Hürriyet'ten iki günde TGS üyesi 43 çalışan işten atıldı

 

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), Hürriyet gazetesindeki işten çıkarmaların "bir tasfiye ve sindirme operasyonu" olduğunun netlik kazandığını açıkladı.

31.10.2019
Yazı Boyutu:  
TGS'den yapılan açıklamada Demirören Holding'in suç işlediği belirtilerek "Üyelerimizin hakkını hem sokakta hem mahkeme salonlarında, hem de uluslararası alanda sonuna kadar savunacağız" denildi.

TGS'den yapılan açıklama şöyle:

"Demirören Holding yönetimi 30 ve 31 Ekim tarihlerinde Hürriyet’teki üyelerimizden 43’ünü -gerekçe göstermeksizin- işten attı.

Görevlerine son verilen arkadaşlarımızla yaptığımız toplantılar sonucu, bunun ekonomik gerekçelerle alınan bir karardan ziyade, Hürriyet çalışanlarına yönelik bir tasfiye süreci ve  sindirme operasyonu olduğu netlik kazandı.

Savcıları göreve çağırıyoruz: Kanser tedavisi gören, doğum izninde olan Hürriyet emekçilerini işten atacak kadar pervasızlaşan bu yönetim, anayasayı çiğnemektedir. Örgütlenme özgürlüğü anayasal bir haktır. Demirören Holding suç işlemektedir.

Üyelerimizin hakkını hem sokakta hem mahkeme salonlarında, hem de uluslararası alanda sonuna kadar savunacağız. Çalışanın hakkına saygı göstermeyi patronlara öğreteceğiz."

Gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Vahap Mumyar da bugün noter kanalıyla istifasını gönderdiğini açıkladı. Dün de Hürriyet'in yazarlarından Gülse Birsel de istifa ettiğini belirterek okuyucularından özür dilemişti. (HaberSol)

Üye OlÜye Girişi