Hızlı yemek yiyende kanser riski fazla

 

Hacettepe üniversitesi’nde yapılan çalışmaya göre, sofrada tadına bakmadan yiyeceklere tuz eklenmesi, mide kanserine yakalanma riskini yaklaşık olarak 4.2 kat artırıyor

21.01.2011
Yazı Boyutu:  

Hacettepe Onkoloji Hastanesi Başhekimi ve Tıbbi 20_saglik_H__zl___yemek_t__ketimi_mide_kanseri.JPGOnkoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Şuayib Yalçın, hızlı yemek yemenin mide kanseri riskini normal yiyen insana göre 5 kat arttırdığına dikkati çekti.

Prof. Dr. Şuayib Yalçın,  mide kanseri ile beslenme ilişkisinin araştırdığı çalışmanın sonuçlarını açıklarken, yemekleri çok sıcak yemenin 3.3, çok hızlı yemenin 5.4 kat risk yarattığına işaret etti.

Yalçın a göre, sucuğun haftada 1-2 kez tüketilmesi 3 kat, haftada 1-2 kez hamur tatlısı yenilmesi de mide kanseri için 7.5 kat risk oluşturuyor. Sık tüketim açısından kolalı içecekler riski yaklaşık 3.4 ve gazlı içecekler 6 kat artırıyor

Prof. Dr. Şuayib Yalçın yaptığı açıklamada, beslenme şekli ile mide kanserinin birbiri ile ilişkili olduğunu belirterek, mide kanserinde tedavi seçeneklerinin kısıtlı olduğunu, bu nedenle koruyucu hekimliğin önem kazandığını vurrguladı.

Prof. Yalçın, mide kanseri tanısı konmuş yetişkinlerin beslenme ve yaşam tarzına ilişkin alışkanlıklarının mide kanseri riski üzerine etkilerini değerlendirmek amacıyla yapılan çalışmada önemli sonuçlar elde edildiğini söyledi. Çalışmada, tüm katılımcılara beslenme alışkanlıklarını ve besin tüketim sıklığını saptayacak nitelikte bir anket uyguladığını belirten Yalçın ın verdiği bilgiye göre, katılımcılar çalışmadan  3.5 ay önce tanı konulan hastaları kapsıyor.
 
MİDE HASTALIKLARI KANSERE YOL AÇABİLİYOR

Çalışmada, tanı almadan önce mide kanserli hastaların yüzde 55.7 sinde bir ya da daha fazla tanı konmuş mide hastalığının varlığı dikkat çekiyor. En sık görülen mide hastalıklarının başında yüzde 50.9 gastrit ile yüzde 44.1 ülser geliyor. Mide kanserli hastaların yüzde 12.3 ününe, kontrol grubundakilerin ise yüzde 8.5 inin ailesinde mide kanseri öyküsü bulunuyor.

SİGARA VE ALKOL KULLANIMININ ETKİSİ BÜYÜK 

Çalışma grubunda sigarayı bırakan ve hala içen kişilerin yüzde 59,4 ünün, 13-23 yıl boyunca günde 13-22 adet sigara içtikleri belirtiliyor. Kontrol grubundakilerin yüzde 55,7 sinin de 11-23 yıl 8-12 adet sigara içtiği ifade ediliyor. Öte yandan, her iki grupta alkol kullanma oranları çok fazla olmamakla birlikte, mide kanserli hastaların tükettikleri alkol miktarının kontrol grubundakilerden anlamlı derecede fazla olduğu vurgulanıyor.

FAZLA TUZ TÜKETİMİ MİDE KANSERİNİ TETİKLİYOR
 
Çalışmanın en dikkat çekici sonuçları ise şöyle sıralanıyor:
- Çok hızlı yemek yemek, mide kanseri riskini yaklaşık 5.4 kat arttırıyor.
- Yemekleri çok sıcak yemek, istatistiksel açıdan önemsiz olmakla birlikte 3.3 kat risk yaratıyor.
- Yemeklerin tuzlu yenilmesi, tuzsuz yenilmesine oranla mide kanseri riskini anlamlı derecede yükseltiyor. Bu nedenle, sofrada tadına bakmadan yiyeceklere tuz eklenmesi riski yaklaşık olarak 4.2 kat artırıyor.
- Mide kanseri açısından gün aşırı tuzlu ayran tüketimi 1.8, tuzlu tereyağı 1.5 riske yol açıyor.
- Tuzlu çekirdek her gün tüketilen bir yiyecek olmamasına karşın, gün aşırı tüketilmesi halinde riski yaklaşık 1.3 artırırken, her gün ve her öğün turşu yenilmesi de 7 kat risk yaratıyor.
 
HAFTADA 1-2 KEZ SUCUK TÜKETİLMESİ RİSK YARATIYOR
 
Günde bir kez kırmızı et tüketilmesi mide kanserine yol açabiliyor. Özellikle, işlenmiş et ürünü olan sucuğun haftada 1-2 kez tüketilmesi ortalama 3 kat risk yaratıyor. Çalışmada, şeker kullanımına da dikkat edilmesi tavsiye ediliyor. Haftada 1-2 kez hamur tatlısı yenilmesi, mide kanseri açısından 7.5 kat risk taşıyor.
Sık tüketim açısından kolalı içecekler riski yaklaşık 3.4 ve gazlı içecekler 6 kat artırıyor.
 
SOĞAN VE SARIMSAK TÜKETİLMESİ RİSKİ AZALTIYOR 
 
Yeşil yapraklı sebzeler, soğan ve sarımsağın günde bir kez tüketilmesi, mide kanseri riskini azaltıyor. Mide kanserinden korunmak için, turşu, salamura yiyecekler ve hazır çorba gibi çok miktarda tuz içeren yiyeceklerden uzak durulması, peynir gibi çok tuzlu yiyeceklerin tuzsuzlarının tercih edilmesi öneriliyor. Şeker ve şekerli yiyeceklerin mümkün olduğunca az tüketilmesi, vücut ağırlığının korunması tavsiye ediliyor. Diyette tuz ve tuzlu besinlerin tüketiminin azaltılması, sebze ve meyve tüketiminin arttırılması, sigaranın bırakılması ve helikobakter piloriden korunulması ve tedavi edilmesi gerekiyor.


Üye OlÜye Girişi