İçişleri Bakanlığı: Kadın cinayetleri sayemizde düştü!

 

İçişleri Bakanlığı, kadın cinayetlerindeki düşüşü kendi çalışmalarına bağladı.

28.04.2020
Yazı Boyutu:  
Geçen yıl 11 Mart-27 Nisan tarihleri arasında 44 kadının, bu yıl ise aynı zaman dilimi içerisinde 24 kadının öldürüldüğünü belirten İçişleri Bakanlığı, bunun nedeninin ‘yürütülen çalışmalar’ olduğunu ileri sürdü.

İçişleri Bakanlığı'nca, koronavirüs nedeniyle ülke genelinde tedbirlerin alındığı 11 Mart'tan bu yana, kadın cinayetlerinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 45'lik azalma olduğu açıklandı.

Bakanlık’tan yapılan yazılı açıklamada, “Düşüşte, alınan ciddi tedbirlerin yanı sıra Polis Merkezi Amirliklerinde ve Jandarma Karakollarında görev yapan kolluk personeline 'aile içi ve kadına karşı şiddetle mücadele' konusunda eğitim verilmesi ve polis sorumluluk bölgesinde, il düzeyinde kuruluşu bulunan 'Aile İçi ve Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Büro Amirliği'nin ilçe düzeyine de yaygınlaştırılmasının etkili olduğu” öne sürüldü.

‘1 AYDA 24 KADIN ÖLDÜRÜLDÜ’

11 Mart-17 Nisan 2019 tarihleri arasında 44 kadının, 11 Mart-27 Nisan 2020 tarihleri arasında ise 24 kadının hayatını kaybettiğini belirten Bakanlık, “Ülke genelinde büro amirliği sayısı 81'den 1005'e çıkartılarak yaklaşık 5 bin personel ile daha etkin ve verimli hizmet verilmeye başlanıldı. Geçen yılın aynı dönemine göre bu yıl yüzde 45'lik azalış meydana geldi" denildi.


Üye OlÜye Girişi