İki CHP'li, 6 HDP'li vekil için Meclis'e yeni fezleke

 

Meclis’e milletvekillerinin yasama dokunulmazlığının kaldırılması için 8 yeni fezleke geldi. Fezlekelerin 5’i HDP, 3’ü CHP milletvekilleri hakkında düzenlendi.

01.05.2018
Yazı Boyutu:  
Gazete Duvar'ın haberine göre, milletvekillerinin yasama dokunulmazlığının kaldırılması talebiyle Meclis Başkanlığı’na sunulan, Anayasa ve Adalet Komisyonları üyelerinden oluşan Karma Komisyon’a gönderilen 8 fezlekeden 2’si HDP Van Milletvekili Nadir Yıldırım, 2’si HDP Diyarbakır Milletvekili Ziya Pir, 1’i HDP Şırnak Milletvekili Leyla Birlik hakkında düzenlendi.

Diğer 3 fezlekeden 2’si CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal ve CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba hakkında düzenlendi.

FEZLEKE NEDİR?

Fezleke hukukta bir mahkeme kararının, bir hukuki bir soruşturmanın özetine denir. İdari soruşturma açılan kişi ya da kurumlar hakkında, müfettişlerce ya da soruşturma kurullarınca düzenlenen raporlara da fezleke denir. Bu açıdan Fezleke bir hukuki terim olarak bir son değil bir sürecin başlangıcını ifade ederi.

SONUÇLARI NE OLUR?

Hakkında fezleke hazırlanan kişi, bu fezleke meclise geldikten sonra milletvekillerince soruşturulması gereken ve cezalandırılması gereken bir durum kanaati oluşursa dokunulmazlığın kaldırılması şeklinde gelişip, söz konusu şahısların yargı önüne çıkması ile sonuçlanabilir.

Üye OlÜye Girişi