Hava kirliliğinden ölümlerde Türkiye 15’inci sırada

 

Dünyanın en güçlü çevre örgütü Greenpeace’in raporuna göre, fosil yakıtların sebep olduğu hava kirliliğinden dolayı erken ölümlerde 196 ülke arasında Türkiye 15’inci sırada yer alıyor.

12.02.2020
Yazı Boyutu:  
Greenpeace Güneydoğu Asya Enerji ve Temiz Hava Merkezi’nin hazırladığı “Toksik Hava: Fosil Yakıtların Bedeli” adlı raporda hava kirliliğinin ülkelere farklı boyutlardaki maliyetleri incelendi. 

Rapora göre, Kömür, petrol ve gaz gibi fosil yakıtların neden olduğu hava kirliliği, tüm dünyada bir yıl içerisinde milyonlarca cana ve maddi kayba neden oluyor. 
 
Rapora göre, fosil yakıtlardan kaynaklı hava kirliliğinin yarattığı günlük ekonomik kayıp 8 milyar dolar civarında. Ayrıca söz konusu kayıp, 2,9 trilyon dolarlık günlük küresel Gayri Safi Yurtiçi Hasıla'nın (GSYİH) yüzde 3,3'ünü oluşturuyor.
 
Hava kirliliğinin mali hesaplamasında Türkiye 16’ncı sırada 
 
Fosil yakıt kaynaklı hava kirliliğinin yılda 4,5 milyon ölüme ve 2,9 trilyon dolar maddi kayba neden olduğunun belirtildiği raporda, fosil yakıtların neden olduğu hava kirliliğinin 184 ülkeye maliyeti hesaplandı.  Bu hesaba göre, Türkiye 184 ülke arasında 16'ncı sırada yer aldı. 
 
Erken ölüm oranlarında Hindistan üst sıralarda
 
Erken ölüm oranlarında da Türkiye incelenen 196 ülke arasında 15'inci sırada yer alıyor. Hava kirliliğine bağlı erken ölümlerin oranında da yine Çin, Hindistan ve ABD en üst sırada yer alıyor. 
 
Çin, ABD ve Hindistan sırasıyla yıllık yaklaşık 900 milyar dolar, 600 milyar dolar ve 150 milyar dolar ile kirlilik kaynaklı ekonomik maliyet ile karşı karşıya olan ülkeler listesinde başta geliyor.
 
‘Nasıl çözeceğimizi bildiğimiz bir sorun’
 
Greenpeace Doğu Asya'dan Minwoo Son, "Her yıl, fosil yakıtlardan kaynaklı hava kirliliği milyonlarca hayat alıyor, inme, akciğer kanseri ve astım riskini arttırıyor ve bize trilyonlarca dolara mâl oluyor. Ancak bu yenilenebilir enerji kaynaklarına geçip, dizel ve benzinli otomobilleri safha safha bitirerek nasıl çözeceğimizi bildiğimiz bir sorun” dedi. (EuroHews)
 

Üye OlÜye Girişi