Hrant Dink yürüyüşlerle anıldı

 

Dink için ölümünün 6. yılında İstanbul başta olmak üzere çeşitli illerde anma etkinlikleri yapıldı

19.01.2013
Yazı Boyutu:  

 

Hrant Dink ölümünün 6. yılında İstanbul ve Malatya'da düzenlenen yürüyüşlerle anıldı. Agos gazetesi önünde de bir anma töreni yapıldı. Anma sonunda dağılan bir gruba polisin biber gazı sıkması tepki çekti. Hrant Dink Bursa'da Kent Müzesi önünde anıldı.
 
 
 Suikast sonucu öldürülen gazeteci Hrant Dink ölümünün 6. yılında anılıyor. Şişli Meydanı'nda toplanan kalabalık Agos gazetesine doğru yürüyüşe geçti. Agos gazetesi önündeki anma saat 15.00'de başladı.
 
300 metre uzunluğundaki kortejde insanlar kalabalıktan ezilme tehlikesi geçirirken, Agos'un önünde Hrant'ın bir konuşması kendi sesiyle yayınlandı ve insanlar saygı duruşuna geçti. Daha sonra yazar Hidayet Şevkatli Tuksal, düşünür Noam Chomsky ve Hrant Dink'in eşi Rakel Dink birer konuşma yaptı. Törenden sonra dağılan gruplardan Taksim'e doğru yürüyenlere polis, biber gazı sıkarak müdahale etti.
 
Anma töreni sırasında askerlik görevini yaparken öldürüldüğü iddiaları ile gündeme gelen Sevag Balıkçı da anıldı. Balıkçının anne baba da törene katıldı.
 
BİRAND'IN OĞLU: BABAMI HRANT'IN ÖLÜM GÜNÜNDE TOPRAĞA VERDİĞİMİZ İÇİN GURURLUYUZ
 
Hrant'ın ailesi Birand'ın cenazesine katılırken, duayen gazetecinin oğlu Umur Birand, "Babam öldü üzgünüz ama 19 Ocak günü Hrant'ı anarken toprağa verdiğimiz için gururluyuz" diye konuştu. 
 
Anmada Agos gazetesi önünde, "Biz bitti demeden bu dava bitmez" ve "Buradayız Ahparig (Kardeşim)" yazılı pankartlar asıldı. 
 
Şişli'den Agos'a yaklaşık 1.5 kilometrelik yolu yürüyen kalabalık, "Hepimiz Hrant'ız Hepimiz Ermeniyiz", "Faşizme inat, kardeşimsin Hrant", "Katil devlet hesap verecek", "Faşistler halka hesap verecek", "Katilleri koruyan cinayete ortaktır", "Karanlığa, katillere, kötülüğe karşı buradayız ahparig", "Türk, Kürt, Ermeni yaşasın halkların kardeşliği" sloganları atıldı. 
 
DOĞUM YERİ MALATYA’DA DA ANILDI 
 
İstanbul'da 6 yıl önce uğradığı silahlı saldırıda yaşamını yitiren Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink, doğum yeri olan Malatya'da unutulmadı.
 
İnsan Hakları Derneği tarafından organize edilen anma etkinliğine birçok sivil toplum örgütü ile siyasi parti temsilcisi katılırken Eğitim-Sen önünde toplanan yaklaşık 200 kişi ellerinde Hrant Dink resimleri ile birlikte Dink'in doğduğu Çavuşoğlu Mahallesi'ndeki Taşhoron Kilisesi'ne yürüdü. Yürüyüş esnasında grup, 'Hepimiz Hrant'ız, hepimiz Ermeniyiz' sloganı atarken poliste çevrede güvenlik önlemleri aldı.
 
Taşheron Kilisesi önüne Uğur Mumcu'yu anma konferansı için Malatya'da bulunan eski Bakanlardan Fikri Sağlar ile CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba da anma etkinliğine katıldı. Dink'in fotoğrafı önüne karanfiller bırakılarak mumlar yakıldı. Grup adına konuşma yapan İHD Malatya Şube Sekreteri Ramazan Kuzu, Hrant Dink'in öldürülmesi olayındaki sır perdesinin halen kaldırılmadığını anlatırken, Dink'i saygıyla andıklarını söyledi.
 
Kültür eski Bakan Fikri Sağlar da Dinki'i saygıyla andıklarını ifade ederek, "Türkiye'de ileri demokrasi olduğunu söyleyenlerin 6 yıl boyunca gerçek katillerini bulmadığını, aslında faillerin saklanma konusunda türlü türlü oyunlar yaptıklarını biliyoruz. Ama bil ki burada bulunan hemşerilerin başta olmak üzere Türkiye halkı seni bizim aramızdan alan, düşüncülerini karartmaya çalışanları sonuna kadar takip edecek ve hesabını görecektir" diye konuştu.
 
Anma etkinliği, katılanların ellerindeki karanfilleri Dink'in fotoğrafının yanına bırakması ile sona erdi. (Ajanslar)
 
 
 
 
 

Üye OlÜye Girişi