İBB'den 'Kadın Hareketinin 40 Yılı' sergisi

 

Kadın hareketinin yakın tarihi,12 Mart'tan itibaren İstanbul Büyükşehir Belediyesi Taksim Cumhuriyet Sanat Galerisi’nde (MAKSEM) sergilenmeye başlanacak.

10.03.2020
Yazı Boyutu:  
İstanbul’un en güzel sanat merkezlerinden biri olan İBB Taksim Cumhuriyet Sanat Galerisi (MAKSEM) özel bir koleksiyona daha ev sahipliği yapacak.

Türkiye’de 80’li yıllarda başlayan, ikinci dalga kadın hareketinin erkek egemen sisteme karşı verdiği mücadelenin günümüze kadar uzanan süreci, Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı Afiş Koleksiyonu içinden seçilen afişlerle anlatılacak.

12 Mart saat 14.00’te Dilek İmamoğlu’nun katılımıyla açılacak sergi, 27 Mart’a kadar ziyaret edilebilecek.

40 yıllık yolculuk

Seçkiye dahil edilen afişler, 1980’li yıllardan günümüze kadar kadın hareketlerinin kullandığı içeriklerden oluştu. Mücadelenin son 40 yıllık tarihinde görünürlüğe imkan tanıyan temsiller göz önünde bulunduruldu. Afişler, Türkiye kadın hareketinin yakın tarihini, onar yıllık uğrak noktaları üzerinden sınıflandırıldı. Böylelikle, Türkiye kadın hareketindeki süreklilik, kesinti ve farklılıkları gösteren seyrin yansıtılması amaçlandı.

Eşitlik mücadelesinin hafızasına dair kayıt

 “Dayanışma Güçlendirir: Afişlerle Kadın Hareketinin Son 40 Yılı” sergisi, Türkiye kadın hareketinin, bir yandan kazanımlarını ortaya koyarken, diğer yandan ataerkil sistemin hala ne kadar güçlü olduğunu gösterecek.

Kadın hakları mücadelesinin son 40 yıllık tarihi, hareketin çeşitli temsillerinin üretmiş olduğu afişler üzerinden ortaya koyularak, Türkiye’de cinsiyetler arası eşitlik mücadelesinin hafızasına dair bir kayıt tutulacak ve bunu kamunun bilgisine açık hale getirecek. (İBB/Basın)

Üye OlÜye Girişi