HDP'den Rojava modeli anayasa önerisi

 

HDP'nin Adana'daki mitinginde binlerce kişi referandumda anayasa değişikliğine HAYIR derken, tek adam rejimi yerine Rojava modeli anayasa önerildi

8.04.2017
Yazı Boyutu:  
 Adana’da binler yağmura rağmen HDP mitinginde buluştu. HDP Bitlis Milletvekili Mizgin Irgat, “Bir anayasa değişikliği yapılacaksa bu Libya, Irak modeli bir yasa değil Rojava modeli bir anayasa olmalı” dedi.

HDP’nin 16 Nisanda yapılacak olan Anayasa değişikliğine ilişkin ‘hayır’ mitingleri devam ediyor. HDP Adana İl Örgütü’nün “Mutlaka kazanacağız” şiarı ile düzenlediği ‘Hayır’ mitingi Seyhan ilçesi Uğur Mumcu İstasyon Meydanı’nda yapıldı. Mitingin yapıldığı alan, “Hayır gençlik kazanacak”, “Hayır barış kazanacak” ve “Hayır umut kazanacak” pankartları ve HDP bayrakları ile donatıldı. Mitinge HDP Eş Sözcüsü ve Urfa Milletvekili Osman Baydemir, HDP Bitlis Milletvekili Mizgin Irgat, HDK MYK Üyesi Benazir Çoşkun, HDP PM üyesi Bedriye Yorgun HDP PM Üyesi Hatice Kavran, HDP İl Eş başkanı Gülseren Tural, SYKP Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğlu ve HDK Eş Sözcüsü Onur Hamzaoğlu katıldı.

Meral’in mektubu okundu

Alana toplanan yurttaşlar sık sık, “Be Serok jiyan na be”, “Direne direne kazanacağız” ve “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganları atıldı. Miting Mezopotamya Kültür (MKM) Merkezi sanatçılarının müzik dinletisi, halaylardan sonra bir dakikalık saygı duruşu ile başladı. Mitingde konuşan HDP Adana İl Eşbaşkanı Gülseren Tural, tutuklu bulunan HDP Adana Milletvekili Meral Danış Bestaş’ın mektubunu okudu. Gülseren’den sonra
HDP Bitlis Milletvekili Mizgin Irgat konuştu.

Konuşmasına Kürtçe başlayan ve halkı selamlayan Mizgin, “Emeğin, çabanın, toprağa bağlılığın komünal yasamın yarattığı kadın özgürlük mücadelesinde, siyasetin demokratikleşmesinde bizlere, dünyaya öncü olan Figen Yüksekdağ’ın memleketinde bedel ödeyen, yılmayan Adana’nın iradesi Meral Danış’a selam olsun. Figen bizim genel başkanımızdır ve haksız hukuksuz bir şekilde vekilliğini düşündüğünüz Figen bu halkın iradesi ve eş başkanıdır” dedi.

‘Rojava yasasını model alın’

Anayasa değişikliğine değinen Mizgin, anayasanın 18 maddelik paketinde Kürtlere ve ezilmişlere yer verilmediğini belirterek şunları söyledi: “Tek adam rejimine çok meraklıysanız buyrun Libya’ya bakın. Saddam’ın ülkesine ve sonlarına bakın. Çok demokratik bir anayasa istiyorsanız buyurun Rojava anayasasına bakın. Kendinize örnek alın. Rojava yasasını model alın. Söz konusu müzakere ise müzakere masası kurulu ve başında Sayın Abdullah Öcalan oturuyor.”

(gazetesujin)

Üye OlÜye Girişi