İBB operasyonunda 13 tutuklama!

 

Özel yetkili savcıların itirazı sonrası, operasyon hakiminin dün akşam aldığı kararla 22 Kasım da gözaltına alınan ve serbest bırakılan belediye üst düzey yöneticilerinden 13 ü tutuklandı

10.12.2011
Yazı Boyutu:  

10_yy_ibbdetutuklanan_kadinlar.jpg

İzmir Büyükşehir Belediyesi nde 22 Kasım’da gerçekleştirilen Körfez-2 Operasyonu ile gözaltına alınan ancak savcılık sorguları sonrası çıkarıldıkları mahkemece tutuksuz yarılanmak üzere serbest bırakılan 33 kişiden 13 ü, Özel Yetkili Savcılığın  itibarı üzerine operasyon hakimliğince yeniden tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Egedesonsöz ün haberine 10-YY-İBBEDE 13 TUTUKLAMA_1.jpggöreş operasyon kapsamında gözaltına alınan ancak serbest bırakılan çoğunluğu belediye üst düzey personelinin  tahliyelerine yönelik savcılık tarafından yapılan itirazlar sürpriz şekilde dün akşam saatlerinde kabul edildi.

Mahkeme başkanı ve savcılar tarafından sır gibi saklanan kararda itiraz edilenlerin önemli bölümünün yeniden tutuklanacağı öğrenildi. Ancak gerek mahkeme başkanı gerekse savcılıktan tutuklu avukatlarının bile bilgi alamaması üzerine, tutuksuz yargılanma kararına itiraz edilen 28 kişi aileleriyle birlikte geceyi istim üstünde geçirdi.

ÖĞLE SAATLERİNDE DÜĞMEYE BASILDI, ÖNCE GÜL ŞENER ALINDI

Bugün öğle saatlerine doğru hakim ve savcıların sır gibi sakladığı o karar emniyet birimlerine ulaştı. 22 Kasım da gözaltına alınıp mahkeme tarafından serbest bırakılan 13 kişinin tutuklanacağı bilgisiyle harekete geçen polis aralarında Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Erhan Bey in de olduğu üst düzey bürokratları evlerinden almaya başladı.

Bozyaka daki Kaçakçılık, Organize Suçlar Şube Müdürlüğü ne getirilen Büyükşehir Belediyesi bürokratları, böyle bir kararı bekledikleri için Başkan Aziz Kocaoğlu nun sabah saatlerinde düzenlediği Kadifekale Ağaç Dikme Kampanyası na katılmadı. Tutuklular, Şube Müdürlüğü ne getirilirken  yakınları  Adalet istiyoruz diye bağırarak tutuklamaları protesto ettiler.

Polisler ilk olarak ESHOT Eski Genel Müdürü, İZDENİZ VE İZULAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Gül Şener, Emlak-Kamulaştırma Daire Başkanı ve Harita Mühendisleri Odası Başkanı Selçuk Savcı, Grand Plaza Genel Müdürü Işık Çelikoğlu nu aldı. Ardından haklarında yakalama ve tutuklama kararı verilen bürokratlar tek tek evlerinden alınmaya başlandı. 

ŞU ANA KADAR TUTUKLANAN 13 KİŞİLİK LİSTE

Gül Şener, Işık Çelikoğlu, Selçuk Savcı nın yanısıra , Grand  Büyükşehir Genel Sekreter Yardımcısı Erhan Bey, Kararlar ve Tutanaklar Daire Başkanı Tülay Azeri, Grand Plaza eski Genel Müdürü Muharrem Derbentoğlulları ve ESHOT Genel Müdür Yardımcısı Tufan Eker, İZELMAN Genel Müdürü Hüseyin Kırmızı, Turkuaz şirketi yetkilileri Mustafa Nafi Kaya, Gökhan Boğazkesen, Murat Boyacıoğlu, Ferik Faruk Boyacıoğlu, organizatör İsmail Yoğurtçu tutuklandı..

BAŞKAN KOCAOĞLU KADİFEKALE DE ÖĞRENDİ10_YY___BBEDE_13_TUTUKLAMA2.jpg

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, haberi, Kadifekale’de kentsel dönüşüm alanı için yapılan ağaç dikim töreninin bitiminde öğrendi. Belediye avukatlarından konu ile ilgili brifing alan Kocaoğlu, makamına geçti.

Başkan Kocaoğlu’nun önümüzdeki saatlerde Yeşilyurt’a gitmesi beklenirken, tutuklama kararları belediye avukatlarını da çileden çıkardı. Savcılık tarafından tahliyelere yönelik yapılan itirazların bilerek hafta sonuna bırakıldığını belirten hukukçular, kamuoyu baskısının azaltılmaya çalışıldığını öne sürdü.

KOCAOĞLU: ÇOK ÜZGÜNÜM

Operasyondaki yeni gelişmelerin sorulması üzere, Başkan Kocaoğlu: “ Ne söylememi bekliyorsunuz. Söylenecek bir şey yok. Yaşayıp birlikte göreceğiz. Şu an itibariyle konuyla ilgili bir bilgimiz yok, Gelişmeleri yakından takip ediyorum. Çok üzgünüm” dedi.

TUTUKLULAR ADLİYEYE SEVK EDİLDİ

Sabah saatlerinde tutuklanarak Yeşilyurt Kaçakçılık ve Organize Şube Müdürlüğüne getirilen Büyükşehir’in üst düzey bürokratları ve Turkuaz şirketi çalışanları emniyetteki işlemlerin ardından adliyeye sevk edildi. Adileyedeki sağlık kontrolünün ardından, mahkeme kararırın yüzlerine okunmasıyla tutuklu sanıkların cezaevine gönderilmesi bekleniyor. Sanıkların emniyetten çıkışları sırasından yakınları sevgi gösterisinde bulundu. Tutuklu sanıkların bindiği araçların etrafını saran yakınları sizleri bizden ayıramazlar, adalet yerini bulacak, Türkiye bir hukuk devleti, sizler içeride bizler dışarıda dimdik duracağız dedi.

Tutuklu sanıklardan Tülay Azeri nin yakınları fenalaşarak baygınlık geçirdi.

KOCAOĞLU VE İLÇE BELEDİYE BAŞKANLARI ADLİYE ÖNÜNDE

Tutuklamakararları karşısında şaşkınlığını gizleyemeyen ve sadece üzgünüm demekle yetinen Başkan Aziz Kocaoğlu adliyeye götürülen personeline destek vermek için İzmir Adliyesi ne geldi. Başkan Kocaoğlu nun yanısıra destek vermek için adliye önüne gelenler arasında İlçe Belediye Başkanları Cevat Durak, Abdül Batur ve Mehmet Ali Çalkaya da bulunuyor.10_YY___BBEDE_13_TUTUKLAMA._gUL_SENER.jpg

VEKİLLER DE ADLİYEDE

Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, adliye kapısında tutuklanan personeline destek vermek için gelenlerle birlikte beklerken İzmir adliyesine gelen CHP İzmir Milletvekilleri Mustafa Moroğlu, Erdal Aksünger ve Musa Çam, adliyeden içeri girerek tutuklama kararı verilen personelin bulunduğu salona çıktı. Adliye de gergin dakikaların yaşandığı öğrenildi.

DERBERTOĞLU FİRARDA İDDİASI

Öte yandan öğle saatlerinde haklarında yakalama kararı verilen personelin evlerine giden polis, evlerinde olmayan isimleri telefonla evlerine davet edip, tutukladı.

Telefon edilen isimlerden biri olan Grand Plaza Eski Genel Müdürü Muharrem Derbentoğulları nın polisin davetine icabet etmediği iddia ediliyor. Şu sıralar hala yakalama kararı yerine getirilemeyen Derbentoğulları nı yakalamak için polisin çaba sarf ettiği ileri sürülüyor.

HALEN ADLİYEDE BÜYÜKŞEHİR DEN ALTI BÜROKRAT VAR

Haklarında yakalama kararı çıkarılan 13 kişiden şu ana kadar adliyeye getirilen Büyükşehir personeli sayısının 6 olduğu öğrenildi. Halen adliyede haklarında verilen yeni kararın yüzlerine okunmasını bekleyen Gül Şener, Hüseyin kırmızı, Tülay Azeri, Işık Çelikoğlu, Selçuk Savcı, Erhan Bey var. ESHOT Genel Müdür Yardımcısı Tufan Eker in henüz adliyeye getirilmediği öğrenilirken, tutuklama kararı verilen organizatör İsmail Yoğurtçu nun KKTC de olduğu belirtiliyor. Yeniden tutuklama kararı verilen 4 kişilik organizatörün de İstaxnbul da tutuklandığı, İzmir adliyesine getirilmek için yola çıkarıldığı kaydediliyor. Grand Plaza Eski Genel Müdürü Muharrem Derbentoğlulları ise halen bulunabilmiş değil.

POLİSİN TUTUKLANACAKLARI DİNLEDİĞİ İDDİASINÜ GÜÇLENDİREN GELİŞME

22 Kasım da gözaltına alınıp, serbest bırakıldıktan sonra yeniden tutuklanan personelin polis tarafından dinlenmeye devam edildiği iddiası da adliye koridorlarında konuşuluyor. Mahkemenin dün akşam verdiği ama kimseyle paylaşmadığı tutuklama kararının verildiği saatlerde eşini arayarak Bu akşam kardeşimin evinde kalacağım diyen Genel Sekreter Yardımcısı Erhan Bey i tutuklamak için gelen polislerin Bey in kendi evi yerine kardeşinin evine gelmeleri bu iddiayı destekler nitelikteydi. (Foto:egedesonsöz)

ANAHTAR KELİMELER


Üye OlÜye Girişi