Helin'i son yolculuğuna kadınlar uğurladı

 

Helin Palandöken’in "gizli sapığı" tarafından öldürülmesi hem vurulduğu yerde hem de yaşadığı Tuzla’nın Aydınlıköyü’nde protesto edildi.

15.10.2017
Yazı Boyutu:  
Eylül ayında twitter hesabından "gizli sapığım var" diyerek yaşamının tehdit altında olduğunu iddia ettiği kişi tarafından  İstanbul Pendik’te, okulundan çıkarken silahlı saldırı sonucu öldürülen  Lise öğrencisi Helin Palandöken için bugün sokağa çıkan kadınlar hükümete, “Müftülere nikah yetkisi vereceğinize, kadın cinayetlerini durdurun” çağrısı yaptı. 

VURULDUĞU YERE KARANFİL BIRAKILDI

Evrensel'in haberine göre; Kadın Meclisleri'nin çağrısıyla Helin’in vurulduğu noktada buluşan kadınlar, Helin’in vurulduğu noktaya karanfiller bıraktılar. “Meclis müftüye nikah yetkisi vereceğine kadın cinayetlerini durdursun. Helin Palandöken için sessiz kalmıyoruz” pankartını açan kadınlar, sloganlarla kadın cinayetlerini protesto etti. Burada yapılan açıklamada, Meclis’te bu hafta görüşelecek müftülere nikah yetkisi veren yasa tasarısı hatırlatılarak, hükümetin bununla uğraşması yerine kadın cinayetlerini durdurması gerektiği belirtildi. Açıklamada, Helin’in öldürülmesiyle ilgili sürecin de takip edileceği belirtildi. MÜCADELE EDECEĞİZ

Helin Palandöken için diğer eylem ise yaşadığı Aydınlıköy’de yapıldı. HDP kadın Meclisi’nin çağrısı ile yapılan eyleme, Esenalı Kadın Derneği de destek verdi. Helin Palandöken'in fotoğraflarının yer aldığı “Yaşamak istiyoruz”, “Katledilmek değil, yaşamak istiyoruz” dövizlerini açan kadınlar adına açıklama yapan  Ayşe Özdamar, ”Şiddet ve cinayet kurbanı kadınlara sözümüz olduğu bilinciyle birbirimize daha çok sahip çıkalım ve mücadelemizi yükseltelim" dedi,.

ANNESİ DE ŞİDDET KURBANI

Esenyalı Kadın Derneği Başkanı Adile Doğan ise, Helin'in annesinin de bir erkek şiddetiyle katledildiğine dikkat çekti. Doğan, “Kadın cinayetlerine karşı kılı kıpırdamayanlar hangi akla hizmet müftülerin nikah kıymasını söylüyor” dedi. Erkek egemen sistemin şiddetine karşı mücadele edeceklerini vurgulayan Doğan, “Biz kadınlar her gün sokaktayız, mücadele edeceğiz. Birleşeceğiz” diye konuştu.

SİYASİLERDEN TAZİYE

Helin’in öldürülmesi siyasilerin de gündemindeydi. CHP Genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Nelin’in babasını telefonla arayarak taziyelerini iletti. Bir açılış için Kartal’da bulunan Başbakan Binali Yıldırım’da aileyi ziyaret ederek başsağlığı diledi. Helin Palandöken'i kadınlar uğurladı (Fotoğraf: DHA)

HELİN'İ KADINLAR UĞURLADI

Helin'in cenaze töreni Tuzla'daki Aydınlı Cemevinde gerçekleştirildi. Helin'in tabutunu kadınların omuzladığı cenaze töreninde kadına yönelik şiddete ve kadın cinayetlerine öfke öne çıktı. Cenaze namazının ardından kadınlar, kadına yönelik şiddeti protesto etmek için bir basın açıklaması yaptı.

ANNESİNİN YANINA DEFNEDİLDİ

Açıklamanın ardından tekrar kadınlar tarafından taşınan cenaze, Aydınlı Mezarlığı'na götürüldü. Helin Palandöken, 5 yıl önce trafik kazasında hayatını kaybeden annesi Saadet Palandöken'in mezarının yanında toprağa verildi.

ARKADAŞLARI OLAYI ANLATI

Bu arada cenaze törenine katılan Helin'in arkadaşları olayı anlattı. Olaya şahit olan bir arkadaşı, "Arabadan indi. 'Selam gençler' diye bağırdı. Helin'e 3 kurşun sıktı. İki sefer de Cemil'e sıktı. Havaya ateş açtı, Deniz'e denk geldi" dedi.

Bir arkadaşı ise, "Okula ve dershanesine çiçek yolluyormuş. Helin peşini bırakmasını istiyormuş" dedi.

GAZETELER 'KADIN CİNAYETİ' DEMEDİ

Öte yandan Helin Palandöken cinayetini birinci sayfalarına taşıyan çoğu gazete cinsiyetçi bir dil kullandı ve "kadın cinayeti” gerçeğini görmezden geldi.

Cinsiyetçi bir dille haberi gören gazeteler, olayın bir kadın cinayeti olduğu gerçeğini ise görmezden deldi. Bazı gazeteler, katil erkekten “Saplantılı aşık” diye bahsederken bazıları da ölümü “Eski sevgili dehşeti” şeklinde servis etti.

Haber, Akşam gazetesinin birinci sayfasında “Saplantılı aşık okul çıkışı Helin’e kıydı” ifadeleri ile yer alırken Karar ise “Okul önünde kıskançlık dehşeti” başlığını kullandı.

Star gazetesi ise kadın cinayeti haberini “Okul çıkışında sevgili dehşeti” başlığı ile görmeyi terch etti. Takvim, “Takıntılı genç eski aşkını okul yolunda öldürdü, dehşet!” derken, Hürriyet ise haberi “Pendik’te eski sevgili dehşeti” ifadeleri ile birinci sayfasına taşıdı. 
Üye OlÜye Girişi