İBB'de ödemeler durduruldu, dijital veri tabanı incelemeye alındı

 

CHP'li İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan İmamoğlu, 1994 yılından bu yana Erdoğan ve AKP'li başkanlar tarafından yönetilen belediyede ve şirketlerindeki tüm alım satım ve ödemelerin durdurulması talimatı verdi. Ekrem imamoğlu ayrıca belediyenin elektronik veri tabanında inceleme yapmak üzere iki müfettiş ve üç uzman görevlendirdi.

19.04.2019
Yazı Boyutu:  
31 Mart’ta yapılan yerel seçimlerin 17 gün ardından mazbatasını aldıktan sonra  aynı gün Mevlüt Uysal’dan görevi devralan İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, dün ilk iş gününde ‘veri genelgesi’ yayımladı.

Ekrem İmamoğlu imzasıyla yayımlanan genelgede, İBB ve belediyeye bağlı kuruluşların elektronik veri tabanında inceleme yapmak üzere 2 müfettiş ve 3 uzman görevlendirildi.

Genelgede şu ifadelere yer verildi: “Belediyemiz Müfettişlerinden Emine Sema Ballı ve Kaya Albayrak Belediyemiz çalışanlarından ve/veya dışarıdan belirlenecek üç uzman ile Belediyemiz ve bağlı kuruluşlarının elektronik veri tabanı ve altyapılarında her türlü inceleme ve araştırmayı yapmaya ve veri tabanı ve altyapıyı kopyalamaya yetkilendirilmiştir. Gereğini rica ederim.”

İmamoğlu’nun görevlendirilen müfettişlerin yanı sıra belediyeye bağlı şirketlere kayıtlı araç, telefon ve bilgisayarları kullananların listesini istediği belirtildi.

Söz konusu genelgenin ardından ise AKP İstanbul Milletvekili Abdullah Güler, belediyenin kamu kurumu olduğunu ve ‘güvenlik soruşturması’ndan geçmemiş, dışarıdan görevlendirilen kişilere verilen yetkinin, “devlet güvenliğini tehdit ettiğini” öne sürdü.

İBB’den açıklama

Bu görevlendirmenin ‘güvenlik’ tartışmalarına neden olmasının ardından İBB’den açıklama geldi.

Açıklamada, söz konusu kararla verilerin tutanakla kayıt altına alınmasının amaçlandığı, kurum dışına bilgi çıkarılmasının da söz konusu olmadığı belirtildi.

İBB’nin açıklaması şöyle:

“İlgi yazıyla amaçlanan İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Bağlı Kuruluşların elektronik veri tabanı ve alt yapılarının Yedeklerinin ve Log kayıtlarının, Bilgi Güvenliği Standartlarına uygun olarak, 31.12.2018, 31.03.2019 ve 18.04.2019 tarihli olmak üzere, Büyükşehir Belediyesinin dijital arşivinde tutanak ile kayıt altına alınması ve İBB veri merkezinde muhafaza edilmesi olup kurum dışına herhangi bir bilginin çıkarılması söz konusu değildir.

“Bütün iş ve işlemler Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve ilgili mevzuat çerçevesinde; ilgi yazı ile görevlendirilen İstanbul Büyükşehir Belediye Müfettişlerinin başkanlığında yapılacak olup İstanbul Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığında mevcut yetkilendirilmiş bulunan kişilerin nezaretinde gerçekleştirilecektir.”

Yerel seçimlerin ardından İstanbul’daki seçim sonuçlarına ilişkin tartışmalar sürerken Ekrem İmamoğlu, İBB’den dosya kaçıranlar ve odalarını toplayanlar olduğuna dair ihbarlar aldıklarını, kanıt bulunursa bunları paylaşacağını söylemişti.

DEVLETİN HAFIZASINI KORUYORUZ

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, belediyedeki verilerin kopyalanmasıyla ilgili açıklamada bulundu. 31 Mart ile 18 Nisan 2019 tarihi arasında duyumdan öte bazı tespitlerinin olduğunu söyleyen İmamoğlu, kozmik oda iddialarına ilişkin, "Bizim kozmik odayla işimiz olmaz. Bu devletin hafızası, 16 milyon insan adına onu koruyoruz" dedi.

- (İBB'nin verilerinin kopyalanması) Biz kamu adına görev yapıyoruz. Kamunun verilerini korumak zorundayız. Şu anda görevli olan arkadaşlarım, büyükşehir belediyesinde görevli olan arkadaşlarımız, büyükşehirin daha önce sözleşmesini yapıp bu alanda anlaşma yaptığı firmanın bir görevlisi. Gayet mevzuata uygun bir şekilde ve saklanacağı alan kanuna uygun. Aynı şekilde tespitler yapılarak, yılbaşı Aralık 2018, 31 Mart 2019 yani seçim günü tarihli ve dün tarihli kayıtlar arşivlendi, imza altına alındı. Yetkili kişiler tarafından geleceğe sağlıklı bir şekilde taşınması adına, gerektiğinde oradaki süreçlerin irdelenmesi adına; özellikle 31 Mart ile 18 Nisan arasında ne yazık ki duyum değil daha ötesi tespitlerimiz var. Bunları en sağlıklı şekilde kıyaslamak, verileri analiz etmek ve halkımızın çıkarını korumak adına bu işlem yapılmıştır. Kanuna uygundur. Bizim kozmik odayla işimiz olmaz. Bu devletin hafızası, onu koruyoruz, 16 milyon insan adına.

'UMUYORUM DEVLETİMİZE ZARAR VEREN EYLEMLERDE BULUNULMAMIŞTIR'

- (Verilerin analizlerini de paylaşacak mısınız?) Gayet tabii, kamuya şeffaf, açık olma sözünü verdik. Kamuyu ilgilendiren, kamuya zarar veren ya da eksik işlem yapıldığında hem kamuya duyuracağız hem de gerekli hukuki işlemleri başlatacağız. Onun için görevliyiz, bunu yapmak zorundayız. Umuyorum devletimize-milletimize zarar veren iş ve eylemlerde bulunulmamıştır ama dediğim gibi ne yazık ki bazı tespitlerimiz var. Tespitler kanıtlandığında, netleştikten sonra paylaşılacak.


Üye OlÜye Girişi