İHD Genel Başkanı ve 3 hak savunucusuna gözaltı

 

Aralarında İHD Genel Başkanı Öztürk Türdoğan’ın da olduğu 4 hak savunucusu gözaltına alındı

...
09.11.2017
Yazı Boyutu:  
Hazırladıkları hak ihlalleri raporuna dair Yüksel Caddesi’nde bir açıklama yapmak isteyen İnsan Hakları Derneği (İHD)  Genel Başkanı Öztürk Türdoğan dahil 4 hak savunucusu gözaltına alındı.

İnsan Hakları Derneği (İHD), “İşimizi geri istiyoruz” eyleminin birinci yılına dair hazırladıkları hak ihlalleri raporunu Yüksel Caddesi’nde açıklamak istedi.

Ancak polis raporun açıklanmasına izin vermedi.

Açıklama yapmakta ısrar eden İHD’nin Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, Genel Saymanı Sevim Salihoğlu, MYK üyesi Derya Uysal ve çalışanı Besra Varli polis tarafından gözaltına alındı.

Gazete Karınca’nın haberine göre, polisin müdahalesi sırasında basın mensupları da engellenirken, çevrede bulunan yurttaşlar da alandan uzaklaştırıldı.

İnsan Hakları Derneği ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV), hak savunucularının gözaltına alınmasına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, İnsan Hakları Anıtı’nın aylardır demir bariyerlerle abluka altına alındığı hatırlatılarak, “İHD olarak Genel Başkanımız ve genel merkez yöneticilerimiz, çalışanlarımız bu ablukanın kaldırılmasını istiyoruz ve o nedenle anıt önüne geldik. İkinci bir talebimiz ise hukuka aykırı olarak işlerinden ihraç edilen kamu görevlilerinin işe iade taleplerinin kabulüyle ilgiliydi” denildi.

Üye OlÜye Girişi