HDP'ye 'Newroz' yasak, MHP'ye 'Nevruz' serbest

 

Kars Valiliği HDP'nin yarın Cumhuriyet Meydanı'nda Newroz kutlamasına izin vremedi. Alanı 'Nevruz'u kutlayacak MHP'ye verdik' dedi.

20.03.2017
Yazı Boyutu:  
Yarın gerçekleştirilmesi planlanan Kars Newrozu’na “Kent güvenliği” gerekçe gösterilerek izin verilmedi.

 Newroz Tertip Komitesi’nin, Cumhuriyet Meydanı’nı talep ettiğini ancak valiliğin “Nevruz için MHP’ye verdik. Siz başka bir yer belirleyin” diyerek kabul etmediğini dile getiren HDP İl Eşbaşkanı Cengiz Topbaşlı, valiliğin uygun gördüğü yer olan Kömür Tevzi Bölgesi’nin patates tarlası olarak kullanıldığını ve herhangi bir toplu etkinliğin yapılmasına müsait olmadığını söyledi.

HDP il binası önünde kutlama yapma taleplerinin de “Kent güvenliği” gerekçe gösterilerek, kabul edilmediğini ifade eden Cengiz, valiliğin yapılacak bir kutlama için de öğleden sonra 15.00 ile 18.00 saatleri arasında izin verdiğini söyledi. Cengiz “Oysaki MHP’ye verilen izin sabah saat 10.00’dan sonra bütün gün diye programlanmış. Biz bunu şöyle anlıyoruz. Kars’ta Newroz kutlamamız bizzat devlet eliyle sabote edilmiştir” dedi.

Kars’ta bütün köy, mahalle ve sokaklarda Newroz’u kutlayacaklarını belirten Cengiz, “Newroz bayramını Kars halkına çok gören zihniyete, halk 17 Nisan sabahı Newroz ruhuyla cevap verecektir” şeklinde konuştu.

DİYARBAKIR'DA GÖRKEMLİ KUTLAMA

HDP ve DBP yarın en görkemli Newroz kutlamasını Diyarbakır'da gerçekleştirecek. Diyarbakır Valiliği,her iki parti partiyede kutlama için izin vermişti.


Üye OlÜye Girişi