İflas eden Anka Ajansı, Belediye Başkan Yardımcısı'na satıldı

 

Bağımsız ve tarafsız habercilik alanında bir döneme damgasını vuran, birçok gazetecinin yetiştiği Anka Haber Ajansı icra yoluyla satıldı

10.10.2018
Yazı Boyutu:  
Ünlü gazeteci ve siyasetçi Altan Öymen’in 1972 yılında kurduğu, o günden bu yana aralıksız yayın yapan ANKA Haber Ajansı, CHP Belediye Başkan Yardımcısı Kalender Özdemir’e satıldı.

Başında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Basın Danışmanı Veli Özdemir’in bulunduğu Ajans, 2013 yılında iflasını istemiş, bu iflas istemi ile alacaklı ANKA çalışanlarına paraları ödenmemişti.

Medya Radar'ın haberine göre, yüklü bir borçtan iflas isteyerek kurtulan Veli Özdemir’in ajansı şimdi de Ataşehir Belediye Başkan Yardımcısı Kalender Özdemir’e isim hakkı ile sattığı iddia edildi. Veli Özdemir ise, Kazete'ye yaptığı açıklamada; "Ajansı ben değil, iflas ettiğimiz için mal varlığı bile yoktu. İsim hakkını icra yoluyla mahkeme sattı. Ajansı benim üç kuruşa sattığım iddiaları tümüyle yalandır" dedi.

T.C.
ANKARA
21. İCRA DAİRESİ
2010/21 İFLAS
TAŞINIRIN AÇIK ARTIRMA İLANI


Aşağıda cins, miktar ve değerleri yazılı mallar satışa çıkarılmış olup:

Satış günü aşağıda belirtilen gün, saat ve yerde yapılacağı ve o gün aşağıda bilgileri yazılı hacizli markanın belirtilen yer, gün ve saatte pazarlık usulüyle satışı ile yapılacağından malın muhammen bedel olan 500.000,00 TL üzerinden ve rüçhanlı alacaklıların alacaklarını ve satış masraflarını geçmesi şartı ile satış gününden on gün önce başlamak üzere artırma tarihinden önceki gün sonuna kadar esatis.uyap.gov.tr adresinden elektronik ortamda teklif verilebileceği, satış günü alıcı çıkmaması halinde satışın düşürüleceği,mahcuzun satış bedeli üzerinden aşağıda belirtilen oranda KDV.'nin alıcıya ait olacağı ve satış şartnamesinin icra dosyasından görülebileceği; gideri verildiği takdirde şartnamenin bir örneğinin isteyene gönderilebileceği; fazla bilgi almak isteyenlerin yukarıda yazılı dosya numarasıyla dairemize başvurmaları ilan olunur.

1.İhale Tarihi : 23/05/2018 günü, saat 11:15 - 11:20 arası.

İhale Yeri: 3 Nolu Mezat Salonu - Adalet Sarayı Otoparkı - Sıhhiye MERKEZ / ANKARA

No
Takdir Edilen Değeri TL.
Adedi
KDV
Cinsi (Mahiyeti ve Önemli Nitelikleri)
1
500.000,00
1 Adet
%18
1 Adet MARKA - Anka Haber Ajansı Türk Patent Nezdinde işlem gören marka tescil edilmiş durumda olup bu marka 2024 yılına kadar korumasını geçerliliğini sürdülecektir.1972 Yılından bu yana yaklaşık 45 yıldır iletişim sektöründe faaliyet gösteren özgür, bağımsız, bir ajans olarak sağlıklı kamuoyu oluşturulmuş. Kıymet takdirine konu marka başvuru tarihi yaklaşık 3 yıldır tescilli olmakla, başvuru tarihinden itibaren 10 yıl süre ile tescil süre kapsamında belirtilen hizmetler için koruma altına alınmıştır. İstenildiği takdirde koruma süresinin dolmasından itibaren onar yıllık süre ile yenilenmek suretiyle koruma sınırsız bir şekilde uzatılabilmesi mümkündür. Ajans çalışmaları bugün itibariyle dört dalda yoğunlaşılmıştır. Günlük haber servisi, Anka günlük ekonomi bülteni, anka Review, Günlük ingilizce haber servisi. Tanınmış bir markadır.
(İİK m.114/1, 114/3)
* : Bu örnek, bu Yönetmelikten önceki uygulamada kullanılan Örnek 63'e karşılık gelmektedir.

Alacaklarını 5 yıldır bekleyen ANKA eski çalışanları ise bu satış sonrasında yine hayal kırıklığına uğradı. Çünkü Ajansın yaklaşık 20 alacaklısı bulunuyor ve ANKA Haber Ajansı sadece 262 bin liraya satıldığından eski çalışanlara yasal olarak hak ettikleri paralarının onda biri bile ödenemeyecek.

Şimdi kulislerde bu satışla hem Kılıçdaroğlu’nun Danışmanı Veli Özdemir'in yüklü bir borçtan kurtulduğu, hem de CHP’nin cüzzi bir paraya Ajans sahibi olduğu konuşuluyor.   


Ajansın yeni sahibi Kalender Özdemir

ANKA AJANSI'NIN SON YNETİMİ

Ajansın kurucusu ünlü gazeteci Altan Öymen 1977 yılında politikaya girince, ajansla ilişkilerini kesti. Yönetimi, çekirdek kadrodan Müşerref Hekimoğlu üstlendi. Daha sonraları Cumhuriyet’te köşe yazarlığı da yapan Hekimoğlu, bir anonim şirket kurarak çalışanların da yönetime katılımını sağladı. ANKA’nın Yönetim Kurulu, ANKA Anonim Şirketi’nin pay sahipleri ile belli birimlerin yöneticilerinden oluştu. Hekimoğlu’nun vefatından sonra ANKA’nın yönetimini bir süre Nazif Ekzen yürüttü. 2006 yılından itibaren de Veli Özdemir ve Nuri Sefa Erdem Ajansın başına geçti.

Mevcut Künye

KURUCU:  Altan ÖYMEN
ONURSAL BAŞKAN: Müşerref HEKİMOĞLU
GENEL MÜDÜR: Veli ÖZDEMİR
YAZI İŞLERİ MÜDÜRÜ : Nuri Sefa ERDEM
MÜESSESE MÜDÜRÜ: Sinan DEMİRTAŞ
İSTANBUL TEMSİLCİSİ: Necmi ÇELİKAnka Hakkında

ANKA Haber Ajansı, çok sesli haberciliğe katkıda bulunmayı amaçlayan çok ortaklı bir basın kuruluşu. 1972 yılından bu yana aralıksız yayın yapıyor. Özgür ve bağımsız bir ajans olarak, sağlıklı kamuoyu oluşturmaya özen gösteriyor.

Ekonomik bağımsızlığa önem veriyor, yaşama gücü abonelerinden kaynaklanıyor. Öz kaynaklarını geliştirerek çalışmayı öngörüyor. Yerli ve yabancı basında değişik eğilimli çok sayıda gazete, televizyon, radyo, ekran haberciliği ile internet haber kuruluşları aboneleri arasında bulunuyor. Aralıksız uzun soluklu yayın yaşamı güvenilirliğini kanıtlıyor.

Ajansın kurucusu ünlü gazeteci Altan Öymen  1977 yılında politikaya girince, ajansla ilişkilerini kesti. Yönetimi, çekirdek kadrodan Müşerref Hekimoğlu üstlendi. Hekimoğlu, bir anonim şirket kurarak çalışanların da yönetime katılımını sağladı. 

ANKA'nın Yönetim Kurulu, ANKA Anonim Şirketi'nin pay sahipleri ile belli birimlerin yöneticilerinden oluştu. Hekimoğlu'nun vefatından sonra ANKA'nın yönetimini bir süre Nazif Ekzen yürüttü. 2006 yılı başından itibaren de iki gazeteci Veli Özdemir ve Nuri Sefa Erdem ANKA'nın yönetimini üstlendi.

Dünyadaki birçok ajans gibi ANKA da bir okul niteliği taşıyor. ANKA'nın yetiştirdiği birçok isim, halen Türk basınının kilit noktalarında genel yayın yönetmeni, başyazar, köşe yazarı, yönetici, temsilci başta olmak üzere gazeteciliğin çeşitli kademelerinde görevlerini yürütüyorlar. Altan Öymen, Müşerref Hekimoğlu, Uğur Mumcu, Nuri Çolakoğlu, Zafer Mutlu, Hasan Cemal, Sevgi Soysal, Osman Arolat, Ali Polat, Derya Sazak, Vahap Munyar, Örsan Öymen, Abbas Güçlü, Teoman Erel, Uluç Gürkan, Yalçın Küçük, Adem Yavuz, Hikmet Bila, İsmet solak, Füsun Özbilgen, Yazgülü Aldoğan, Yasemin Çongar, Cevat Taylan, Ahmet tan, Kuvvet Başarır, Gül Önet, Nursel Dilek, Ragıp Erten, Oktay Kurtböke, Dinç Tayanç, Jülide Gülizar, Ayşegül Dora, Varlık Özmenek,Metin Aksoy, Enver Delikçi, Ahmet Kahraman, Ali Çağatay, Vecdi Seviğ, Veli Özdemir, Mümtaz İdil, Alaattin Aktaş, Rahmi Yıldırım ve Ahmet Abakay, İzmir Temsilcisi  Ahmet Dilekçi (Delikçi) ANKA'da yetişen ya da bugünlere gelmesinde katkıda bulunan isimlerden sadece bazılarıdır...

Özgür ve bağımsız bir haber kuruluşu olarak ürettiği haberler nedeniyle ANKA'ya ilgi giderek artıyor. Dünyadaki gelişmeler, bölgemizde, ülkemizde dahası basın dalında yaşanan olaylar nedeniyle özgür, bağımsız ve sendikal örgütlülüğü koruyan bir ajansın varlığı giderek önem kazanıyor. ANKA bu önemin bilinciyle gelişerek yaşamını sürdürüyor.
Ajans çalışmaları bugün itibariyle dört dalda yoğunlaşıyor. 
  • Günlük Haber Servisi
  • ANKA Günlük Ekonomi Bülteni
  • ANKA Review (Haftalık İngilizce Ekonomik Bülten)
  • Günlük İngilizce Haber servisi
  • LATWP (Los Angeles Times & Washington Times)

Üye OlÜye Girişi