İGÇ'den 21gazeteciye Hasan Tahsin ödülü

 

Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç ile ilk umut nöbetini tutan duayen gazeteci Mete Akyol, onur ödülüne değer bulundu

16.05.2016
Yazı Boyutu:  
İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) tarafından düzenlenen geleneksel "Şehit Gazeteci Hasan Tahsin Gazetecilik Yarışması"nda dereceye girenlerin ödülleri verildi.Yarışmada 19 dalda 21 gazeteci ödül aldı. Can Dündar ve Erdem Gül'ün tutuklanmasının ardından, Silivri Cezaevi'nde "Umut Nöbeti"ni başlatan Basın Konseyi adına başkan Pınar Türenç ise ilk nöbeti tutan Mete Akyol ve nöbeti sürdürenler “2015 yılı Onur Ödülü”ne değer bulundu.İzmir Basın Müzesi'nde düzenlenen törenin açılışında konuşan İGC Başkanı Misket Dikmen, Hasan Tahsin'in attığı ilk kurşunun, kurtuluş ve özgürlük için atılan kurşun olduğunu, “bugün gazetecilere atılan kurşunların ise kurtuluşa ve özgürlüğe atılan kurşunlar” olduğunu söyledi. Dikmen, yayın yasaklarına ve otosansüre karşın yine de cesur ve yürekli gazetecilerin bilgiyi ve haberi halka ulaştırmaya çalıştıklarını da belirtti. 

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da, Hasan Tahsin'in ülkenin bağımsızlığı için 31 yaşında canını hiç düşünmeden feda eden bir gazeteci olduğunu anımsattı. Kocaoğlu, “O tarihten bugüne gazeteciler, aydınlar bu ülkede bazen kurşunlandı, bazen hapislerde çürüdü, bazen yurtdışına gitmeye mecbur edildi. Yine yoğun şekilde böyle bir süreçten geçiyoruz. Birbirimize sımsıkı sarılarak ülkemizin üzerindeki bu kara bulutları yine kendi gücümüzle kovup aydınlığa taşıyacağız” dedi.

Silivri’de Umut Nöbeti’ni başlatan Mete Akyol da, evrensel tanımıyla Hasan Tahsin’in ulusal ve mesleki onurumuz olduğunu söyledi. Her 15 Mayıs’ın Hasan Tahsin’in ölümsüzlük döneminin başladığı gün olduğunu belirten Akyol, “Tahsin, Türk vatanının bütünlüğüne karşı karşı girişilen uluslar arası bir saldırının karşısına, ordusu dağıtılmış ulusumuzun direniş simgesi olarak dikilmiştir” dedi. Günümüzde silahsız kuvvetlere de gereksinim duyulduğunu da anlatan Akyol, “Atatürk ilkelerimizi, aydınlığımızı hedef alan saldırılara karşı omuz omuza bütünleşerek bir koruma ve savunma kalesi oluşturmak silahsız kuvvetlerimizin hemen bugün yerine getirmesi gereken bir vazifedir. Bu şekilde Hasan Tahsin’i yalnız bırakmadığımızı kanıtlayabiliriz” diye konuştu. 

Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç de, ödülün çok anlamlı olduğunu belirterek, “Bu anlamlı ödülü İzmir Gazeteciler Cemiyeti’nden almaktan onur duydum” dedi. Silivri önünde Umut nöbetinin nasıl başladığını anlatan Türenç, Mete Akyol ile çıktıkları yolda nöbetin çığ gibi büyüdüğünü vurguladı. 7 gün 24 saat çalıştıklarını, her saat başı nöbet sandalyesinin sahibinin değiştiğini de kaydeden Türenç, “Yüzlerce gazeteci Silivri önünde o sandalyelere oturdu. Duyarlı, ülkesini seven, özgürlüklerinden ödün vermeyenler katıldı bu nöbete. Gazeteci olmayan duyarlı yurttaşlarımız da orada yer almak istedi. Bu ödülü o nöbete destek veren herkes adına alıyorum” diye konuştu. 
Törene, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, CHP İzmir Milletvekili Atilla Sertel, Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, İzmir Baro Başkanı Aydın Özcan, İzmir Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu üyeleri, gazeteciler, sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı. 

Yarışmanın ön jürisi;Öcal Uluç, Emin Varol, Ali Özkaya, Ümit Yaldız, Nihal Aşkın, İbrahim Paker, Yener Özkesen, Dilek Mızrak, Talat Kırşan, Aysun Arslan Aydın, Sevim Dalgıç, Eylem Aslan’dan oluşurken, Yarışma Büyük Jürisi'nde ise; Levent Bimen, Kenan Çimen, Pınar Türenç, Oğuz Tongsir, Ümit Atabek, Burak Doğu, Hatice Bülbül, Emin Varol, Reşit Çağlayangil, Sedat Yılmaz ve Murat Attila yer aldı. Jüri üyeleri 19 dalda 21 gazeteciyi ödüle değer buldu. 

Konuşmaların ardından dereceye giren gazetecilere ödülleri  takdim edildi.
 
Yarışmada ödül kazananlar şöyle:

Haber: Neşet Dişkaya (Habertürk)
Fotoğraf: Cem Öksüz (Anadolu Ajansı)
Güncel yazılar: Gönül Soyoğul (Ege'de son söz)
Araştırma-inceleme: Serdar Öztürk (Dokuz Eylül)
Röportaj: Tamer Sanverir (Posta)
Spor fotoğrafı: Şerafettin Çıracı (Yeni Asır)
Sayfa düzeni: Tülay Yıldız (Milliyet)
TV program: Gülçin Ayçe (Habertürk TV)
Radyo haber program: Dorukhan Yılmaz-Leyla Özgür (TRT Radyo 3)
Karikatür: Zafer Güven (Dokuz Eylül)

İGC Şehit Gazeteci Hasan Tahsin Teşvik Yarışması ödülleri:

TV haber görüntü: Orhan Fatih Doğan (Anadolu Ajansı)
Haber: Onur Tungut (Sabah)
Röportaj: Melis Apaydın İde (Habertürk)
Spor fotoğrafı: Kahraman Durak (Yeni Asır)
Sayfa düzeni: Mehmet Demirtaş (Milliyet)
TV haber: Tayfun Delice (Ege TV)
TV program: Özkan Özcan (Ege TV)
Radyo Haber Program: Esra İlkkurşun-Deniz Dökmeci (TRT Radyo 1)
Karikatür: Mustafa Yılmaz (İlk Ses)


Üye OlÜye Girişi