Halkbank yöneticisi kara para aklamaktan 27 Kasım'da esastan yargılanacak

 

İran uyruklu işadamı Rıza Sarraf ile ABD'de tutuklu yargılanan Halk Bankası Genel Müdür yardımcısı Atilla'nın Jürili ilk duruşmasının ileri tarihe ertelenmesi talebi reddedildi

...
07.11.2017
Yazı Boyutu:  
ABD’nin İran’a uyguladığı ambargoyu delme, bankacılık sahtekarlığı, kara para aklama, ABD yasalarını delmek için işbirliği yapıp komplo kurma, suçlamaları ile New York’ta tutuklu olarak yargılanan Halkbank yöneticisi Mehmet Hakan Atilla bugün yeniden karşısına çıktı.

Sputnik'in haberine göre, Rıza Sarraf'ın da tutuklu yargılandığı davaya bakan Yargıç Richard Berman, Atilla’nın avukatlarının, jürili duruşmaların başlayacağı 27 Kasım’dan ileri bir tarihe alınması talebini reddetti. Berman, kararına ilişkin yaptığı açıklamada, "Jüri seçimine iki hafta, yargılamanın başlamasına üç hafta kala, tarihi değiştirme talebi gerçekçi değil. Dava 27 Kasım’da asıldan görülmeye başlanacak" dedi.

ZİNCİRSİZ GETİRİLDİ

Pazartesi günü Türkiye saati ile 17.00’de başlaması gereken duruşma, iki saat ileriye atıldığı için 19.00’da başladı. Geçen duruşmalarda ayak bileklerinden zincirli olarak mahkemeye çıkarılan Atilla, bu kez zincirsiz olarak mahkeme salonuna getirildi.

2 SAAT SÜRDÜ

Yaklaşık iki saat süren duruşmada Atilla’nın avukatları, üzerinde gizlilik kararı bulunan belgelere ulaşamadıklarını, bunun da savunmalarının eksik kalmasına yol açtığını savundu ve gizlilik kararının kaldırılmasını istedi. 

Atilla’nın savunma avukatları Victor J. Rocco ve Cathy Fleming, Türkiye’den Atilla adına tanklık etmek isteyen kişiler bulunduğunu ancak bu kişilerin ABD’ye gelmek istemediklerini aktardı. Avukatlar, canlı video konferans yöntemi ile bu kişilerin dinlenmesi talebinde bulundu. Yargıç Berman, bu durumun ne kadar gerçekçi olacağına ilişkin endişesi bulunduğunu, hem bu konuyu hem de gizlilik kararının kaldırılması yönündeki talebi gözden geçireceğini söyledi. Berman, kararı önümüzdeki günlerde açıklayacağını belirtti.

Üye OlÜye Girişi