Her yıl 400 bin ton atık yağ Türkiye'yi korkutuyor

 

Çevre Bakanlığı'nın geliştireceği otomosyon sistemiyle Türkiye genelinde yaklaşık olarak 400 bin ton civarında yağ kontrol altına alınacak.

20.03.2017
Yazı Boyutu:  
Türkiye’de atık yağların toplamaya yetkili Petrol Sanayicileri Derneği’nin, çevre sağlığı açısından ülkeyi felakete sürükleyen yıllık 400 bin ton civarında kaçak ve atık yağın ancak 20 tonunu toplayabilmesi karşısında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, toplum hayatını tehdit eden atık yağları toplamada yenibir otomosyon sistemine geçilmesini kararlaştırdı.

Atık yağ toplamada sınıfta kalan Petrol Sanayicileri Derneği'nin yetkisini düşürecek olan Bakanlığın yeni kuracağı otomasyon sistemi sayesinde atık yağlarla ilgili geri dönüşüm süreci aşama aşama takip edilebilecek. Bakanlık aynı zamanda atık yağların geri dönüşümünü gerçekleştiren tesisleri de denetleyerek takip edecek. Bu tesislerin bu işi yapabilmek için sahip olması kriterlerin de kontrol edileceği bu çalışma ile atık yağlarla mücadeleye katkı sağlanmış olacak.

Ülkemizde atık yağlara genellikle kamyon sahipleri ve otobüs firmaları rağbet ediyor. Kolay yanma özelliğine sahip olan bu yağlar, aynı zamanda diğer yağlara göre maliyet olarak da daha ucuz olması sebebiyle tercih ediliyor. Ancak kaçak olarak satılan bu çeşit yağlar kayıt dışı olmasından dolayı ülke ekonomisine zarar veriyor. Daha önce bunun önüne geçebilmek adına pek çok önlem alınmasına rağmen bir türlü önüne geçilemediği biliniyor.

ATIK YAĞ TOPLAMADA FİYASKO

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hayata geçirilecek olan atık yağların denetlenmesinin otomasyon sistemi ile yapılması çalışmasında şimdiye kadar önüne geçilemeyen bu piyasada kontrol ve önleme açısından ciddi derecede yol kat edilmesi amaçlanıyor.Üye OlÜye Girişi