HDP’li Hüda Kaya, Diyanet eleştirisiyle AKP'li vekilleri çıldırttı

 

HDP’li Hüda Kaya, Mecliste yaptığı açıklamada Diyanet İşleri Başkanlığı’nın şikayeti üzerine başlatılan Ankara Barosu’na yönelik soruşturmaya sert tepki gösterdi.

12.06.2020
Yazı Boyutu:  
HDP Milletvekili Kaya, Mecliste yaptığı açıklamada ”Diyanet kendi düşüncesini söylüyorsa barolarda düşüncelerini söyleme hakkına sahiptir.” diyerek Ankara Barosuna yönelik soruşturmaya karşı duruş sergiledi.

Hüda Kaya’nın AKP'liler tarafından sık sık kesilen Meclis'teki konuşması özetle şöyle:

”Diyanet işler bir Müslüman olarak beni temsil eden bir kurum değildir. Meşru değildir. Çocuklarımızın bile öğrettiği din derslerini aldırabilecek kadar güvene sahip değildir. Diyanet bizim adımıza ahkam kesemez. Diyanet kendi düşüncesini söylüyorsa barolarda düşüncelerini söyleme hakkına sahiptir. ‘Diyanet, Kuran kurslarında tecavüze uğrayan erkek çocukların hakkını savunmalı’
Mezhepçi, Emevici düşünceyi İslam adına bu topluma dayatma hakkına sahip değilsiniz. Diyanet, Diyanetliğini yapacaksa, din adına konuşacaksa hırsızlık için, çocuk tecavüzleri için konuşmalı. Kuran kurslarında tecavüze uğrayan erkek çocukların hakkını savunmalı. Yolsuzlıklar için, haksız yere katledilen insanlar için konuşmalı. Kuran’da insani hakların temeli olan düşünce hakkı, özgürlük için konuşmalı. Tüm kötülükleri tek bir noktada yoğunlaştırması diyaneti meşru kılmaz”


Yorumlar

Kerim Tunç

13.06.2020
Sn Hüda Kaya bence yanlış taraftan eleştirmiş Diyaneti.Çünkü Sn Diyanet işleri başkanı Kendi görüşünü değil islamın görüşünü söylemiştir.Sn Hüda Kaya Kur'anı bir daha tekrar okusun.Belkide unutmuş olabilir

Üye OlÜye Girişi