IFEX'ten Cumhurbaşkanı Gül'e çağrı

 

IFEX, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e bir çağrı yaptı

13.02.2014
Yazı Boyutu:  

  

Merkezi Toronto’da bulunan ifade özgürlüğü ile ilgili 88 kuruluşun üye olduğu IFEX, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e bir çağrı yaptı.
 
 
IFEX İcracı Müdürü Annie Game  tarafından yapılan çağrıda, 5 Şubat 2014 tarihinde TBMM Genel Kurulu'ndan kabul edilen 5651 sayılı düzenleme İnternete ulaşıma ve özel yaşamın gizliliğine karşı getirdiği kısıtlamalarla uluslararası toplumun tepkilerini çektiği, bunu değiştirmek için henüz çok geç olmadığı ve Anayasal hakkınızı kullanarak bu yasayı tekrar görüşülmek üzere Parlamentoya iade etmeye çağırıyor denildi.
 
Çağrının tam metni şöyle:
 
Sayın Cumhurbaşkanı Gül,
 
"IFEX, ifade özgürlüğünü savunan 88 kuruluşun oluşturduğu uluslararası bir ağdır. Bu uluslararası ağ, Türkiye’de Internet yasasıyla ilgili son gelişmelerle ilgili derin bir endişe duyuyor.
 
5 Şubat 2014 tarihinde Türkiye Parlamentosundan geçen 5651 sayılı düzenleme İnternete ulaşıma ve özel yaşamın gizliliğine karşı getirdiği kısıtlamalarla uluslararası toplumun tepkilerini çekti. Bunu değiştirmek için henüz çok geç değil. IFEX, sizi Anayasal hakkınızı kullanarak bu yasayı tekrar görüşülmek üzere Parlamentoya iade etmeye çağırıyor.
 
 
Yasada öngörülen değişiklik, hükümetin Internet üstündeki kontrolünü yoğun bir şekilde arttırmasını hedefliyor. Daha önce de uluslararası tepkileri çekmiş olan mevcut yasadaki bu değişiklikler, hükümetin Internet kullanıcılarının bilgilerine sınırsız olarak erişimini ve yetkililerin istenmeyen içerikleri keyfi biçimde engellemelerini kolaylaştıracaktır.
 
Türkiye’deki IFEX üyeleri, bu değişikliklerin TC Anayasasının düşünce, ifade, bilgilenme ve bilgilendirme özgürlüklerini güvence altına alan 25, 26 ve 27. maddelerini ihlal ettiğinin altını çiziyorlar.
 
Dünyanın her tarafındaki IFEX üyesi kurumlar 5651 sayılı yasadaki  değişikliğin ifade özgürlüğüne getirdiği tehditleri izliyor  (RSF/Sınır Tanımayan Haberciler, HRW/İnsan Hakları İzleme Örgütü, IPS/Uluslararası Yayıncılar, Bianet/Bağımsız İletişim Ağı). Bu yasal değişiklik, Internet uzmanı hukukçu Yaman Akdeniz tarafından, haber siteleri üstünde yarattığı baskı ve  ifade özgürlüğü ve bireysel verilerin gizliliği üstünde yarattığı baskı ile  ‘’Orwellvari bir Kabus’’ olarak nitelendiriliyor.
 
Bu, sizin için, Türkiye’nin ifade özgürlüğünün sağlıklı bir demokrasi için temel unsurlardan biri olduğuna bağlılığını dünyaya göstermek için bir fırsattır.
İlginize teşekkür ederiz."
 
İFEX KİMDİR?
 
IFEX, ifade özgürlüğü ile ilgili uluslararası ve ulusal 88 kuruluşun üyesi olduğu bir üst örgüt. Merkezi Toronto'da olan IFEX'in üyeleri arasında dünyanın dört köşesinden basın, yayın, gazeteci, yazar ve yayıncı örgütleri olduğu gibi; HRW (İnsan Hakları İzleme Örgütü), Uluslararası PEN (Dünya Yazarlar Birliği), IPA (Uluslararası Yayıncılar Birliği), CPJ (Gazetecileri Koruma Komitesi), RSF (Sınır Tanımayan Gazeteciler), Article 19 (19. Madde), Freedom House (Özgürlük Evi) gibi tanınmış uluslararası örgütlerin tamamı yer alıyor.
 
 
 
 
 

Üye OlÜye Girişi