İBB'den vakıflara 357 milyon liralık bağış anlaşması iptal

 

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, AKP'li belediye başkanlarının döneminde çeşitli vakıflarla yapılan top/lam 357 milyon liralık bağış anlaşmasını iptal ettiklerini açıkladı.

27.08.2019
Yazı Boyutu:  
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, gazetecilere açıklamalarda bulundu. İmamoğlu, “Şu anda vakıflar adına iptal edilmiş 357 milyon liraya nokta koymuş durumdayız. Burada yemek adı altında bir vakfa 56 milyon lira verilmiş” dedi.

“165 milyon liralık bir vakfa bina yapılıyor. Artık bu binalar onun bunun vakfına ait değil, İstanbulluya ait” diyen İmamoğlu, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan istediği randevuya hâlâ yanıt alamadığını kaydetti. İmamoğlu, “Miting alanlarından gönderme yapmasının anlamı yok, millet iradesinin yok sayıldığı her anlayışın karşısındayız” sözlerini kaydetti.İmamoğlu’nun konuşmasından satır başları şöyle:

(Erdoğan’ın “İstanbul’un bölücü örgütün temsilcilerine peşkeş çekilmesine mani olacağız” sözlerine) Üzücü, çok üzücü ve çok anlamsız. Zaten toplumun inanmadığı bir söylem. Bu söylenenlerin artık hiçbir karşılığı yok. İstanbul emin ellerde. İstanbul, halkın yüzde 55’inin oy verdiği bir belediye başkanının ahlaklı, nitelikli, çok inanmış yol arkadaşları ile ve insanları işin içine katarak, parti ayrımı yapmaksızın, seçildikten sonra belediye başkanı kimliğiyle herkesi kucaklayan bir belediye başkanına emanet. Sayın Cumhurbaşkanı bu sözleri söylerken şöyle düşünüyor olabilir; bir kişinin kararıyla her şey yapılır gibi. Bazen mış gibi görünebilir. Milletin iradesi en öndedir. Milletin iradesi size muazzam bir güç katıyor, motivasyon katıyor. Biz o yürekle yürüyoruz. Projeler hazırlıyoruz, İstanbul’un sorunlarını tespit ediyoruz. Geçmişte yaşanan ihmallere dair de çok sıkı tespitlerimiz var. Arkadaşlarım size sunacaklar çok acı tablolar var. Tabii işin başındayız. Şu an itibariyle iptal ettiğimiz vakıflara aktarılmış kaynaklar adına söylüyorum, tam 357 milyon liralık bir sürece nokta koymuş durumdayız. Bunun içinde sadece bir vakfa yemek desteğinin 56 milyon liralık bölümü var. İnanılmaz. Bu milletin parasını nereye harcıyorsunuz? Bir bina yapılıyor, bir vakfa verilmek için, maliyeti 165 milyon lira. Artık o bina İstanbullulara ait.

“Biz 200 bin insana İstanbul’un kaynaklarıyla 5 yıl içerisinde sistemli bir şekilde iş bulacağız. İktidara soramadığınızı ben soruyorum iktidara, umuyorum iktidar da bu işsizlere nasıl iş bulacağına yönelik bir takvim önümüze koyar. Bu derin sorun dururken İstanbul’un seçilmiş başkanına laf atmakla bu sorunlar çözülmüyor.”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğl'nun açıklamasına göre belediye kaynaklarından vakıflara aktarılan  paralar şöyle:
Buna göre;

1-Ensar Vakfı 30.5 milyon TL 

2-TÜRGEV 232.3 milyon TL 

3-Aziz Mahmud Hüdayi Vakfı 11.1 milyon TL 

4-TÜGVA 76.5 milyon TL 

5-Daru’l Fünun İlahiyat Vakfı 2.4 milyon TL 

6-Hoca Ahmet Yesevi Vakfı 4.2 milyon TL

TOPLAM 357 milyon TLBÜTÇE'DEN ASLAN PAYINI ALAN TÜRGEV'İ ERDOGAN KURMUŞTU

TÜRGEV'in resmi internet sitesinde  vakıf hakkında şu bilgilere yer veriliyor:

TÜRGEV, 1996 yılında, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde, bugün ki T.C. Cumhurbaşkanı Sn. Recep Tayyip Erdoğan öncülüğünde kurulmuştur. O tarihte, İstanbul Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı (İSEGEV) adıyla sadece İstanbul’da hizmet veren TÜRGEV 2012 yılının Ağustos ayında hizmet alanını Türkiye çapına yaymayı hedeflemiş ve ismini Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı (TÜRGEV) olarak değiştirmiştir.

1996 yılında İstanbul’daki bir yurduyla hizmet vermeye başlayan TÜRGEV, tarihini, kendini ve hedefini iyi bilen, araştıran, sorgulayan, öğrenen, üreten, girişimci gençler yetiştirmeyi kendine düstur edinmiştir.

TÜRGEV, 10 binden fazla öğrencisi ve 22 yılda verdiği 2688 mezunu ile Türkiye çapında varlığını sürdürmeye devam etmektedir.

Yükseköğretim yurtları kurarak yola çıkan TÜRGEV, 2011 yılında hizmet alanını Palet Okulları ile genişletmiştir. İlköğretim ve anaokulu seviyesinde eğitim veren Palet Okulları İstanbul'da Başakşehir ve Ümraniye de faaliyet göstermektedir.

TÜRGEV eğitim sektöründeki tecrübesinden yola çıkarak 2015 yılında Ibn Haldun Üniversitesi'nin kuruluşunu gerçekleştirmiştir. 2017 yılında Başakşehir'de eğitimine başlayan İbn Haldun Üniversitesi çalışmalarını Sosyal Bilimler alanında sürdürmektedir. 
(Foto:Tele1/Türgev internet-sitesi)Üye OlÜye Girişi