HDP'li 5 eş belediye başkanı tutuklandı

 

Barış Pınarı harekatına karşı teröre destek verdikleri savıyla gözaltına alınan HDP'nin üç eş belediye başkanı tutuklandı. Ayrıca Nusaybin Belediyesi Eş başkanları da terör örgütü üyesi olmaktan cezaevine konuldu

18.10.2019
Yazı Boyutu:  
Hakkari Belediye Eşbaşkanı Cihan Karaman ile Yüksekova Belediye eşbaşkanları Remziye Yaşar ile İrfan Sarı 15 Ekim günü gözaltına alınmışlardı. Gözaltı dosyalarına gizlilik kararı ve avukat kısıtlaması getirilen eşbaşkanların savcılığa çıkarıldığı belirtildi.
 
Hakkari ve Yüksekova Belediye eşbaşkanlarının savcılık  sorgusu ardından sevk edildikleri mahkemede tutuklanmalarına karar verildi. 
 
Nusaybin Belediye eşbaşkanları da tutuklandı
 
Nusaybin'de aynı gün gözaltına alınan ilçe belediye eşbaşkanları Semire Nergiz, Ferhat Kut ve Belediye Meclis Üyesi Mehmet Emin Alkan adliyeye sevk edildi. Adliyeye sevk edilen meclis üyesi Mehmet, savcılık işlemlerinin ardından serbest bırakılırken, eşbaşkanlar Semire ve Ferhat, "örgüt üyesi olmak" iddiası ile Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi.
 
Hakimliğe sevk edilen eşbaşkanlar Semire ve Ferhat aynı gerekçe ile tutuklandı. Mahkemenin tutuklama gerekçesinde açlık grevi eylemleri sırasında eylemlere katılmaları ve "Tecridi kıralım, faşizmi yıkalım" kampanyasına "örgüt talimatı ile dahil oldukları" öne sürüldü. Mahkeme gizli tanık ifadelerini gerekçe olarak gösterirken, eşbaşkanların eylemlere katılarak yaptıkları konuşmaların da tutuklanmaya "yeterli gerekçe" olduğunu ve yine adlı kontrol tedbirinin yetersiz olacağını savundu. (Jinnews)

Üye OlÜye Girişi