Hilafet çağrısı yapan kadınlar mahkemeye sevkedildi

 

Afyonkarahisar'da Hilafet çağrısı yapıp video çeken 5 kadından 4'ü Ankara'da bulundukları evlerinden sabah yapılan operasyonla gözaltına alındı.

25.02.2021
Yazı Boyutu:  
Afyonkarahisar'ın Amuriye bölgesinde "Hilafet" konulu video çekimi yapan 5 kadından 4'ü, Ankara'daki evlerine sabah saatlerinde yapılan baskınla gözaltına alındı.

Konuyla ilgili Köklü Değişim'den yapılan yazılı açıklamada, "Bu kez zulüm Afyonkarahisar Amuriye'de video çeken biri 16 yaşında 4 Müslüman bacımıza yönelik yapıldı. Bu sabah evlerinden alınan Müzeyyen Sevinç, Hatice Yıldız, Zehra Yavuzkan ve 16 yaşındaki Saliha Yıldız, ifadeleri alınmak üzere ilgili birimlere götürüldüler.
 
Sadece Müslüman kadınların esaretten kurtarılması ve Hilafetin kurulması için çağrı videosu çeken bacılarımıza yapılan bu gözaltı, 28 Şubat uygulamalarına çok benzemektedir" denildi. 

Savcılık sorgularından sonra hilafet çağrısı yapan kadınlar, " Türkiye Cumhuriyeti Hükümetine karşı silahlı isyana tahrik, halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve kanunlara uymamaya tahrik suçların"ndan tutuklanma talebiyle mahkemeye sevedildiler.

Gözaltılarla ilgili sosyal medyada #MüslümanBacılarGözaltında etiketi açıldı.

Öte yandan Hizb-ut Tahrir resmi hesabından gözaltına alınan kadınlara destek videosu yayınlandı.


Paylaşılan videoda da şöyle denildi:

"Hilafet isteyen kardeşlerimiz ve bacılarımızı gözaltına alanlar; hilafet istemek suç değildir!
Bilakis şeref onurdur ve tek kurtuluş yoludur. Kardeşlerimize zulmedenler; zulümle dönen bu devran böyle sürüp gitmez! Bu sebeple "Biz de Hilafet İstiyoruz" denildi.

Üye OlÜye Girişi