'Hemşirelik mesleği'nde cinsel obje tepkisi

 

23 Aralık'ta vizyona girecek 'Dönerse Senindir' filminde hemşirelik mesleğinin cinsel obje gibi sunulmasına tepkiler büyüyor. Film vizyona girmesin diye kampanya başlatıldı.

14.12.2016
Yazı Boyutu:  

Anadolu Sağlık Sen Genel Başkanı Necip Taşkın, başrollerini Murat Boz, İrem Sak ve Yasemin Allen’in paylaştığı ‘Dönerse Senindir’ isimli filmde Hemşirelik mesleğini icra edenlerle, bu mesleğin saygınlığının ve onurunun incitildiği gerekçesiyle Kültür Ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’ne başvurdu. Filmden, hemşirelerle ilgili gayriahlaki sahnelerin çıkarılmasını talep eden Taşkın, özverili bir şekilde görevlerini yürüten Hemşirelerin insani ve mesleki onurları rencide edilmiştir, ifadelerini kullandı.

Taşkın, konuyla ilgili açıklamasında şöyle dedi: “23.12.2016 tarihinde vizyona gireceği belirtilen filmde hemşirelerin cinsel obje gibi gösterildiği, hemşirelerle ilgili gayriahlaki bu sahnelerin toplumda ‘hemşirelerin kötü ahlaklı ve kötü kadın’ gibi algılanmasına yol açtığı, ayrıca meslekleri dışında sosyal hayatın içerisinde anne olarak rol üstlenen hemşirelerin aile ve çocukları ve çevreleri nezdinde kötülenerek aşağılandığı ve mesleğin kötülendiği gerekçesiyle sendikamıza çok sayıda şikayet gelmektedir.


Sinema Filmlerinin Değerlendirilmesi ve Sınıflandırılması ile Desteklenmesi Hakkında Kanunun 4. Maddesinde; “Bakanlık, insan onurunun, kamu düzeninin, genel ahlakın, çocukların ve gençlerin ruh sağlığının korunması amacıyla; şiddet, pornografi ve insan onuruyla bağdaşmayan görüntü ve etkiler içeren filmleri yeniden değerlendirilmek üzere Değerlendirme ve Sınıflandırma Kuruluna sevk edebilir,” denilmektedir. Bu nedenle, filmde yer alan hemşirelerle ilgili sahnelerde Hemşireleri cinsel obje gibi gösteren sahnelerin filmin içeriğinden çıkarılması için bu mesleği icra edenlerle toplumun genel hassasiyetinin dikkate alınmasını talep ederek Kültür Ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’ne başvurduk. Bakanlığın bu talebimizi dikkate alacağını umuyoruz. ‘Dönerse Senindir’ filminin yapımcı ve yönetmeninin hemşirelerimizden özür dilemesini bekliyoruz.”

HEMŞİRELER DE TEPKİLİ 

Murat Boz'un 23 Aralık'ta vizyona girecek 'Dönerse Senindir' adlı filmindeki hemşire sahnelerine bu mesleği gerçekten icra eden hemşirelerden de sert tepki geldi. Çok sayıda hemşire tepkisini sosyal medya üzerinden dile getirirken, Acil Tıp Teknisyenleri ve Teknikerleri (Paramedik) Derneği de filmdeki o sahnelerin çıkarılması için imza kampanyası başlattı.

Vizyona girmesine günler kala "Dönerse Senindir" adlı film, başta hemşireler olmak üzere, sağlık çalışanlarının tepkisine neden oldu. 

Tepkinin nedeni; film setinden yayınlanan fotoğraflar. Murat Boz'un bayılmasını ve hemşirelerin müdahalesini konu alan sahnelerin fotoğrafları, hemşireleri üzdü ve rencide etti. 

"HANGİ HASTANEDE BU KIYAFETLE GÖREV YAPAN HEMŞİRE VAR?"

Sosyal medyada söz konusu sahnelere tepki gösteren hemşireler, "Hemşireler görevlerini yapabilmek, insanlara yardımcı olabilmek için canla başla çalışıyor. Hangi hastanede bu kıyafetle görev yapan hemşire var, bu sahneler nasıl bir düşüncenin ürünüdür?, yazıklar olsun, kınıyoruz" tarzında ifadeler kullandı.

İnsanların sağlıklarına kavuşmaları için çoğu zaman zor şartlarda görev yapan ve tıbbi hizmetlerin en önemli unsurlarından olan hemşirelerin bu tür görüntülerle gündeme gelmesine bir tepki de Acil Tıp Teknisyenleri ve Teknikerleri (Paramedik) Derneği'nden geldi. 

"DÖNERSE SENİNDİR FİLMİNDEKİ HEMŞİRE SAHNELERİ KABUL EDİLEMEZ"

Dernek adına açıklama yapan Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Yıldırım, "Filmde oyuncu Murat Boz'un bayıldığı sahne ve hemşireler sahnesi kabul edilemez niteliktedir" diyerek, bu sahnelerin filmden çıkarılması için imza kampanyası başlattı.

"FİLM, HEMŞİRELERİ FANTEZİ OBJESİ OLARAK GÖSTERMİŞTİR"

Süleyman Yıldırım, imza kampanyası için yaptığı açıklamada; "Sağlık hizmetinin en önemli bileşenlerinden olan, kutsal olarak bildiğimiz hemşirelik mesleğini küçük düşüren ve hemşireleri fantazi objesi gibi gösteren Murat Boz'un başrollerini oynadığı Dönerse Senindir filmindeki sahnelerinin kaldırılması ve yayınlanmaması gerektiğini düşünüyoruz.

"AMBULANSTA BU ŞEKİLDE ÇALIŞILDIĞINI GÖSTERMEK HAKSIZLIKTIR"

Ayrıca 112 'de çalışan meslektaşlarımız büyük bir özveri ve fedakarlık ile görevlerini ifa etmektedir. Başkalarının hayatını kurtarmak adına, kendi hayatlarını riske atmaktadırlar. Ambulansta bu şekilde çalışıldığını göstermek, 112 Acil'de çalışan meslektaşlarımıza haksızlıktır" ifadesi yer aldı.


Üye OlÜye Girişi