Hamile kadırlara 'yan yatın' tavsiyesi

 

Bilim insanları düşüklerin önüne geçebilmek için hamile kadınlara, gebeliklerinin son üç ayında yan yatmalarını salık veriyor.

...
21.11.2017
Yazı Boyutu:  
İngiltere'de bin kadın üzerinde yapılan bir araştırmaya göre gebeliğin son üç ayında sırtüstü yatmak düşük ihtimalini ikiye katlıyor. Ülkede, her 225 hamilelikten biri düşükle sonuçlanıyor. Bilim insanlarına göre hamile kadınların gerek gündüz kestirirken gerekse gece yatarken yan yatmaları sayesinde ülke genelinde birçok bebeğin hayatı kurtulabilecek.

British Journal of Obstetrics and Gynaecology dergisinde yayınlanan araştırmada doğum yapan 735 ve düşük yapan 291 kadın incelendi ve daha önce Yeni Zelanda ile Avustralya'da yapılan küçük çaplı araştırmalara benzer bir sonuca ulaşıldı.

Bilim insanlarına göre en önemli etken, kadının uykuya geçtiği pozisyon. Bu yüzden sırtüstü uyanan kadınların endişe etmesine gerek yok.

'Uykuya geçtiklerindeki ilk pozisyon önemli'

Araştırma ekibinin başında bulunan Manchester'daki St. Mary Hastanesi Düşük Araştırma Merkezi'nden Prof. Alexander Heazell, gün içindeki kısa uykularda bile hamile kadınlara yan yatmayı tavsiye ediyor ve ekliyor:

"Kadınlar yan uyuduktan sonra sırt üstü uyanırsa 'Aman Tanrım bebeğime çok kötü bir şey yaptım' diye endişelenmelerine gerek yok.

"Araştırmaya katılan kadınların gece boyu hangi pozisyonda uyuduklarını değil hangi pozisyonda uykuya geçtiklerini inceledik. Uyku sırasında en fazla zaman ilk pozisyonda geçirildiği için en önemli pozisyon o.

Hamile kadınlara gün içinde kestirirken de yan yatmaları öneriliyor.
Üye OlÜye Girişi