Halikarnas Balıkçısı'nın manevi oğlu Şadan Gökovalı yaşamını yitirdi

 

Türkiye'nin önemli düşün ve sanat insanlarından 'Halikarnas Balıkçısı' Cevat Şakir Kabaağaçlı ve Azra Erhat'ın manevi evlat edindiği gazeteci, yazar ve mitolog Prof. Dr. Şadan Gökovalı 81 yaşında hayatını kaybetti.

31.01.2021
Yazı Boyutu:  
Üyesi olduğu İzmir Gazetecilmer Cemiyeti'nden yapılan açıklamaya göre, duayen gazeteci, turizm rehberi, araştırmacı - yazar, ve mitolog Prof.Dr. Şadan Gökovalı'nın Cenazesi Muğla Akkaya'da toprağa verilecek. 81 yaşında hayata gözlerini yuman Gökovalı'nın c cenaze töreniyle ilgili bilgiler daha sonra açıklanacak.

Prof. Dr. Şadan Gökovalı kimdir?

1939 yılında Muğla’nın Gökova beldesinde doğdu. Orada başladığı ilkokulu Ula’da, ortaokulu Muğla’da bitirdi. Aydın Ticaret Lisesinin ardından İzmir İktisadi Ticari İlimler Akademisi’nden 1962 yılında diploma aldı.

1959 tarihinde İzmir’de yayınlanan Ege Ekspres Gazetesinde başladığı profesyonel gazeteciliği, TRT’de yapımcı ve yönetici olarak sürdürdü. Daha sonra Ege Üniversitesi Basın Yayın Yüksekokulunda öğreticiliğe başladı. Profesyonel Ülkesel Rehber oldu. Gazetecilik Başarı Armağanı yarışmalarında özellikle araştırma, dizi yazı, turizm vb dallarında birçok birincilik ve derece aldı. 1964 yılında Ege Ekspres’te yayınlanan “İzmir’in Asırlıkları” başlıklı yazı dizisi ile birinci ve tüm eserler arasında en yüksek puanı aldığı için “Yılın Gazetecisi” seçildi. Aldığı diğer ödüller arasında “Efes”, “Fethiye” ve “Bergama”yı en iyi anlatan yazar, Türk Dil Kurumu Radyo Tv Ödülü, “Anadolu Uygalığına Katkı”, “Son 10 yılın İzmir Turizmine En Büyük Hizmet” gibi ödüller de yer almaktadır.

2002 yılında profesör oldu. Ege Universitesi’nden sonra Yaşar Üniversitesi’nde de öğretim üyeliği yaptı. Üniversitelerde okuttuğu derslerle ilgili notların yanı sıra, ülkemizin başlıca turistik yöreleri konusunda çeşitli dillerde yayınlanmış 30 kadar kitabı vardır. 2009 yılında “Meslekte Altın Yıl” ı kutladı.

Cevat Şakir kabaağaçlı'nın (Halikarnas Balıkçısı) manevi oğlu olarak eserlerini ölümünden sonra yayımlayan, tüm kitaplarına ön söz yazan, Balıkçı'nın manevi mirasını yaşatan kişi olarak tanınan Şadan Gökovalı aynı zamanda Azra Erhat'ın da manevi oğludur.

Muğla Açık Hava Tiyatrosu’na, Doğduğu Gökova’da bir caddeye, Muğla’nın Akyaka beldesinde ve Alsancak’ta yaşadığı sokağa adı verilmiştir. Evli ve iki çocuk babasıdır.

Kazete  olarak ; Şadan Gökovalı'nın ailesine ve sevenlerine başsağlığı dileriz (KAZETE)


Üye OlÜye Girişi