Hayvanlara yönelik şiddet ve türcülüğe  hayır !

 

4 Ekim Dünya Hayvan Hakları Günü tüm dünyayla birlikte Türkiye de de çeşitli etkinlik eylem ve göserilerle kutlandı

05.10.2010
Yazı Boyutu:  

Hayvan Hakları Koruma Günü, tüm dünyada ve Türkiye de 3 Ekim Pazar 4_guncel_ayvan_Haklar___g__n__nde.jpggününden itibaren  çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. kutlamalar bir hafta boyunca sürecek.

 İstanbul ve İzmir Konak ta ve İstanbul da  Taksim Gezi Parkında toplanan hayvan hakları aktivistleri iki aylrı etkinlik gerçekleştirdi.

Taksim de  kadın hakları savunucuları "Hayvan Hakları engellenemez", "Hayvan gibi yaşa, insan gibi öl", "Dünya Yalnız Bizim Değil" şeklindeki sloganlarla Galatasaray Meydanı nda, 2 ay boyunca sanatçı Tuna Arman tarafından başlatılan imza kampanyası standına dek yürüdü.

Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) ise İstanbul Kadıköy, Ankara ve çeşitli kentlerde "Havada, Karada, Suda Katilim Kim?.." konulu mitingler gerçekleştirdi.

Miting ve yürüyüşlerde hayvanlara yönelik şiddet, tecavüz kınanarak, 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu nda hayvanlara yönelik işlenen suçların Kabahat olmaktan çıkarılıp Ceza Yasası na alınması istendi. Yaşam Hakkına Saygı Derneği ve Vejetaryen Kulübü tarafından da, Bahçeşehir Üniversitesi nde Vejetaryenlik ve Hayvan Hakları konulu bir panel yapıldı. Öte yandan, "Dünya Yalnız Bizim Değil Platformu (DYBD)" kurucusu Hak savunucusu gazeteci, yazar Yalçın Ergündoğan da , Dünya Hayvan Hakları Günü ile ilgili bir açıklama yaparak; " İnsan merkezci saplantılarımızı, kibrimizi terk edebildiğimiz ölçüde diğer türlerle yaşamı daha eşit paylaşabilmeye yaklaşabileceğiz. Unutmayalım! Hayvanların merhamete, acınmaya, korunmaya değil, haklarının tanınmasına ve saygı gösterilmesine ihtiyacı var" dedi.

Vejetaryenlik ve Hayvan Hakları temalı panelde Av. Hülya Yalçın (İst. Barosu Hayvan Hakları Komisyonu Başkanı), Yalçın Ergündoğan (Gazeteci-yazar, hak savunucusu), Ebru Anman (Vejetaryen Kulübü kurucu bşk.), Özgün Öztürk (YHS Başkanı, yazar) ve Sarp sanin (Müzik sanatçısı) görüşlerini katılımcılarla paylaştı. Panele rahatsızlığı nedeniyle katılamayan Hayrettin Karaca (Tema Vakfı)ise, konuşmasını video kaydıyla gerçekleştirdi.

"Dünya Yalnız Bizim Değil Platformu (DYBD)" kurucusu Hak savunucusu gazeteci, yazar Yalçın Ergündoğan, günün önemi nedeniyle bir açıklama yaparak "4 Ekim Dünya Hayvan Hakları Günü, tıpkı ırkçılığa, cinsiyet ayrımcılığına, savaşa, nükleere, işkencelere, baskılara, sömürüye, soykırıma karşı çıktığımız gibi, türcülük zihniyetine, bir türün başka bir tür üzerine tahakküm kurmasına da karşı çıktığımızı bir kez daha haykırma günü. Bu gün vesilesiyle yeniden hatırlatmak istiyorum. İnsan türüne mensup kadınlar zaten çekici ve güzeller. Onların daha güzel olmak için, diğer türlerin mensuplarının kürklerini, derilerini yüzmeye, yüzdürmeye ihtiyaçları yok. Ayrıca, türümüzün tüm mensuplarının da biyolojik yapısı dışımızdaki türleri bizlere sunulmuş gıda lar olarak görmemizi zorunlu kılmıyor. Doğanın ve hayvanların ne kendini savunacak. Avukatların , ne çıkarlarını koruyacak sendikaları , ne de oy hakları var. İnsan merkezci saplantılarımızı, kibrimizi terk edebildiğimiz ölçüde diğer türlerle yaşamı daha eşit paylaşabilmeye yaklaşabileceğiz. Unutmayalım! Hayvanların merhamete, acınmaya, korunmaya değil, haklarının tanınmasına ve saygı gösterilmesine ihtiyacı var" dedi.

4 EKİM DÜNYA HAYVAN HAKLARI GÜNÜ

Dünyanın birçok farklı ülkesinde faal durumda olan Hayvanları Koruma Dernekleri, 1931 yılında biraraya geldikleri 4 Ekim gününü, "Dünya Hayvan Hakları Günü" olarak kabul etti. Yıllar sonra, 21–23 Eylül 1977 de Uluslararası Hayvan Hakları Birliği ve ona bağlı ulusal birlikler tarafından Londra da Hayvan Hakları konusunda düzenlenen bir uluslararası toplantıda, "Hayvan Hakları Evrensel Bildirgesi" kabul edildi.

Bu bildirge, 15 Ekim 1978 tarihinde de Paris te UNESCO Evi nde törenle tüm dünyaya duyurulup ilan edildi.


Üye OlÜye Girişi