silahlı terör örgütüne yardım" suçlamasıyla tutuklanırken, Nalan Erkem, Şeyhmuz Özbekli, Nejat Taştan ve İlknur Üstün adli kontrol tedbiri uygulanarak serbest bırakılmıştı. Nalan Erkem, Şeyhmus Özbekli, Nejat Taştan, İlknur Üstün’ün ise “adli kontrol” şartıyla serbest bırakılmasına karar verilmişti.

Savcılığın itirazı üzerine serbest bırakılan 4 kişi için dün gece yakalama kararı çıkarılmıştı.

Üye OlÜye Girişi