İBB operasyonunda 3 tutuklama

 

Sabah saatlerinde yapılan operasyon sonra tutuklama talebiyle adliyeye sevk edilen 5 kişiden üçü tutuklandı

22.11.2011
Yazı Boyutu:  

22_hukuk_ibb_tutuklama_alibasuktay.jpgİzmir Büyükşehir Belediyesi’ne yönelik ikinci dalga operasyonda hakim ilk kararı verdi. Sabah saatlerinde adliyeye sevk edilen İZENERJİ Genel Müdürü Ali Sabuktay ve Kültür Müdür Abdulhalim Cumhur Yazıcı, prodüksüyon şirketi ortağı Sedat Sakur tutuklandı.  Kültür Müdürlüğü çalışanı Asuman Gökkaya, Kültür Daire Başkanı Murat Özel ise serbest bırakıldı.

Gözaltına alınan diğer 37 kişinin ise poliste sorgusu sürüyor.

Edinilen bilgiye göre, ihaleye fesat karıştırmak ve yolsuzluk iddiaları üzerine 19 bakanlık müfettişinin sürdürdüğü soruşturmalar sonunda 64 rapor hazırlandı. Bu raporlardan 44 ünün yolsuzluk içerikli olduğu öğrenildi.

SABUKTAY MAYIS OPERASYONUNDA SERBEST BIRAKILMIŞTI

İkinci dalgada tutuklanan İzenerji Genel Müdürü Ali Sabuktay, ikinci dalgada tekrar gözaltına alınıp tutuklandı

Doğrudan adliyeye sevk edilen Sabuktay, bu kez tutuklandı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu nun en güvendiği, en yakın çalıştığı isimlerden biri olan ve Ahmet Piriştina nın başkanlıı döneminde Basın Halkla İlişkiler Dairesi Başkan yardımılğı görevinde bulunan Sabuktay, birinci operasyonda savcılık tarafından serbest bırakılmıştı.

Büyükşehir belediyesinin afiş, büroşür, dergi/gazete faaliyetlerinin yanısıra halka dönük politikalarının oluşturulmasında aktif görev alan Sabuktay, son dönemde taşeron sistemden kadroya alınan 3 bine yakın kişinin bağlı bulunduğu şirketin genel müdürlüğünü yapıyordu.

Tutuklanan isimlerden biri de bir dönem Konak Belediye Başkanı olan bugünlerde Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu nun danışmanlığını yürüten Muzaffer Tunçağ ın kültür müdürü olarak görev yapan Halim Yazıcı oldu. Şair/yazar yönü de bulunan Yazıcı, bir süredir Büyükşehir Belediyesi nde Kültür Müdürü olarak görev yapıyordu.

TEK BİLİRKİŞİ RAPORUYLA TUTUKLAMA: İZBAN FİLMİ NEDEN OLDU

Daha önceki operasyonda da tutuklanma talebiyle savcılığa sevk edilen ancak serbest bırakılan İZENERJİ Genel Müdürü Ali Sabuktay ve Kültür Müdürü Halim Yazıcı nın önceki soruşturmaya da konu edilen İZBAN tanıtım filmi için hazırlanan bilirkişi raporu sonrasında tutuklandığı öğrenildi.

Konuyu araştırmak için atanan bilirkişinin Büyükşehir Belediyesi nin TCDD ile ortak yürüttüğü İZBAN için İstanbul da hazırlattığı tanıtım filmini kamu ihale kanununa aykırı bulduğu ve kamu zararı oluştuğunu belirttiği öğrenilirken hem Sabuktay hem Yazıcı hem de prodüksiyon şirketi sahibi Sedat Sakur un bu film yüzünden tutuklandığı öğrenildi. Savcılıkta bu üç isme yeni bir soru sorulmadığı, önceki operasyondaki suçlamalarla karşılaştıkları, maliye denetçisi olan tek bir bilirkişinin raporuyla tutuklamanın gerçekleştirildiği öğrenildi.

AYNI MAHKEME TESADÜF MÜ? CİHANER İ YARGILAYAN HAKİM!

İzmir Büyükşehir Belediyesi ne yönelik operasyonun yapıldığı gün ilginç bir tesadüf daha ortaya çıktı. Mayıs ayındaki ilk operasyonda hem gözaltı hem tutuklama kararını veren İzmir 10. Ağır Ceza Mahkemesi nin ikinci operasyon sırasında da nöbetçi olması dikkat çekti.

Avukatlar ilk operasyonda 10. Ağır Ceza Mahkemesi hakiminin hem gözaltı hem tutuklama kararını vermesini eleştirmişler, bu durumun hukuka ve etik kurallara aykırı olduğunu savunmuşlardı. O sürecin tartışmalı hakimi ise daha sonra terfi ederek mahkeme başkanı olmuştu.

Bu kez yargılamanın aynı mahkeme tarafından yapıldığı aüncak tutuklama kararlarını veren hakimin iki ay önce Erzurum dan tayin edilen ve CHP Milletvekili, Erzincan Eski Savcısı İlhan Cihaner dosyasına bakan İsmail Şahin isimli hakim olduğu öğrenildi. (Egesonsöz) 

ANAHTAR KELİMELER


Üye OlÜye Girişi