Hakim, avukatın etek boyuna taktı: Dizden 15 cm yukarıda

 

Kartal’daki İstanbul Adliyesi’nde yapılan bir duruşmada hakim, kadın avukatın giydiği eteğin mevzuata aykırı olup olmadığını duruşmadaki erkek avukatlara sorarak, kadın avukatın özgürlük alanına müdahale etti.

29.05.2019
Yazı Boyutu:  
Kartal’da bulunan İstanbul Adliyesi’nde yapılan bir işe iade davasının duruşmasında hakim, kadın avukata karşı cinsiyetçi bir yaklaşım sergiledi. Duruşma hakimi  davanın görüşüldüğü sırada diğer avukatlara davacı vekilinin eteğinin diz üstünden yaklaşık 15 santimetre yukarıda olduğunu ve bu hali ile avukatlık mevzuatına aykırı olup olmadığını sordu.

Avukatlardan  Erdost Balcı, davanın tutanağını Twitter üzerinden paylaştı.

Tutanakta yer alan bilgilere göre hakim, duruşma esnasında diğer avukatlara davacı vekilinin eteğinin diz üstünden yaklaşık 15 santimetre yukarıda olduğunu ve bu hali ile avukatlık mevzuatına aykırı olup olmadığını sordu.

Bu esnada dinleyici sıralarında bulunan bir avukat, “Bence de özgürlük alanı ile ilgilidir müdahale edilmemesi gerekir” dedi.

Dinleyici sıralarında bulunan bir diğer avukat da “Avukatlık hukukuna ve örfüne uygundur” dedi.

Hakim ise avukatların kısa değerlendirilmesinin aynı olmayacağı iddiasıyla baro başkanlığına bildirmek üzere etek boyunun fotoğrafının çekilmesini istedi.

Kadın avukat ise “Ben etek boyumun çekilmesini istemiyorum” dedi. Daha sonra duruşmaya devam edildi.


Üye OlÜye Girişi