HDP'de erkek eş başkan değişti, kadın eş başkan koltuğunu korudu

 

HDP 4’üncü Olağan Kongresi sona erdi: Pervin Buldan ile Mithat Sancar Eş Genel Başkanlığa seçildi

23.02.2020
Yazı Boyutu:  
HDP 4’üncü Olağan Kongresi, Ankara Spor Salonu'nda on binlerce partilinin katılımıyla gerçekleşti. Kongrede yapılan seçim sonucunda Eş Genel Başkanlığa İstanbul Milletvekili Pervin Buldan ve Mardin Milletvekili Mithat Sancar seçildi

HDP 4’üncü Olağan Kongresi sona erdi: Pervin Buldan ile Mithat Sancar Eş Genel Başkanlığa seçildi

HDP 4’üncü Olağan Kongresi, Ankara Spor Salonunda on binlerce partilinin katılımıyla başladı. “Geleceğe yürüyoruz” sloganıyla toplanan kongreye katılan yurttaşlar sabah 5’ten itibaren salonu doldurmaya başladı.

Kongrede HDP Eş Genel Başkanları ve 100 asil, 50 yedek olmak üzere 150 kişilik Parti Meclisi, Merkez Disiplin Kurulu, Uzlaştırma Kurulu gibi yetkili organlar seçildi. 1018 delegenin 838’i oy kullandı. İkisi geçersiz sayılan oyların 836’sı anahtar listeye verildi.
Seçim sonucunda Eş Genel Başkanlığa İstanbul Milletvekili Pervin Buldan ve Mardin Milletvekili Mithat Sancar seçildi. Kongrede yapılan seçimde aynı oy sayısıyla Parti Meclisi, Merkez Disiplin Kurulu ve Uzlaşma Kurulu üyeleri de belirlendi.

“Bu ülke bizlerin, bizler yöneteceğiz”, “Xwediyê welat em in, em ê bi rê ve bibin” sloganlarının yükseldiği kongre salonunun dört ana sütununda “Özgürlük, Adalet, Eşitlik ve Barış” pankartları asılı. Sahnede onlarca farklı dilde “Eşitlik ve Barış” sloganları yer aldı.

28 ülkeden katılım

Kongreye yurtiçinden ve yurtdışından yüzlerce konuk katıldı. HDP tarihinin en geniş katılımlı yabancı delegasyon katılımının sağlandığı kongrede; Tunus, Filistin, Ürdün, Fas, Kıbrıs, İsveç, Batı Şeria, Fransa, Galiçya, Almanya, Avustralya, Lübnan, Yunanistan, Bask, Mısır, İtalya, Katalonya, Danimarka, Norveç, İngiltere, İskoçya, Portekiz, Finlandiya, İsviçre, İspanya, Ermenistan ve Irak başta olmak üzere 28 farklı ülkeden konuk katıldı. Kongrede, 30’dan fazla siyasi parti temsilcisi, Orta Doğu’dan çok sayıda kadın örgütü bulunuyor. Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Birleşik Sol Grup Başkanı Tiny Kox, Avrupa Özgür İttifakı Başkanı Lorena Lopez de Lacalle, Avrupa Sosyalistleri Partisi Genel Sekreter Yardımcısı Giacomo Filibeck, Avrupa Parlamentosu Sosyalistler ve Demokratlar Grubu üyesi Nikos Androulakis kongreya katılan konuklar arasında.

Salon doldu, katılımcılar sokağa taştı

Türkiye’nin dört bir yanından kongreye katılım sağlamak için gelen yurttaşlar salona sığmadı. Girişte oluşan uzun kuyrukların ardından katılımcıların büyük bir kısmı kongreyi dışarıdan takip etti.

Eş Başkanlığa Buldan ile Sancar aday

HDP Merkezi Mutabakat Komisyonu Eş Genel Başkanlık adaylığı için Pervin Buldan ve Mithat Sancar’a teklif götürdü. Buldan ve Sancar  teklifi kabul etti.

Mithat Sancar: “Mutabakat arıyorsanız işte Dolmabahçe, istiyorsanız da yenisini yapalım”

HDP’nin Eş Genel Başkan adayı ve Mardin Milletvekili Mithat Sancar, partisinin 4. Büyük Olağan Kongresi’nde yapılan seçimlerden önce söz aldı. Kongre katılımcılarını Kürtçe, Türkçe ve Arapça selamlayan Sancar, şöyle konuştu:

Sevgili kardeşlerim, değerli yoldaşlarım, değerli misafirlerimiz hepiniz hoşgeldiniz. Türkiye’nin Kürdistan’ın her köşesinden buraya baskılara aldırmadan, engelleri aşarak geldiniz. Buraya umudu getirdiniz. Bütün ülkeye cesaretin, umudun tanımını yaparak geldiniz. Elbette konuşmama başlamadan önce ilk yürekten selamımı hak edenlere göndermek gerekiyor. Başta Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş olmak üzere tüm yoldaşlarımız, zorunlu sürgüne gitmek zorunda kalan çok değerli kardeşlerimiz, hepinize buradan, bütün ülkeden yürek dolusu selam gönderiyoruz.
Mutabakat arıyorsanız, işte Dolmabahçe mutabakatı. Oradan başlayalım. Dolmabahçe mutabakatı ile yürüyelim, yeni mutabakat istiyorsanız yenisini yapalım. Masaları Ankara’da, Diyarbakır’da, Şam’da Qamişlo’da yapalım. Halkların barışını bu topraklarda hep birlikte sağlayalım. Güvenlik istiyorsanız, Onu size S-400’ler, Patriotlar sağlamaz. Güvenlik içinde yaşamak isteyen halkların en büyük ihtiyacı diğer halklarla eşit olduğunu kabul etmektir. Halkların özgürlüklerini ve haklarını kabul etmektir. Halkların kaderini tayin etme hakkına saygı duymaktır. Barış için şimdi en kritik kavşaktır. Şartlar müsait mi diyeceksiniz? Ben size zorluklardan bahsetmeyeceğim. Her şey göz önünde. Afrin’deki işgal gözler önünde. Kuzey Suriye’ye askeri müdahale gözler önünde. Şimdi İdlip. Bunların ne kadar vahim durumlar olduğunu anlatmamak gerek yok. Sadece şunu hatırlacağım. Bundan aşağı yukarı 30 yıl önce Avrupa kurulurken yüzyıl savaşları yaşandı. O savaşlardan medet umanlar vardı. Ondan 200 yıl sonra Avrupa’nın yeniden kuruluşunu savaşla şekillendirmek isteyenler vardı. Yüzyıl savaşlarını yaptılar. Şimdi de Ortadoğu’ya Türkiye’ye bu topraklara yüzyıl savaşlarını dayatanlar var. Buna karşı tam da onlardan sonra yüzyıl savaşlarından yüzyıl sonra Kant çıktı ve küçücük bir kitap yazdı, “Ebedi barış üzerine söyle”. O mücadele bugün Orta Doğu’da da sürüyor. Yüzyıllık savaş mı ebedi barış mı?
Sancar konuşmasını “Değerli Hasan Hüseyin Korkmazgil’in tek dizesini ciltlerce şiir değerinde bulduğum kelimeleri var: Ne diyor? Kandan kına yakılmaz. O nedenle biz emekle, alın teri ile kınaları yakacağız. Kanla değil” diyerek sonlandırdı. (Sendika.Org)


Üye OlÜye Girişi