İdlib'de şehit sayısı 6'ya çıktı

 

Millî Savunma Bakanlığı 5 asker, 1 sivilin şehit olduğunu duyurdu

3.02.2020
Yazı Boyutu:  
Millî Savunma Bakanlığı, İdlib'de çıkan çatışmada 6 kişinin şehit olduğunu duyurdu. Milli Savunma Bakanlığı, 5 asker ve 1 sivilin şehit olduğunu belirtti.

Milli Savunma Bakanlığı rejim unsurlarının yaptığı saldırıda şehit sayısının 6’ya yükseldiğini duyurdu.

Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklama şu şekilde:

İdlib’de çatışmaların önlenmesi maksadıyla bölgeye takviye olarak gönderilen unsurlarımıza Rejim tarafından 03 Şubat 2020 tarihinde yapılan yoğun topçu atışı ile gerçekleştirilen saldırıda yaralananlardan bir silah arkadaşımız ile bir sivil personelimiz daha yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak şehit olmuştur. Meydana gelen olayda şehit sayımız 6’ya yükselmiştir.

Hâlihazırda meşru müdafaa kapsamında hedefler ateş altına alınmaya devam edilmektedir.

Şehit ve yaralı silah arkadaşlarımızın kanı yerde bırakılmayacak, bu menfur saldırıyı yapanlardan hesap sorulacak ve benzeri saldırılara karşı meşru müdafaa hakkımız en sert şekilde kullanılacaktır.

Bizleri derin bir acı ve üzüntüye boğan bu olayda hayatını kaybeden aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet, kederli ailelerine, Türk Silahlı Kuvvetleri ile asil milletimize başsağlığı ve sabır dileriz."

Bakanlığın İdlib'de şehit olan askerlere ilişkin yaptığı ilk açıklamada sabah saatlerin şehit olduğu belirtilmişti.  Millî Savunma Bakanlığı tarafından yapılan ilk açıklama şöyle oldu: 

"İdlip’te çatışmaların önlenmesi maksadıyla bölgeye takviye olarak gönderilen unsurlarımıza, bulunacakları yerler önceden koordine edilmesine rağmen Rejim unsurları tarafından 03 Şubat 2020 tarihinde yapılan yoğun topçu atışı neticesinde, 4 kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş, 1’i ağır 9 silah arkadaşımız yaralanmıştır. Bölgede tespit edilen hedefler derhal ateş destek vasıtalarımızla yoğun şekilde ateş altına alınarak gerekli karşılık verilmiş ve hedefler tahrip edilmiştir. Gelişmeler takip edilmekte ve gerekli tedbirler alınmaktadır. Bizleri derin bir acı ve üzüntüye boğan bu olayda hayatını kaybeden aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet, kederli ailelerine, Türk Silahlı Kuvvetleri ile asil milletimize başsağlığı ve sabır, yaralı personelimiz için acil şifalar dileriz."

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, sosyal medya hesabından, "Rejimin açtığı ateş sonucu İdlib’te şehit olan dört askerimize Allah’tan rahmet, ailelerine başsağlığı, yaralılara acil şifa diliyorum. İdlib mutabakatı hilafına yapılan bu saldırıya derhal karşılık verilmiştir. Askerlerimizin kanı yerde kalmayacak, failler hesap verecektir." paylaşımını yaptı. 

Cumhurbaşkanlığı İletişim Danışmanı Fahrettin Altun da Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Milletimizin başı sağolsun. Kahraman şehitlerimize Allah’tan rahmet, yaralı askerlerimize acil şifalar diliyorum. Devletimiz bu kalleş saldırının hesabını soracaktır!" ifadelerini kullandı.

BBC World'ün aktardığına göre açılan karşı ateşte 35 Suriye askerinin "etkisiz hale getirildiği" belirtildi. Şam konuyla ilgili açıklamada bulunmadı. Şam'ın resmi devlet ajansı SANA, Türkiye'nin verdiği karşılık sonucunda ölen asker olmadığını iddia etti.

Çavuşoğlu'ndan açıklama

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 4 Türk askerinin şehit düştüğü saldırıyla ilgili olarak Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, "Şehit düşen kahraman Mehmetçiklerimize Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum. Şehitlerimizin kanları yerde kalmadı , kalmayacaktır!" ifadelerini kullandı.


AKP Sözcüsü Ömer Çelik de saldırıya ilişkin Twitter hesabından açıklama yaptı. Çelik, "Suriye rejimi, kahraman askerlerimizin yerleri önceden koordine edilmesine rağmen bir saldırı gerçekleştirdi. Bu saldırıyı gerçekleştirenler bunun bedelini ödeyecektir" ifadelerini kullandı.

Çelik'in açıklamasının tamamı şöyle: 

"Suriye rejimi, kahraman askerlerimizin yerleri önceden koordine edilmesine rağmen bir saldırı gerçekleştirdi. İdlib mutabakatı rejim tarafından bir kere daha ihlal edildi. Rejim bunun karşılığını daha sert şekilde görecektir. Kahraman Türk Silahlı Kuvvetleri çatışmaların önlenmesi, terörle mücadele ve sivil halkın korunması için gayret gösterirken, rejim terör faaliyeti gerçekleştirmeye devam ediyor. Rejimin bir terör örgütü gibi davranması tüm bölge için tehdittir. Kahraman Türk Silahlı Kuvvetleri yapılan her saldırıya en ağır bedeli ödetecek güçtedir. Terörle mücadelemiz kararlılıkla sürmektedir. TSK milli çıkarlarımızı ve insani değerleri korumak için insanlık düşmanlarıyla mücadele etmektedir. Milletimizin başı sağ olsun. Kahramanlarımıza rahmet olsun. Bu saldırıyı gerçekleştirenler bunun bedelini ödeyecektir."

İdlip'te geçen hafta ne oldu?

Suriye ordusu ve Rusya geçen haftalarda muhalefetin eliden kalan son bölge olan İdlib'e saldırılarını sıklaştırmıştı. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Türk askeri kuvvetlerinin İdlib yakınlarındaki Kafr Amim'e asker sevkiyatı yaptığını, köy girişine tank, zırhlı araç gibi lojistik ve askeri malzemeler getirdiğini iddia etmişti. Farklı kaynaklara dayandırılan habere göre TSK İdlib'in güneydoğusunda bulunan Serakib'i üç bölgeden kuşatan bir askeri nokta kurdu. Suriye ordusunun, TSK gözlem noktalarının bulunduğu noktaları kontrol altına aldığı biliniyor. (Ajanslar)
Üye OlÜye Girişi