Hükümetten itiraf: 4 binadan biri depreme dayanaksız

 

Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, “Binalarımızın yüzde 25’i depreme dayanıklı değil” dedi. Mimarlar Odası, Türkiye'deki depreme dayanıksız konut sayısını 7 milyon olarak açıkladı

12.05.2018
Yazı Boyutu:  
CNN Türk’e konuşan  Başbakan Yardımcısı ve eski SağlıkBakanı Recep Akdağ şunları söyledi: “Belli araştırmalar sonucu yapılan bir tahmin, Türkiye’de binalarımızın yüzde 25’i depreme dayanıklı değil. Çok büyük bir oran.”

Söz konusu oranın Japonya’da yüzde 8 olduğuna dikkat çeken başbakan yardımcısı, “Türkiye’de bu oran bazı illerde yüzde 25’in de muhtemelen üstünde” dedi.


‘7 MİLYON KONUT DEPREME DAYANIKSIZ’

Mimarlar Odası  geçtiğimiz aylarda hazırladığı raporda, "Bir doğa olayı olan depremin ülkemizde doğal afete dönüştüğünü ve telafisi mümkün olmayan sonuçlara yol açtığını vurgulayan Kaya şöyle konuştu: “Depremin zararlarının en aza indirgenmesi ancak depreme dayanıklı binalar inşa edilmesi ve bunu sağlayacak olan yasal düzenlemeler ile mümkündür. Türkiye dünyanın en etkin deprem kuşaklarından birinin üzerindedir. Bu duruma karşılık yapı stokumuzun durumuna baktığımızda ise yapılan araştırmalar İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük kentlerdeki yapı stokunun yaklaşık yüzde 70'inin, ülke genelinde ise yüzde 50'sinin kaçak olduğunu ortaya koymaktadır. 20 milyon konuttan yaklaşık 7 milyon konutun depreme dayanıksız olduğu tahmin ediliyor” ifadelerine yer vermişti.


Eski sağlık bakanının Recep Akdağ'ın diğer mesajları şöyle:

Aşı: Aşı önemli bir konu. Aşıyla önlenebilir hastalıklarla binlerce, on binlerce çocuğun hayatı kurtuluyor. Sağlık Bakanlığı’nın aşı takvimine aldığı aşılardan hiçbir aile endişe etmemeli ve mutlaka çocuklarını aşılatmalıdır.

Sigara:  Yüzde 32’ler civarında olan sigara içme oranı 2008’lerde, dört yıl içinde e yüzde 27’ye geriledi. Sonraki dört yıl içerisinde de yüzde 31’e çıktı yeniden. Bu yüzde 31’e çıkışta incelediğimiz zaman şunu görüyoruz: Daha ziyade kadınlarda ve gençlerde sigara içme oranlarının artışı bu oranları yükseltti. Kapalı alanlarda sigara içiminin önüne geçmek için geliştirilen ‘Yeşil Dedektör’ adlı cep telefonu uygulaması  sayesinde kapalı alandaki ihlaller telefon açmadan ilgililere bildirilebiliyor.

Üye OlÜye Girişi