Haluk Bilginer: Ahlak bekçiliği yaparak sapık olduk

 

AKP ve MHP'nin getirrmek istediği başkanlık sistemiyle ilgili kimsenin bir fikri olmadığını belirten Tiyatro ve sinemanın usta oyuncusu Bilginer, "Cesur olmak zorundayız" dedi

22.01.2017
Yazı Boyutu:  
Usta oyuncu Haluk Bilginer, başkanlık sistemi, kaına şiddet, cinsel taciz ve çocuk istismarı, terör saldırıları ve son gelişmeler üzerine bir röportaj verdi.

"KAN KANIKSANIRSA ÇÇOK TEHLİKELİ OLU"

Hürriyet gazetesinden Hakan Gence'nin sorularını yanıtlayan Haluk Bilginer, son dönemde art arda yaşanan terör saldırılarına ilişkin, "Kan kanıksanırsa çok tehlikeli bir şey olur. Maalesef kan kanıksanmaya başladı. Artık patlayan her bombadan sonra istatistik konuşuyoruz sadece. İnsanları; ölenler ve ölenler yüzünden etkilenenleri çok az konu ediyoruz. Bu da çok tehlikeli" dedi. "Korku çok insani bir duygudur. Korkmayan aptaldır zaten" diyen Bilginer, "Ben de korkuyorum ama korkak değilim. Cesaret korkuya rağmen bir şeyin üzerine gitmektir. O yüzden cesur olmak zorundayız" ifadelerini kullandı.

"KEŞKE DÜNYAYI KADINLAR YÖNETİYOR OLSAYDI"

Röportajında yaşanan tacizlere, kadının uğradığı şiddete, çocuk istismarına değinen bilginer, "Üzülerek söylüyorum ki biz vicdanımızı yitirdik. Yaşadıklarımızın önemli bir sebebi artık vicdan muhakemesi yapamamamız" dedi. 

Toplumdaki tabuların artık o tabuları koyanlarca yıkılmakta olduğunu kaydeden Haluk Bilginer, erkek egemenliği konusunda ise " Erkekler beş para etmez! Bu dünya erkeklerden arındırılmalı" diyerek "Bunu ‘Erkekleri yok edelim’ anlamında söylemiyorum. Erkek iktidarını yok edelim diyorum. Keşke dünyayı kadınlar yönetiyor ya da dünyanın çoğunluğu kadınlardan oluşuyor olsaydı...

Türkiye ve benzeri toplumlarda erkek egemenliği sorununun hala çözümlenmemiş bir sorun olduğunu ve erkeklerin erki elinde tutmasına bayıldıklarını vurgulayan Bilginer, nedenini ise şöyle açıkladı:

"Erkek egemenliği aileden başlıyor... Mesela “Babama çok saygı duyarım” gibi laflar duyarsınız. Bu tuhaf bir cümle. Saygı duymak ne demek? Sevgiye ne oldu? Ben sana onun Türkçe mealini söyleyeyim, “Babamdan korkarım”. Despottur baba... Böyle babaların olduğu bir toplumda siz kendi ailenizi kurduğunuzda da böyle bir güç peşindesinizdir hep."

"KAN KANIKSANMAYA BAŞLANDI"

Haluk Bilginer, günümüzde şiddetin sıradanlıştığına dikkati çekerek şunları söyledi: 

"Kan kanıksanırsa çok tehlikeli bir şey olur. Maalesef kan kanıksanmaya başladı. Artık patlayan her bombadan sonra istatistik konuşuyoruz sadece. İnsanları; ölenler ve ölenler yüzünden etkilenenleri çok az konu ediyoruz. Bu da çok tehlikeli..."

Kanıksanan şiddetin toplumu ne denli korkak yapacağı sorusuna ise Bilginer şu karşılığı verdi:

"Korku çok insani bir duygudur. Korkmayan aptaldır zaten. Ben de korkuyorum ama korkak değilim. Cesaret korkuya rağmen bir şeyin üzerine gitmektir. O yüzden cesur olmak zorundayız...Her zaman cesur olmak zorundayız"

AHLAK BEKÇİLİĞİ YAPARAK SAPIK OLDUK

Söyleşisinde özgür sanat ve sansür konusuna da değinen Haluk Bilginer, Beren Saat'in “Tuttu Frutti’yle büyüdük de sapık mı olduk”  sözünü hatırlatarak şöyle konuştu:

"ASLA. Tarihte bunun bir örneği yok. Sansür, baskı başka yerden fırlar, başımıza başka işler açar. Biz aslında ahlak bekçiliği yaparak sapık olduk. Ahlak bekçiliğini görev olarak gören herkes önce kendi ahlakına bakmalı. Ahlak; utanmayı bilmektir. amabiz utanma duygumuzu kaybettik, ar perdemiz yırtıldı bizim!

BAŞKANLIK SİSTEMİ

Röportajda Haluk Bilginer'e 'başkanlık sistemi'ne ilişkin görüşleri de soruldu. 

Röportajdaki ilgili bölüm şöyle:

Peki başkanlık sistemiyle ilgili ne söylersiniz?

- İnternette sokak röportajlarında görüyorum. Ellerinde mikrofon, çeşitli şehirlerde dolaşıyor ve “Anayasanın 18’inci maddesi değişiyor, ne düşünüyorsunuz” diye soruyorlar. Hiç kimsenin bir fikri yok. Bu insanlar yarın, öbür gün referandumda ‘evet’ ya da ‘hayır’ diye oy verecek. ‘Hükümet yapıyorsa vardır bildiği’ diyorlar. Hükümetin tek başına yaptığını sanıyorlar. Bunu hükümetin değil, Meclis’in yaptığını, Meclis kavramını da bilmiyorlar.

Başkanlık sisteminin getirileri ve götürüleri ne olur?

- ‘Masum’dan iyice uzaklaştık...

O zaman son bir soru; bir söyleşinizde “Atatürk’ü insan olarak anlamak gerekiyor” demişsiniz. Şimdilerde Fenerbahçe’nin basketbol maçlarında Atatürk marşları söyleniyor. Bir yerde Atatürk heykelleri kaldırılıyor. Sizce o zamanlarda ettiğiniz bu cümle üzerinden ne kadar yol aldık?

- Evet. Atatürk’ü iyice irdeleyerek ve akıl kullanarak anlayabiliriz. O marşlar Atatürk için söylenseydi 1923’ten beri her gün söylenirdi. Ama ne için söylendiğini keşke daha iyi anlayabilseydik. (Hürriyet)

Üye OlÜye Girişi