Hong Konglu kadın uzun, Afganistanlı kısa yaşıyor

 

Dünya Bankası'na göe Hong Kong'da dünyaya gelen bir kız bebek ortalama 86 yıl yaşarken Türkiye'de 76 yıl yaşıyor. TÜİK'e göre ise kadınların yaşam süresi 80,8 yıl.

24.11.2018
Yazı Boyutu:  
Dünya Bankası raporuna göre kadınlarda ve erkeklerde en uzun yaşam süresi Hong Kong'da görülürken, ortalama yaşam süresinin en kısa olduğu ülkeler Afganistan ve Orta Afrika Cumhuriyeti. Hong Kong'da kadınların yaşam beklentisi 86.70 yıl olarak belirlendi.

2011 yılında Japon kadınların yaşam beklentisi 86.30 yıldan 85.90 yıla düştü.

Hong Kong'da dünyaya gelen bir kız bebek ortalama 86 yıl yaşarken Avrupa ülkeleri yaşam ortalamasının uzunluğu ile dikkat çekiyor. Fransa, İspanya ve İsviçre'de doğan bir kız bebek 85 yıl; Avustralya, İzlanda, İtalya, Güney Kore, Singapur ve İsveç'te 84 yıl, ABD'de 82 yıl, Birleşik Krallık'ta doğan bir kız bebek ise ortalama 81 yıl yaşıyor.

En uzun ömürlü ülkelere bakıldığında erkeklerin kadınlara göre ortalama 6 yıl daha az yaşadığı dikkat çekiyor. Buna göre, dünyada en uzun yaşam beklentisi 80 yaş ortalaması ile San Marino, Hong Kong, İzlanda, Avustralya, İsrail, Japonya, İsveç ve İsviçre'de bulunuyor. Bunu, 79 yaş ile Malta, Hollanda, Norveç, Singapur, İspanya ve Birleşik Krallık takip ediyor. Avusturya, Fransa, İrlanda, Lüksemburg ve Katar 78 yaş ile üçüncü sırayı alıyor.

TÜRKİYE'DE DURUM

Dünya Bankası  verilerine göre, Türkiye'de  ortalama yaşam beklentisi kadınlarda 76, erkeklerde ise 71 yıl düzeyinde bulunuyor. 
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)'nun  "Hayat Tabloları, 2015-2017" istatistiklerine göre ise doğuşta beklenen yaşam süresi, Türkiye geneli için toplamda 78 yıl olarak belirlendi. Bu süre, erkeklerde 75,3, kadınlarda 80,8 yıl olarak hesaplandı. Genel olarak kadınlar erkeklerden daha uzun süre yaşarken, doğuşta beklenen yaşam süresi farkı 5,5 yıl oldu.

Ortalama yaşam beklentisine bakıldığı zaman kadınlarda 47 yaş ortalama ömür ile Güney Afrika Cumhuriyeti sınırları içinde yer alan Lesoto Krallığı dünyanın en kısa yaşam ortalamasının bulunduğu ülke.

Lesoto'yu 48 yaş ile Afganistan, 49 yaş ile Orta Afrika Cumhuriyeti, Zimbave, Zambiya, 50 yaş ile Kongo, 51 yaş ile Çad ve Mozambik, 52 yaş ile Nijerya, Mali ve Angola, 53 yaş ile de Somali ve Güney Afrika takip ediyor. (KAZETE.COM.TR)

Üye OlÜye Girişi