HDP'den  'intiharlara son verin' çağrısı

 

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, PKK lideri Abdullah Öcalan'a yönelik tecridi protesto etmek adına cezaevlerinde girişilen intihar eylemlerine son verilmesi çağrısında bulundu.

26.03.2019
Yazı Boyutu:  
HDP, DTK, BDP ve HDK Eş Genel Başkanları terör örgütü Abdullah Öcalan'la ilgili tecridin kaldırılması talebi çerçevesinde cezaevlerinde yürütülen açlık grevleri ve buna koşut olarak son günlerde peş peşe gelen intihar eylemleri ve Nevruz kutlamalarını ele almak üzere Diyarbakır'da olağanüstü bir toplantı yaptı.

Toplantı sonrası bir açıklama yapan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan PKK lideri Abdullah Öcalan’a yönelik 4 yıldır devam eden tecridin kaldırılması talebiyle Leyla Güven'in 139, cezaevlerinde ise 101 gündür açlık grevlerinin devam ettiğini hatırlatarak, şimdiye kadar bir erkek üç kadın mahkumun cezaevlerinde intihar etmesiyle ilgili olarak ise  'Nedeni ne olursa olsun hiçbir insanın kendi yaşamına son vermesini  doğru bulmadığımızı bir kez daha ifade ediyoruz' dedi. 

İktidar, Adalet Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı başta olmak üzere tüm yetkililerin açlık grevlerini 'duymazdan ve bilmezden gelme tutumlarına devam ettiklerini' söyleyen Buldan, bu durumu 'aymazlık ve umursamazlık' olarak tanımladı.

Buldan, cezaevinde yaşamına son veren tutukluların cenazelerine karşı tutumu hukuk, inanç, insani ve ahlaki açılardan kabul edilemez olduğunu dile getirdi.

Pervin Buldan, tüm kamuoyuna, halka, STK, siyasi parti, dernek ve sendika ve meslek birliklerine de çağrı yaparak tecride açlık grevi eylemlerine karşı sessiz kalmamaları için destek istedi. (BBC Türkçe/ Hatice Kamer)


Üye OlÜye Girişi