Halkevciler ve barış annelerinden oturma eylemi

 

Halkevleri'nin çoğunluğu kadın olan üyeleri bugün Ankara ve İstanbul'da Barış Anneleri de Ankara'da  cezaevlerinde açlık grevi yapanlara destek amacıyla oturma eylemi yaptı.

03.11.2012
Yazı Boyutu:  

 

Halkevlerinin  İstanbul'daki eylemi için Galatasaray Meydanı'nda toplanan gruptakiler, pankart açarak slogan attı.

Grup adına konuşan Halkevleri 1. Bölge Temsilcisi Hasan Pulat, açlık grevlerinde 53. güne girildiğini belirterek, ölümlerin yaşanmaması için çözüm istediklerini kaydetti.

Pulat, açlık grevindekilerin, demokrasi ve barış için mücadele ettiklerini savunarak, ''Açlık grevi eylemcilerinin taleplerinin dikkate alınması, ölümlerin durdurulması için gereken adımların atılmasını istiyoruz. Görüşmeler derhal başlamalı, ölümler derhal durdurulmalıdır. Bizler eşitliğin, barışın hüküm sürdüğü, gerçekten demokratik bir ülkede kardeşçe yaşamak istiyoruz'' diye konuştu.

Bazı BDP İstanbul İl Başkanlığı üyelerinin de destek verdiği grup, bir süre slogan attıktan sonra dağıldı.

ANKARA'DA OTURMA EYLEMİ

Bu arada Halkevi üyesi çoğu kadın Ankara'da da oturma eyleminde bulundu. 

Barış Anneleri'nin Yüksek Caddesi'ndeki oturma eylemine beyaz başörtüleriyle katılan kadınlar, bugün açlık grevinde 53. gününe giren tutuklu ve hükümlülerin taleplerine iktidarın kulak vremesini istediler. KESK, TTB ve ÖDP'nin desteklediği Barış Annelerinin oturma eylemi, açıklamanın okunmasından sonra olaysız sona erdi.


Üye OlÜye Girişi