Hasankeyfin keyfi geldi!

 

Danıştay, Ilısu baraj ve HES projesine yürütmeyi durdurma kararı verdi.

11.01.2013
Yazı Boyutu:  

 

 
Danıştay, Çevre Kanunu ve ÇED yönetmeliğine uygunluk görülmediği gerekçesiyle Ilısu baraj ve HES projesine yürütmeyi durdurma kararı verdi.
 
Doğa Derneği; Ilısu Barajı projesi davasında yürütmeyi durdurma kararı ile ilgili web sitesinden şu açıklamayı yaptı: 
 
2013 yılının bu ilk günlerini müjdeli bir haberle karşılıyoruz. Dicle Vadisi'ni ve onun içinde yer alan Hasankeyf'i yok edecek Ilısu Baraj Projesi'nin Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) raporu olmadan yapılamayacağını belirten Danıştay, Ilısu baraj projesi için yürütmeyi durdurma kararı verdi. 
 
Danıştay 14. Dairesi, , Ilısu Baraj Projesi nin Çevre Etki Değerlendirmesinden (ÇED) muaf tutularak inşa edilmesine karşı dava açan TMMOB Mimarlar ve Peyzaj Mimarları Odaları nı haklı bularak yürütmeyi durdurma kararını 7 Ocak da davacılara tebliğ etti. 
 
Bildiğiniz gibi yapılması halinde Türkiye'nin en büyük barajlarından biri olacak olan Ilısu Baraj Projesi ÇED sürecinden muaf tutulmuş, birçok canlıyı ve onlarla birlikte yeryüzünde benzeri olmayan Hasankeyf'i sonsuza kadar yok edeceği göz önünde bulundurulmadan hayata geçirilmeye çalışılmıştı. Çünkü 1950'lerin projesi olan Ilısu Baraj projesinin çevreye olan etkileri göz önüne alındığı takdirde bu projenin doğa, kültür ve insan hayatı üzerindeki yıkıcılığı anlaşılacak ve rant sağlamaktan başka bir amacı olmayan bu projeyi hayata geçirmek mümkün olmayacaktı. 
 
TMMOB ve Peyzaj Mühendisleri Odasının başlattığı süreç sonunda alınan bu hukuki karar ile yeni bir sürece giriyoruz. Elbette doğa adına elde edilen tüm hukuki kazanımlarda olduğu gibi bir takım yasa ve yönetmelik değişikleri ya da hukukun arkasından dolanma yöntemleri ile bu karar yok sayılmak istenecektir. Ancak bu karar, Hasankeyf için başka hukuki mücadelelerin de yolunu açacak ve birçok yıkıcı proje için de emsal teşkil edecek. 
 
Davacılardan Peyzaj Mimarları Odası nın Avukatı Emre Baturay Altınok konuyla ilgili olarak “Büyük bir çevresel ve kültürel bir yıkıma sebep olacak Ilısu barajı projesinin cevre etki degerlendirmesi sürecinden geçmeden ve olumlu ÇED kararı alınmadan inşa edilemeyeceğinin Danıştay tarafından karara bağlanmış olması son derece önemli. Bu kararla, sadece altyapı ve üst yapı tesisleri değil aynı zamanda enerji nakil hatlarının da ÇED'i olmadan projenin yürümeyeceği açığa çıkmıştır. Yürütmeyi durdurma kararının Çevre ve Şehircilik ile Orman ve Su İşleri Bakanlıkları tarafından ivedilikle uygulanması için girişimlerde bulunacağız. '' dedi. 
 
Doğa Derneği bu kararın uygulanması, savunuculuğunun yapılması ve bu durumun Hasankeyf ve Dicle Vadisi'nin kurtulması yönünde geliştirilmesi için mücadelesine devam edeceğini bildirdi. 
 
Türkiye nin üstünde baraj bulunmayan son doğal nehri Dicle ile 12 bin yıllık Hasankeyf'i tehdit eden Ilısu baraj projesinin ulusal ve uluslararası kanunlar ve sözleşmelere tamamen aykırı olduğunu vurgulayan Doğa Derneği Genel Müdürü Engin Yılmaz şu açıklamalarda bulundu: 
 
UNESCO Dünya Kültür Mirası kriterlerinin onda dokuzunu sağlayan dünyadaki tek yer olan Hasankeyf ve Dicle Vadisi'nin korunmasının önündeki en büyük engel olan Ilısu baraj projesinin bir an önce iptal edilmesini bekliyoruz. '' 
 
 
 

Üye OlÜye Girişi