HDP'li iki kadın vekil tutuklandı

 

HDP Siirt milletvekili Besime konca ve Diyarbakır milletvekili Çağlar Demirel Silalı terör örgütüne üye olmak ve propagandasını yaptıkları iddiasıyla tutuklandı

14.12.2016
Yazı Boyutu:  
Besime Konca da Çağlar Demirel gibi dün gece Ankara'daki HDP Genel Merkezi önünde gözaltına alınmıştı.

Dün gece Ankara'daki Halkların Demokratik Partisi (HDP) Genel Merkezi önünde gözaltına alınan HDP Siirt milletvekili Besime Konca, bugün serbest bırakılmasının ardından yeniden gözaltına alınarak tutuklandı.

Konca sabah saatlerinde, sevk edildiği Batman Sulh Ceza Hakimliği tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı ancak savcılık karara itiraz etti.

Konca, kendisiyle birlikte Ankara'da gözaltına alınan HDP Grup Başkanvekili ve Diyarbakır Milletvekili Çağlar Demirel'in duruşmasını izlemek üzere Diyarbakır'a gittiğinde burada yeniden gözaltına alınarak tutuklandı.

HDP Grup Başkanvekili ve Diyarbakır Milletvekili Çağlar Demirel de  dün gündüz saatlerinde tutuklandı.

Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nin yakalama kararının ardından Ankara'da HDP Genel Merkezi önünde gözaltına alınan Çağlar Demirel, emniyetteki işlemlerinden sonra adliyeye sevk edilmişti.

Çağlar Demirel beraatini istedi. Savcı mütalaasında Demirel'in tutuklanmasını talep etti. Mahkeme de Demirel'in tutuklanmasına karar verdi.
Demirel hakkında hazırlanan iddianamede, "silahlı terör örgütüne üye olmak", "terör örgütü propagandası yapmak" ve "kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama" suçlarından 10 yıldan 23 yıla kadar hapis isteniyor.

İçişleri Bakanlığı: 28 ilde 568 kişi gözaltına alındı

Bu arada İçişleri Bakanlığı dün ve bugün 28 ilde düzenlenen 'PKK/KCK terör örgütüne yönelik' operasyonlarda, aralarında HDP il ve ilçe yöneticilerinin de olduğu toplam 568 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada İstanbul, Ankara, Adana, Balıkesir, Eskişehir, Gaziantep, Manisa, Mersin ve Şanlıurfa'da, aralarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) il ve ilçe yöneticilerinin de bulunduğu kişilerin gözaltına alındığı belirtildi.

Üye OlÜye Girişi