Hrant Dink, katledilişinin 13. yıldönümünde anıldı

 

Hrant Dink için yapılan anma töreni katledilişinin 13. yıldönümünde vurulduğu Agos binası önünde başladı. Dink için sabah saatlerinde Ankara ve Adana'da da anma programları düzenlendi

19.01.2020
Yazı Boyutu:  
Agos Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in anma töreni, katledilişinin 13. yıldönümünde İstanbul Osmanbey’de bulunan Agos gazetesinin eski bürosunun önünde başladı.

19 Ocak 2007’de Dink’in öldürülmesiyle toplumsal hafızada özel bir yer edinen İstanbul Şişli Sebat Apartmanı’ndaki Agos gazetesinin eski çalışma ofisi, hafıza mekanına dönüştürülmüştü. Yıllardır olduğu gibi bu yıl da “Buradayız Ahparig” diyenler Dink için hafıza mekanına dönüştürülen binanın önünde buluştu.

Polis anma programının yapıldığı cadde üzerinde giriş ve çıkışlarda olmak üzere arama noktaları oluşturdu. Törenin yapılacağı alana girişler devam ediyor.“Karanlığı aydınlığa çevirmek için..”

Ankaralılar Dink’i anma programı için sabah saatlerinde Atatürk Bulvarı’nda bulunan BirGün gazetesi binası önünde buluştu.

Evrensel’in haberine göre, anma programı kapsamında bir konuşma yapan Birgün Gazetesi Yayın Koordinatörü Yaşar Aydın, Hrant Dink’in validen istihbaratçısına kadar geniş bir organizasyon tarafından katledildiğini hatırlattı. Anma sırasında “Faşizme inat, kardeşimsin Hrant” sloganı atıldı.

Rakel Dink’in “Çocuktan katil yaratan karanlık” cümlesine atıf yapan Aydın, “Bugün baktığımızda 19 Ocak’ta olduğu gibi karanlık devam ediyor. Bu karanlığı aydınlığa çevirmek için mücadele etmeye devam edeceğiz. Katliamın unutulmaması, gerçek katillerin yargılanması için mücadele etmeye devam edeceğiz. Bunun için artık bir orta oyununa dönen mahkemeleri de terk etmeyeceğiz” dedi.Adana Barış Anıtı önünde: “Hrant halkların eşitliğine ve kardeşliğine inandı”

Dink’i anma programı için Adana Seyhan Belediyesi Barış Anıtı önünde buluşan emek ve demokrasi örgütleri katliamın aydınlatılması talebinde bulundu.

Yapılan basın açıklamasını KESK Dönem Sözcüsü SES Şube Başkanı Muzaffer Yüksel okudu. Hrant Dink’in sadece ailesi, dostları ve Ermeniler için değil; insanlık, barış ve kardeşlik için tüm halklar için büyük bir kayıp olduğunu söyleyen Yüksel, “Hrant halkların eşitliğine ve kardeşliğine inandı. Tetikçi yargılandı ancak, cinayet hala aydınlatamadı, arkasındaki güçler hala açığa çıkarılamadı” dedi.(Fotoğraflar:Evrensel)


Üye OlÜye Girişi