Hitler'in üniforma ceketi 1 milyon liraya satıldı

 

Tartışmalı müzayedede Nazi liderlerinin üniforma ceketi 275 bin Euro'ya satıldı

20.06.2016
Yazı Boyutu:  
Almanya’nın Münih kentinde hafta sonunda yapılan tartışmalı müzayedede Nazi liderlerinin eşyaları yüksek fiyatlara alıcı buldu.

“Hermann Historica“ da yapılan açık artırmada, Adolf Hitler’in çorabından ceketine, Göring’in iç çamaşırından Eva Braun’un elbiselerine kadar John K. Lattimer’e ait koleksiyonda yer alan 169 parça Nazi eşyası yaklaşık 900 bin Avro’ya alıcı buldu.

Açık artırmada Nazi lideri Adolf Hitler’in 1940 yılında Fransa’da giydiği gri renkli üniforma ceketi 275 bin Avro’ya satıldı. Hitler’e ait bir pantolon ise 62 bin Avro’ya alıcı buldu.

Çılgın müzayedede Hitler’in 1929 tarihine ait köpek vergisi makbuzu 3 bin 300 Avro’ya, 20 Temmuz 1944 tarihinde çekilen kafa röntgeni 21 bin Avro’ya alıcı buldu.

Müzayedede Nazi subayı Hermann Göring’e ait eşyalar da büyük ilgi gördü. Göring’in pilot saati 42 bin, zehir kutusu 26 bin, şapkası 3 bin 400, iç çamaşırı ise 3 bin Avro’ya satıldı.

Bild Gazetesi'nin bildirdiğine göre, Hitler’e ait çok sayıda eşyayı adı gizli tutulan bir kişi 600 bin Avro vererek aldı.

Beş saat süren açık artırmada Nazi dönemine ait eşyalar, müzayede salonunda bulunanlar kadar internet üzerinden ve telefonla katılanlar tarafından adeta kapışıldı.

  

Üye OlÜye Girişi