İBB'nin elinden alınan Galata Kulesi'ne AKP makkapla delip girdi

 

AKP, İBB seçimlerini 806 bin oy farkıyla kaybedince; yaklaşık iki asırdır belediyenin yönetimindeki Galata Kulesi'ne el koymuştu. Bu ülkenin değerlerini korumakla mükellef Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne emanet etmişti.

12.08.2020
Yazı Boyutu:  
Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından 164 yıl sonra İBB’nin elinden alınıp Kültür ve Turizm Bakanlığı'na devredilen Galata Kulesi'nde restorasyon skandalı yaşandı. Mahir Polat’ın sosyal medyadan duyurduğu videoda, iş makineleriyle kule duvarlarının tahrip edildiği görüldü.
İBB Kültür Varlıkları Daire Başkanı Mahir Polat, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) elinden alınarak Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne devredilen ve Kültür Bakanlığı tarafından restorasyonu devam eden Galata Kulesi'ndeki çalışmadan görüntüler paylaştı. Görüntülerde iş makineleriyle kulenin tarihi yapısının tahrip edildiği görüldü. Polat, olayla ilgili olarak “İstanbul’un en önemli tarihi eserlerinden Galata Kulesi içerisinde yapılan akıl almaz uygulamaları acilen yetkili kurumların dikkatine sunuyorum. Suç niteliğinde uygulamaların derhal durdurulması ve tespiti için İBB Kültür Varlıkları Dairesi birimleri olay yerine nakledilmiştir” dedi. Polat ikinci paylaşımında ise, "Galata Kulesi’nde görülen yıkımı için tutanak tutmak üzere olay yerine giden iBB KUDEB teknik personelimiz alana alınmıyor. Restorasyonu yürüten ve denetlemesi gereken yetkili kurumları acilen yıkımı durdurmaya ve ekibimizin tespitini engellememeye çağırıyorum" ifadelerini kullandı. İBB SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAK İBB Sözcüsü Murat Ongun da sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını duyurdu. Ongun, "Galata Kulesi’nde Kültür ve Turizm Bakanlığı Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yapılan restorasyon görünümlü faaliyetlerden yansıyan bu görüntüler içimizi yaktı. İBB olarak sıralı tüm sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunuyoruz" dedi. (İBB-Basın)


Üye OlÜye Girişi