İKD'den 'İstanbul Sözleşmesi etkin şekilde uygulanmalıdır! kampanyası

 

İlerici Kadınlar Derneği İstanbul Sözleşmesinden çekilmenin kadına Şiddeti onaylamaktan başka anlam taşımadığını belirterek resmi internet sitesinde imza kampanyası başlattı.

17.07.2020
Yazı Boyutu:  
İlerici Kadınlar Derneği; resmi internet sitesinde Hükümeti İstanbul Sözleşmesini etkin biçimde uygulamaya çağırarak, sözleşmeden çekilmenin ise kadına şiddeti onaylamak anlamına geldiğini bildirdi. 

İmza kampanyasının  metninde şu ifadeler yer aldı:

AKP hükümeti 2011 yılında İstanbul’da imzalanan ve bu nedenle “İstanbul Sözleşmesi” olarak bilinen Kadına Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi’nden Türkiye’yi çıkarmak istemekte ve gerekçe olarak da ‘halkın talebi’ni göstermektedir.

İktidar, yalnızca, yıllardır değişik bahanelerle bu sözleşmenin iptalini isteyen gericileri ve yandaş basını halk olarak görmekte, neredeyse her gün işlenen kadın cinayetlerini, kadına yönelik şiddeti, bu ülkenin ilericilerini, kadın örgütlerini, şiddet karşıtlarını ve laiklik için mücadele eden insanları görmezden gelmektedir.

Bizler yıllardır adım adım laikliği tasfiye ederek kadınların yaşamını karartanların bir adım daha ileri gitmelerine, kadına yönelik şiddetin meşrulaştırılmasına, cinsiyet ayrımcılığının fıtrat olarak gösterilmesine, kadınların ikincilleştirilmesine karşı duracağımızı ifade ediyor ve İstanbul Sözleşmesi’nden ülkemizin imzasının çekilmesini kabul etmiyoruz.c (Foto:İKD

Kampanyaya katılmak isteyenler imza metnine  bu linkten ulaşabilir: <https://ilericikadinlardernegi.org.tr/istanbul-sozlesmesinden-cekilmek-kadina-siddeti-onaylamaktir-455/>


Üye OlÜye Girişi