Hemşireler,  koruyucu ekipmanların sadece doktorlara verilmesine tepkili

 

601 sağlık çalışanında koronavirüs'ün tespit edildiği Türkiye'de sağlık çalışanları ekipmanların yetersiz olduğu iddialarını gündeme getirmeye devam ediyor.

04.04.2020
Yazı Boyutu:  
İSAHED (İstanbul Aile Sağlığı Sağlık Memurları-Acil Tıp Teknisyeni- Hemşire ve Ebeler Derneği) Başkanı Yasemin Çelik, “Biz canı gönülden işimizi yapmak istiyoruz. Bunun için eğitim aldık fakat ekipmanlarımız yetersiz” diyerek, yetkilere çağrıda bulundu. Ayrıca dernekten yapılan açıklamada, malzemelerin "‘sadece doktorlara’ denilerek dağıtıldığı" ileri sürüldü.

Koronavirüs salgını sebebiyle en büyük riski taşıyan meslek gurubundan olan sağlık personelleri arasında yer alan hemşirelerin, koruyucu malzemeye ulaşmakta zorlandığı iddia edildi.

Konuyla ilgili İSAHED tarafından yapılan açıklamada, ”Aile Sağlığı Merkezlerinde koruyucu sağlık hizmetlerinin tamamı hemşire ve ebeler tarafından verilmektedir. Ancak gelinen noktada akıldan ve bilimden uzak bir şekilde koruyucu ekipmanlarımız temin edilmeden hizmet vermeye çalışmaktayız” ifadelerine yer verildi.

 Sözcü'den Hahip Atam'ın haberine göre açıklamada, “Normal koşullarda bile Aile Sağlığı Merkezlerinde olması gereken ve Aile Hekimlerine verilen ödenekle temin edilen eldiven, maske ve dezenfektan gibi malzemelerin olmadığı gerçeği ile karşı karşıyayız” denildi.

"Sadece doktorlara"

"Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından dağıtılan ekipmanların kısıtlı olduğunun belirtildiği açıklamada, “Ekipmanlar kendilerine zaten ödenek yapıldığı halde ‘sadece doktorlara’ denilerek dağıtılmaktadır”  ifadelerine yer verildi.

Üye OlÜye Girişi